APPLE FBI´IN ŞİFRE TALEBİNİ REDDETTİAPPLE FBI´IN ŞİFRE TALEBİNİ REDDETTİ

Tarih: 2016-02-21

Apple'ın ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) DAEŞ'le ilgili bilgilerin bulunduğu iddia edilen bir telefonun şifresinin çözülmesi talebini reddetmesine, Twitter, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji firmalarından destek geldi.

Apple'ın Üst Yöneticisi Tim Cook'un salı günü talebi, iPhone güvenliğini ve kullanıcılarının siber saldırılara ve casusluğa karşı daha hassas hale getireceğini belirterek reddetmesinin ardından birçok teknoloji firması Cook'a katıldıklarını bildirdi.

Twitter'ın Kurucusu ve Üst Yöneticisi Jack Dorsey, konuyla ilgili Twitter hesabında "Apple ve Tim Cook'la beraberiz, ayrıca liderliği için ona teşekkür ediyoruz" mesajını paylaştı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, terörün kınandığı ve hükümetin insanların güvenliğini sağlamak harcadığı çabanın takdir edildiği ancak Facebook'un şirketlerin sistemlerinin güvenliğini zayıflatacak taleplere karşı mücadele edeceği belirtildi.

Açıklamada "Bu talepler şirketlerin ürünlerinin güvenliği sağlama çabalarına engel olacaktır" ifadesi kullanıldı.

Google Üst Yöneticisi Sundar Pichai de Apple'a desteğini bir dizi Twitter mesajıyla gösterdi. Pichai mesajında "Şirketleri, ürünlerinin ele geçirilmesine zorlamak kullanıcıların gizliliğine gölge düşürür, bu da sıkıntıya sebep olabilir" dedi.

İnsan hakları örgütleri de söz konusu tartışmaların Apple ile sınırlı kalmayacağı uyarısında bulundu.

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi'nden Nuala O'Connor, bu talebin şirketlerden kendi ürünlerine dijital bir açık ve tasarım kusuru koymalarını istemekle aynı anlama geldiğini söyledi. Merkezden yapılan açıklamada, gelecekte başka şirketlerin de benzer taleplerle karşılaşabileceği kaydedildi.

San Francisco'da bulunan digital haklar örgütü Electronic Frontier Foundation'da görevli avukat Lee Tien de "Bu olay dünyadaki herkesin mahremiyetini ve güvenliğini etkileyecektir'' diye konuştu.

Pew Araştırma Merkezi'nin son araştırmalarına göre ABD nüfusunun yüzde 82'si, devletin terör şüphelilerinin hesaplarına erişmesini doğru buluyor.

FBI, geçen yılın aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği, 18 kişinin yaralandığı saldırıyı düzenleyen ve olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından öldürülen 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için Apple'a başvurmuştu.

Apple Üst Yöneticisi Tim Cook, FBI'ın söz konusu telefon için yeni bir işletim sistemi (IOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir "arka kapı" oluşturacağını belirterek, bu talebi reddetmişti.

  
Bu Haber 728 defa okunmuştur.
ŞEHADETİNİN 25. YILINDA RAHMETLE
EDİRNE PTT’DEN BİR VEFA ÖRNEĞİ
ÖZDEMİR´LER UMUT´LARINI KAYBETTİ
ŞEHİT CENGİZ PULAT´I ANIYORUZ
FUAT DEMİR´İN BABASI VEFAT
NURAY VESEK´İN BABASI SEDAT PEKE
SEVGİ ÜN VEFAT ETTİ
MELİS YAŞAM MÜCADELESİNİ KAYBETT
MEHMET ÖZDEMİR VEFAT ETTİ
AHMET ARAT VEFAT ETTİ
BAHTINUR ERSEN’İN BABASI VEFAT E
ALİ ATMACA´NIN BABASI VEFAT ETTİ
ÜMMET EREN VEFAT ETTİ
ZUHAL ÇELİK´İN ANNESİ VEFA
RAMADAN İLÇİKTAY AMELİYAT OLDU
ŞAKİR TALU VEFAT ETTİ
TARIK KORAY VEFAT ETTİ
ÖMER BAŞKURT VEFAT ETTİ
ATANUR YILMAZ YAZDI: GEÇMİŞE ÖZL
MEHMET DİNLER VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!