7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
FACEBOOK VİRÜSLERİNDEN KORUNMA FACEBOOK VİRÜSLERİNDEN KORUNMA

Tarih: 2016-02-22

Facebook grubumuza, son günlerde çok sayıda virüslü paylaşımlar gelmesi bu konuda genel bir sıkıntı olduğunu gösterdiğinden Facebook Virüslerinden Nasıl Korunulması gerektiği ve eğer virüs bulaşmışsa nasıl kaldıracağımız yolunda bir araştırma yaptık. Bu konudaki değerlendirmeyi aşağıda bilginize sunuyoruz.

FACEBOOK VİDEO VİRÜSLERİNDEN NASIL KORUNURUZ

Arkadaşlarınızın paylaştıkları paylaşımları tıkladığınızda örneğin bir video linkini tıkladığınızda, eğer bu doğrudan bir video ise oynatmaya başlar fakat bir uygulama ise sizden "İzin isteği" adı altında uygulamayı yüklemek için izin ister. Eğer bu link virüsli bir dosya içeriyorsa yükleme ekranı gelir çalıştırı tıklayarak çalıştırırsanız bilgisayarınıza virüs bulaşır.

Facebook üzerinde paylaşılan linklerdeki .exe ile biten dosyaları asla çalıştırmayın, indirmeyin.

Facebook üzerinden size gelen mesajlarda  http://goo.gl  benzeri linkler varsa bu linkleri tıklamayın.

Güvenilir veya bilmediğiniz bir uygulamaya asla "Duvarıma yazma" izni vermeyin. Bu izinler Facebook uygulamasının "İzin isteği" bölümünde görününür.  Eğer sizden "Duvarıma yazma" isteği istiyorsa, çok ihtiyacınız olmayan bir uygulama veya ne olduğunu bilmediğiniz bir uygulama  ise "İzin Verme" butonunu tıklamalısınız.

Böylelikle facebook uygulaması sizden izin alamadığı için sizin adınıza izinsiz paylaşımlarda bulunamaz, bilginiz dahilinde olmayan paylaşımlar facebook hesabınızdan yapılamaz.

Son olarak da bilgisayarınızı virüs, malware gibi zararlı yazılımlara karşı tararsanız, bilgisayarınızın hem performansını arttırır hem de varsa virüs, malware  gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayarınızdan temizlemiş olursunuz.

Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın. Yoksa lütfen ücretli - ücretsiz bir anti-virüs programı temin edin.  En iyi ücretsiz antivirüsler linkinden bir anti-virüs yazılımı indirebilirsiniz.

BİLGİSAYARINIZDAN FACEBOOK VİRÜSLERİNİ NASIL KALDIRABİLİRSİNİZ

Facebook video virüsleri farklı şekillerde ortaya çıkarlar. Son dönemde popüler olan Facebook video virüsleri genelde etiketleme veya arkadaşlarınızdan gelen mesajlar ile yayılmakta.

Facebook hesabınıza virüs bulaştığının belirtileri şunlardır:

Siz farkında olmadan arkadaşlarınız sizden mesaj alıyorsa

Siz farkında olmadan sizin Facebook hesabınız arkadaşlarınızı etiketliyorsa

Duvarınıza sizin bilginiz dışında gönderiler yapılıyorsa

Beğenmediğiniz sayfalar beğenilmiş olarak görünüyorsa

Facebook hesabınıza virüs bulaşmış demektir. Facebook video virüsleri genel olarak iki şekildedir.

1-Facebook hesabınıza yüklenen zararlı uygulamalar

2-Chrome gibi tarayıcınıza bulaşan virüsler

İlk grupta yer alan Facebook video virüslerinde, Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda, farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur.

İkinci gruptaki virüsler çok daha tehlikelidir. Bu virüsler Facebook dışına linkler barındırır. Bu linkler genelde ne olduğu anlaşılmasın diye goo.gl/Fads4r  gibi kısaltılmış linklerdir. Linki tıkladığınızda .Exe veya .Com uzantılı dosyalar bilgisayarınıza indirilir. Bu exe dosyalarını tıkladığınızda virüsü aktif edersiniz.

Virüs öncelikle sisteminize bir truva atı yükler. Bu truva atı yani trojan ile bilgisayarınızın kontrolü başkalarının eline geçer. Bu virüsün diğer yaptığı işlem ise Chrome gibi tarayıcılara zararlı uzantı yani eklenti yüklemektir.

Bu eklenti ile sizin internet üzerinden dosya indirmeniz engellenir. Chrome ile dosya indirmek istediğinizde Bu web sayfası bir uzantı tarafından engellendi hatası alırsınız. Bu virüsün sisteminizde aktif olduğuna işarettir.

Facebook video virüsleri, örneğin "Facebook profilinize kim baktı?", "Sizi engelleyenleri görün", "Yetenek sizsiniz'e katılın", "3 gün boyunca bu videoyla uğraştım. Mutlaka izlerseniz çok mutlu edersiniz" , “PKK’lılar Nasıl Yok edildi” gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

Facebook video virüsünden kurtulmak için öncelikle bilgisayarınızdaki virüsleri temizlemelisiniz. Daha sonra Chrome tarayıcısındaki uzantıları silmeli ve en sonunda Facebook şifresini değiştirmelisiniz.

Facebook video virüsü nasıl temizlenir? sorununun cevabı olarak aşağıdaki adımları yerine getirmelisiniz.

Facebook video virüsü temizleme işleminde şunları bilmelisiniz:

Facebook video virüsleri facebook hesabınıza bulaşmaz. Bu yüzden parolanızı başkaları ile paylaşmayın.

Google Chrome'u silmeniz Facebook video virüsünü silmez.

Tehlikeli Facebook video virüsleri bilgisayarınıza bulaşır o sebepten bilgisayarınızda tam virüs taraması gerçekleştirmelisiniz.

Facebook video virüsünü temizlerken aşağıdaki adımlarda tarayıcı olarak Google Chrome kullanmayın. Firefox, Yandex veya Internet Explorer tercih edin.

İşlemleri yaparken Facebook hesabınıza girmeyin.

Chrome tarayıcınızı silmeyin.

Adım 1: Facebook video virüslerinden kurtulma - Bilgisayardaki virüslerin temizlenmesi Facebook video virüsünden kurtulmada en önemli adımdır. Bu işlemde bilgisayarınıza bulaşan virüs, trojan gibi zararlılar temizlenecek, silinecektir. Virüs temizleme işlemini sonuna kadar bekleyin.

Bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Başlattıktan sonra diğer adımla devam edin.  Bu adım en önemli adımdır. Derin taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hiçbir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

Adım 2: Facebook video virüslerinden kurtulma - Chrome tarayıcısına bulaşan virüslerin temizlenmesi İçin Chrome ve eklentilerini silin.

Adım 3: Facebook video virüslerinden kurtulma -  Diğer tarayıcılara bulaşan virüslerin ve reklam yazılımlarının silinmesi için Adwcleaner ile Facebook video virüslerini silip temizleyin . Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taratın.Adwcleaner ücretsiz bir reklam yazılımı, tarayıcı virüsü temizleme aracıdır. Facebook video virüsünden kurtulma aşamalarının en önemli araçlarından biridir.

Adım 4: Facebook video virüslerinden kurtulma - Facebook uygulamalarının silinmesi

Zararlı Facebook uygulamalarını silme işlemi için şu adımları yerine getirin. Burada ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları silebilirsiniz. Facebook hesabınıza bir zarar gelmez.

Facebook hesap ayarlarına girin.

Facebook gizlilik ayarları

Facebook hesabınızın sol menüsündeki Uygulamaları tıklayın.

Facebook uygulamalar

Burada yüklü facebook uygulamalarını göreceksiniz.

Facebook uygulama listesi

Ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın.

Kaldırma işlemini uygulamanın adının yanındaki  küçük x işareti ile yapabilirsiniz.

..... Uygulamasını kaldır ekranı gelecektir. Bu ekranın en alt bölümünde "Facebook'taki tüm ... hareketlerini sil" işaretleyin.

Facebook uygulama kaldırma- virüs temizleme

Daha sonra Kaldır butonuna tıklayın.

Emin değilseniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz.

 Adım 5: Facebook video virüslerinden kurtulduktan sonra ilk yapmanız gereken şey parolanızı değiştirmektir.

Facebook parolanızı değiştirdikten sonra durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınızı sizden gelen linkleri, paylaşımları tıklamamaları konusunda uyarın.

Bu Haber 2071 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!