Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
APPLE FBI´IN ŞİFRE TALEBİNİ REDDETTİAPPLE FBI´IN ŞİFRE TALEBİNİ REDDETTİ

Tarih: 2016-02-21

Apple'ın ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) DAEŞ'le ilgili bilgilerin bulunduğu iddia edilen bir telefonun şifresinin çözülmesi talebini reddetmesine, Twitter, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji firmalarından destek geldi.

Apple'ın Üst Yöneticisi Tim Cook'un salı günü talebi, iPhone güvenliğini ve kullanıcılarının siber saldırılara ve casusluğa karşı daha hassas hale getireceğini belirterek reddetmesinin ardından birçok teknoloji firması Cook'a katıldıklarını bildirdi.

Twitter'ın Kurucusu ve Üst Yöneticisi Jack Dorsey, konuyla ilgili Twitter hesabında "Apple ve Tim Cook'la beraberiz, ayrıca liderliği için ona teşekkür ediyoruz" mesajını paylaştı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, terörün kınandığı ve hükümetin insanların güvenliğini sağlamak harcadığı çabanın takdir edildiği ancak Facebook'un şirketlerin sistemlerinin güvenliğini zayıflatacak taleplere karşı mücadele edeceği belirtildi.

Açıklamada "Bu talepler şirketlerin ürünlerinin güvenliği sağlama çabalarına engel olacaktır" ifadesi kullanıldı.

Google Üst Yöneticisi Sundar Pichai de Apple'a desteğini bir dizi Twitter mesajıyla gösterdi. Pichai mesajında "Şirketleri, ürünlerinin ele geçirilmesine zorlamak kullanıcıların gizliliğine gölge düşürür, bu da sıkıntıya sebep olabilir" dedi.

İnsan hakları örgütleri de söz konusu tartışmaların Apple ile sınırlı kalmayacağı uyarısında bulundu.

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi'nden Nuala O'Connor, bu talebin şirketlerden kendi ürünlerine dijital bir açık ve tasarım kusuru koymalarını istemekle aynı anlama geldiğini söyledi. Merkezden yapılan açıklamada, gelecekte başka şirketlerin de benzer taleplerle karşılaşabileceği kaydedildi.

San Francisco'da bulunan digital haklar örgütü Electronic Frontier Foundation'da görevli avukat Lee Tien de "Bu olay dünyadaki herkesin mahremiyetini ve güvenliğini etkileyecektir'' diye konuştu.

Pew Araştırma Merkezi'nin son araştırmalarına göre ABD nüfusunun yüzde 82'si, devletin terör şüphelilerinin hesaplarına erişmesini doğru buluyor.

FBI, geçen yılın aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği, 18 kişinin yaralandığı saldırıyı düzenleyen ve olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından öldürülen 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için Apple'a başvurmuştu.

Apple Üst Yöneticisi Tim Cook, FBI'ın söz konusu telefon için yeni bir işletim sistemi (IOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir "arka kapı" oluşturacağını belirterek, bu talebi reddetmişti.

  
Bu Haber 647 defa okunmuştur.
MUSTAFA DÜNDAR VEFAT ETTİ
RABİL TURAN’IN ŞEHADETİNİN 24. Y
ÜÇ VEFAT HABERİ
RAGİBE KAL DEFNEDİLDİ
Ş.SEMERCİ´NİN İMZA GÜNÜ VE ANILA
İHSAN TARAKÇI´NIN ANNESİ VEFAT E
KAHRAMANMARAŞ´ta BİZDEN BİR MEKA
ALTI VEFAT HABERİ
SEYFETTİN DOKUMACININ ŞEHADETİNİ
SEVGİ TİMUR´UN ANNESİ VEFAT ETTİ
ŞAHAP ÖZTUĞUT´UN BABASI VE
ALTI VEFAT HABERİ
TOLGA ÇELİKOĞLU VEFAT ETTİ
SABRİ YILKAN VEFAT ETTİ
BÜKE OZAN VEFAT ETTİ
ERDAL HÖKE´NİN ANNESİ VEFAT ETTİ
ALİ BAŞKAHVECİ VEFAT ETTİ
HÜLYA RESULOĞLU VEFAT ETTİ
HİCRİ GÖÇEOĞLU VEFAT ETTİ
SADETTİN SELÇUK KIVRAK´IN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!