MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ EDİLMİYOR?MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ EDİLMİYOR?

Tarih: 2016-05-13

Milli Piyango’nun 2,5 milyar lira nakit geliri var, niye halka arz edilmiyor?

Bildiğiniz gibi özelleştirmenin amacı, mülkiyeti tabana yayarak halkı zenginleştirmek oluyor. Böylece demokrasi güçleniyor. Çünkü hisse senedi sahibi olan küçük yatırımcı şirket genel kurullarına katılarak “ne üretilecek, nasıl üretilecek ve kim için üretilecek” sorularının cevaplarını veriyor.

Tabii bu arada mülkiyetin tabana yayılmasıyla paydaş toplum kuruluyor. Böylece ekonomik gelişmelere duyarlı, çalışan, sorumluluk hisseden bir toplum oluşuyor. İşte bu nedenle mülkiyetin tabana yayılması toplumun çalışması ve sorumluluk duyması için önemli oluyor. Aksi takdirde yani mülkiyet bağı olmayan birey toplumsal sorumluluğa katılmıyor.

İşte bu nedenle Turgut Özal özelleştirmeyi mülkiyeti tabana yayarak yapmaya çalıştı. Ve Petkim’den Tüpraş’a, Türk Hava Yolları’ndan Boğaziçi Köprüsü’ne kadar büyük kamu yatırımlarını hisse satışı ya da gelir ortaklığı senediyle halka açtı. Ama Özal’dan sonra gelen siyasetçiler mülkiyeti tabana yayma yöntemini terk ederek blok satışı tercih ettiler. Böylece kamu tekellerini özel tekele dönüştürdüler. Oysa blok satış halka arzı mümkün olmayan sorunlu şirketler için kullanılan bir yöntem olarak biliniyor.

Gelelim bu kısa açıklamayı niye yaptığımıza…

Yaptık çünkü; 1939’da kurulan Milli Piyango İdaresi, piyangonun yanında, hemen kazan ve sayısal oyunları da kapsayarak şans oyunları adı altında blok olarak satışa çıkartıldı. Böylece 10 yıl süreyle piyango ve diğer şans oyunları lisansı bir gruba satılacak.

Hâlbuki Milli Piyango ile şans oyunları halka arza uygun bir şirket olarak biliniyor. Niye? Çünkü 2015 yılı geliri 2,5 milyar lira tutuyor bu şirketin. Ve elde edilen gelirin 1,1 milyar lirası ikramiye olarak ayrılıyorKalan paranın 593 milyon lirası vergi, 483 milyon lirası kamu payı olarak Hazine’ye aktarılıyor. Yine 212 milyon lirası bayi payı olarak dağıtılıyor.

İşte nakit karşılığı oynanan ve özelleştirildiğinde daha çok alternatif şans oyunu geliştirileceğinden, geliri daha da artacak bu kamu şirketinin halka arzında fayda vardı. Bir de diğer ülkelerde şans oyunu şirketlerinin halka açıldığını hatırlatalım. Örneğin Yunanistan’da şans oyunu şirketi OPAP 2001 yılında halka arz edildi. Ve şu anda şirketin yüzde 56,44’ü halkın elinde. Kalan hissenin yüzde 33’ü 2013 yılında Çekoslovak- Yunan çekirdek yatırımcı- yönetici gruba satıldı. Yine İtalya’da şans oyunları şirketi Lottomatica’nın hisseleri halka arz edildi. Borsada işlem görüyor bu şirketin hisseleri.

Bu örnekleri inceleyerek Türkiye benzeri bir özelleştirme yöntemini deneyebilirdi. Böylece kârlı bir kuruluşun hisseleri vatandaşa küçük paylar hâlinde satılır ve küçük tasarruflar değerlendirilebilirdi.

Şimdi ne olacak peki?

Bir grup blok olarak hisseleri alacak kamu tekelindeki şans oyunları özel tekele dönüşecek. Hâlbuki önce halka arz yoluyla hisse senetleri tabana yayılsa, vatandaş para kazansa bu ülkeye faydası olurdu. Ama nedense halka arz yerine blok satış herhâlde çok kolay bir yöntem olduğu için tercih ediliyor.

 

Süleyman Yaşar- Bugün

Bu Haber 909 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!