HEPİMİZİN KİMLİK BİLGİLERİ İNTERNETTE Mİ!HEPİMİZİN KİMLİK BİLGİLERİ İNTERNETTE Mİ!

Tarih: 2016-04-05

Ali Yıldırım - Osman Çutsay
Odatv.com
 

Erdoğan-Gül-Davutoğlu dahil milyonlarca Türk'ün kimlik bilgileri internette

Bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddia edildi.

Türkiye’yi altüst edecek bir şifre kırma operasyonuyla, tam 49.611.709 Türk seçmenine ait tüm özel kimlik bilgileri “dünyanın istifadesine” sunuldu. 2008 yılı itibariyle seçimler için kendisini kaydettiren Türk vatandaşlarının nüfus bilgilerinin ilgili data bankasının şifreleri kırılarak internete düştüğü anlaşıldı.

ODATV İKİ AY ÖNCE YAZMIŞTI

Odatv iki ay önce, kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgilerinin çalınarak yayınlandığını haberleştirmişti. Ancak o dönemde internete sızdırılan dosyanın kod hatası verdiği ve sadece iyi düzeyde kodlama bilenlerin çalıştırabildiği belirtilmişti. Şimdi ise korkulan oldu ve birçok ünlü siyasetçi dahil tüm vatandaşların kimlik bilgileri açıktan yayınlanmaya başlandı.

DOLANDIRICILIK YAPILABİLİR

İlk testler, bilgilerin doğru olduğunu, özellikle T.C. kimlik numaralarının yayımlanmasıyla inanılmaz bir dolandırıcılık fırtınasının başlayacağını ve tam bir güvensizlik fırtınasının yaşanacağını gösterdi. IP adresleri takibi yapılırken internet korsanları tarafından İzlandalı bir firmanın Romanya’daki serverlerine yüklendiği saptanan bu veri bankasının içerdiği kimlik bilgilerinde, Türk vatandaşlarının ad ve soyadları, adresleri, doğum tarihleri ve yerleri, hatta anne ve babaların adları, ikâmetgah adreslerinin yanı sıra vatandaşlık kimlik numarası da yer alıyor. Bu verilerin özellikle “T.C. Kimlik Numarası” eşliğinde her türlü kişiye özel bilgiyi saklı olmaktan çıkardığı, ülkede herhangi bir güven ortamının kurulmasının bundan böyle imkansızlaşacağı belirtildi.

Başkalarına ait kimlik bilgileriyle iş kurmaktan internette sipariş vermeye, krediyle borçlanmaktan başka insanları her türlü yasadışı işlemle ilişkilendirmeye kadar birçok alanda bir suç veya dolandırıcılık patlaması yaşanabileceği kabul ediliyor.  Tüm Türk siyasal sistemini ve toplumsal yaşamını altüst edecek bu “hacker saldırısının” MERNİS olarak bilinen merkezi nüfus idare sistemindeki şifrelerin kırılması sonucu gerçekleştirildiği sanılıyor.

Alman bilişim sektörünün ciddiyetiyle ünlü sitelerinden “Heise Security”, eldeki bilgilerin 2008 veya 2009 yılındaki seçmen kayıtlarına dayandığını hatırlatırken, bu verilerin önce uluslararası alanda satışa sunulduğunu, daha sonra ise şifresiz biçimde internette yayımlandığını bildirdi. Aynı kaynak, bilgilerin tesadüfi yöntemle test edildiğini ve doğrulandığını da duyurdu. Ülkenin önde gelen gazetesi Süddeutsche Zeitung da dün akşam saatlerindeki bir haberinde olayı doğruladı. Haberde “hacker”ların Türk hükümetinin nüfus bilgileri sistemini yeterince güvenli bir biçimde şifrelemekle suçladıklarına da dikkat çekildi.

MERNİS NEDİR?

Merkezi nüfus bilgilerini düzenleyen MERNİS, birçok kaynakta, bilişim teknolojisi ve ortak veri tabanı işlemciliği açısından Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ve temel projesi olarak tanımlanıyor. Bu proje kapsamında T.C. vatandaşlarına bilgisayar ortamında 11 haneli sayıdan oluşan bir sayısal kişi kimlik ataması yapılıyor. Buna dayanan ve adına “Vatandaşlık Numarası“ denilen uygulama, devlet iktidarı

için 'dikey bir yapı olan nüfus verilerinin sağlam ve güvenilir olarak sağlamayı' hedefliyor. Böylece diğer sosyal yatay toplumsal organizasyonlarına geçişi oluşturarak vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan bütün ülke vatandaşlarının iş ve işlemlerinin ülkenin her yerinden hızlı ve zaman kaybettirilmeksizin erişimini ve talep eden vatandaşlarca işlemleri için yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde kullanımına sunmaktır.

 

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI: GÜNCEL DEĞERİ YOK

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarına yönelik açıklama yaptı. Bakan Yıldırım konuyla ilgili olarak "Mernis bilgilerinin çalındığı iddiası doğru değildir. Bu olayın güncel değeri yok" dedi.

Bu Haber 2439 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!