Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
HEPİMİZİN KİMLİK BİLGİLERİ İNTERNETTE Mİ!HEPİMİZİN KİMLİK BİLGİLERİ İNTERNETTE Mİ!

Tarih: 2016-04-05

Ali Yıldırım - Osman Çutsay
Odatv.com
 

Erdoğan-Gül-Davutoğlu dahil milyonlarca Türk'ün kimlik bilgileri internette

Bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddia edildi.

Türkiye’yi altüst edecek bir şifre kırma operasyonuyla, tam 49.611.709 Türk seçmenine ait tüm özel kimlik bilgileri “dünyanın istifadesine” sunuldu. 2008 yılı itibariyle seçimler için kendisini kaydettiren Türk vatandaşlarının nüfus bilgilerinin ilgili data bankasının şifreleri kırılarak internete düştüğü anlaşıldı.

ODATV İKİ AY ÖNCE YAZMIŞTI

Odatv iki ay önce, kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgilerinin çalınarak yayınlandığını haberleştirmişti. Ancak o dönemde internete sızdırılan dosyanın kod hatası verdiği ve sadece iyi düzeyde kodlama bilenlerin çalıştırabildiği belirtilmişti. Şimdi ise korkulan oldu ve birçok ünlü siyasetçi dahil tüm vatandaşların kimlik bilgileri açıktan yayınlanmaya başlandı.

DOLANDIRICILIK YAPILABİLİR

İlk testler, bilgilerin doğru olduğunu, özellikle T.C. kimlik numaralarının yayımlanmasıyla inanılmaz bir dolandırıcılık fırtınasının başlayacağını ve tam bir güvensizlik fırtınasının yaşanacağını gösterdi. IP adresleri takibi yapılırken internet korsanları tarafından İzlandalı bir firmanın Romanya’daki serverlerine yüklendiği saptanan bu veri bankasının içerdiği kimlik bilgilerinde, Türk vatandaşlarının ad ve soyadları, adresleri, doğum tarihleri ve yerleri, hatta anne ve babaların adları, ikâmetgah adreslerinin yanı sıra vatandaşlık kimlik numarası da yer alıyor. Bu verilerin özellikle “T.C. Kimlik Numarası” eşliğinde her türlü kişiye özel bilgiyi saklı olmaktan çıkardığı, ülkede herhangi bir güven ortamının kurulmasının bundan böyle imkansızlaşacağı belirtildi.

Başkalarına ait kimlik bilgileriyle iş kurmaktan internette sipariş vermeye, krediyle borçlanmaktan başka insanları her türlü yasadışı işlemle ilişkilendirmeye kadar birçok alanda bir suç veya dolandırıcılık patlaması yaşanabileceği kabul ediliyor.  Tüm Türk siyasal sistemini ve toplumsal yaşamını altüst edecek bu “hacker saldırısının” MERNİS olarak bilinen merkezi nüfus idare sistemindeki şifrelerin kırılması sonucu gerçekleştirildiği sanılıyor.

Alman bilişim sektörünün ciddiyetiyle ünlü sitelerinden “Heise Security”, eldeki bilgilerin 2008 veya 2009 yılındaki seçmen kayıtlarına dayandığını hatırlatırken, bu verilerin önce uluslararası alanda satışa sunulduğunu, daha sonra ise şifresiz biçimde internette yayımlandığını bildirdi. Aynı kaynak, bilgilerin tesadüfi yöntemle test edildiğini ve doğrulandığını da duyurdu. Ülkenin önde gelen gazetesi Süddeutsche Zeitung da dün akşam saatlerindeki bir haberinde olayı doğruladı. Haberde “hacker”ların Türk hükümetinin nüfus bilgileri sistemini yeterince güvenli bir biçimde şifrelemekle suçladıklarına da dikkat çekildi.

MERNİS NEDİR?

Merkezi nüfus bilgilerini düzenleyen MERNİS, birçok kaynakta, bilişim teknolojisi ve ortak veri tabanı işlemciliği açısından Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ve temel projesi olarak tanımlanıyor. Bu proje kapsamında T.C. vatandaşlarına bilgisayar ortamında 11 haneli sayıdan oluşan bir sayısal kişi kimlik ataması yapılıyor. Buna dayanan ve adına “Vatandaşlık Numarası“ denilen uygulama, devlet iktidarı

için 'dikey bir yapı olan nüfus verilerinin sağlam ve güvenilir olarak sağlamayı' hedefliyor. Böylece diğer sosyal yatay toplumsal organizasyonlarına geçişi oluşturarak vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan bütün ülke vatandaşlarının iş ve işlemlerinin ülkenin her yerinden hızlı ve zaman kaybettirilmeksizin erişimini ve talep eden vatandaşlarca işlemleri için yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde kullanımına sunmaktır.

 

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI: GÜNCEL DEĞERİ YOK

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarına yönelik açıklama yaptı. Bakan Yıldırım konuyla ilgili olarak "Mernis bilgilerinin çalındığı iddiası doğru değildir. Bu olayın güncel değeri yok" dedi.

Bu Haber 2383 defa okunmuştur.
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!