"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
PTT’NİN AYM’YE DEVRETTİĞİ ARSA MAHKEMELİK!PTT’NİN AYM’YE DEVRETTİĞİ ARSA MAHKEMELİK!

Tarih: 2016-03-29

PTT Genel Müdürlüğünün bedelsiz olarak Anayasa Mahkemesine devrettiği arsa yıllardır mahkemelik.

Anayasa Mahkemesi hizmet binasının bulunduğu arsayla ilgili hukuk süreç 37 yıl önce PTT tarafından, telsiz istasyonu yapılmak üzere kamulaştırma bedeli ödenmeden el konulmasıyla başladı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hizmet binasının bulunduğu arsayla ilgili hukuk süreci, 37 yıl önce değeri şu an on milyonlarca liraya ulaşan Ankara İncek’teki 50 bin metrekarelik arsaya, 1979 yılında PTT tarafından, telsiz istasyonu yapılmak üzere kamulaştırma bedeli ödenmeden el konulmasıyla başladı.

İLK DAVA 1979’DA AÇILDI

Başkent’in en değerli semtlerinden birinde yer alan arsanın hissedarı 8 akraba, 1979 yılında açtıkları ilk davayı, 12 Eylül askeri darbesinden sonra Kamulaştırma Kanunu’nda yapılan, “gerektiğinde kullanılması amacıyla kamulaştırmayı” düzenleyen 38. maddedeki değişiklik kapsamında kaybetti. Ancak, aralarında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın avukatı Erden Arısoy’un da bulunduğu hissedarlar, PTT Genel Müdürlüğü aleyhine Gölbaşı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 13 Ekim 1983 tarihinde açtıkları davayla yeniden hak arayışı başlattı. Tam 8 yıl süren bu dava 12 Mart 1991’de sona erdi. Mahkeme, PTT’nin arsaya, kamu yararına yönelik bir ihtiyaç için el koyduğu ve el koyduğu tarihte de telsiz alıcı-verici istasyonu kurduğu gerekçesiyle talepleri reddetti.

Önceki davayı kazanan PTT Genel Müdürlüğü, 1994 yılında Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tapunun iptali ve kendi adına tescili için dava açtı. Mahkeme, arsa sahiplerine herhangi bir kamulaştırma bedeli ödenmeden, PTT adına tescilini kararlaştırdı. Hissedarların sonraki yıllarda açtığı davalar da Kamulaştırma Kanunu gerekçe gösterilerek reddedildi. 2009 yılında ise arsaya Anayasa Mahkemesi binası yapıldı. Kamulaştırma Kanunu’nda 18 Haziran 2010’da yapılan değişiklikle geçici bir madde eklenerek, “kamulaştırılmaksızın kamu hizmetine ayrılan” taşınmazlar için hak sahiplerine bedel ödenmesi öngörüldü. Mirasçılar bu değişikliğin ardından yeniden dava açtı. Ancak bu dava da aleyhte sonuçlandı.

AYM DE REDDETTİ

İç hukuk yollarının tükenmesi üzerine, mirasçıları temsilen Avukat Arısoy, şu anda AYM binasının bulunduğu arsayla ilgili 2014 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. AYM dosyayı 15 Şubat 2016 tarihinde sonuçlandırarak, mirasçıların talebini reddetti.

Avukat Erden Arısoy yaptığı açıklamada, böyle bir karar beklemediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bir lira bedel ödemeden, 50 bin metrekareden fazla taşınmaza el konulmuş. PTT Genel Müdürlüğü bu araziyi bedel ödemeden Anayasa Mahkemesi’ne tahsis etmiş olup AYM bu taşınmaz üzerine kurulmuştur. Kadere bakın ki bütün yargılamalardan geçtikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığımız dava, arsa üzerinde oturanlarca reddedilmiştir. AİHM’ye gitmekten başka çare kalmamıştır. Bu yargılama 1979 yılında başlayıp bugüne kadar gelmiştir. Allah sağlık verirse, çocuklarımızın, torunlarımızın hukuki hakkını almadan bu dünyadan göç etmek istemiyorum.”

Bu Haber 971 defa okunmuştur.
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!