BIT SEKTÖRÜ 2023 HEDEFİNE ERİŞECEK Mİ?BIT SEKTÖRÜ 2023 HEDEFİNE ERİŞECEK Mİ?

Tarih: 2016-06-29

 

Türk Telekom Uluslararası İlişkiler Dairesi eski Başkanlarından Halil YALÇIN’ın ICT MEDİA dergisi Haziran 2016 sayısında yayımlanan "BIT SEKTÖRÜ 2023 HEDEFİNE ERİŞECEK Mİ?" başlıklı makalesini bilgilerinize sunuyoruz.

 

BIT SEKTÖRÜ 2023 HEDEFİNE ERİŞECEK Mİ?

Yine bir Mayıs ayı biterken Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BIT) sektörünün bir önceki yıl büyümesiyle ilgili rakamlar açıklandı. Son rakamlara göre gerçekten büyüme var mı?2023 hedefi olan 160 milyar dolarlık hedef hayal mi? Önceki yıllara ait rakamların enflasyondan arındırılmış bir şekilde aynı baza getirilerek kıyaslanması halinde sonuç pek iç açıcı görünmüyor maalesef. Biz her zaman olduğu gibi her şeyin en büyüğünü yapma ya da sahip olma ile mutlu olan bir ülkenin insanlarıyız.

Son beş yıldan beri TÜBİSAD tarafından ,2013 yılından itibaren de TUBİSAD ile TOBB Telekomünikasyon Sektör Meclisi işbirliğinde her yıl düzenli olarak hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan (BIT) sektörünün 2015 yılı rakamları Mayıs ayının son günü açıklandı. Sektörde referans değerler olarak kullanılmak üzere ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarının da destekleriyle veri temininde her yıl daha fazla işletmeci bilgileri eklenerek sektör büyüklüğü konusunda daha gerçekçi rakamlara artık erişebiliyoruz. Uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanan bu çalışma ülkemiz değerlerini diğer ülkelerle kıyaslamada da kullanılabilecek kalitede bilgiyi içermektedir

2015 yılı için

-- Bilgi Teknolojileri ana bileşeninde 13milyar TL lik Donanım, 9.7 milyar TL lik Yazılım ve 4.7milyar tl lik Hizmet büyüklüklerinin toplamında 27.4 milyar TL,

--İletişim Teknolojileri ana bileşeninde 16.1 milyar TL lik Donanım ile 39.6 milyar TL lik Elektronik Haberleşme büyüklüklerinin toplamı olan 55.7 milyar TL,

İle toplam sektör büyüklüğü 83.1 milyar TL olarak belirlendi.

Bir önceki yılın 69.2 milyar TL lik değerine göre %18 lik büyüme görünüyor. Peki, gerçekten sektörümüz bu şekilde büyüyor mu? İşte burada önceki yılların değerlerine göre değişik bazlı kıyaslamalar yapıldığında bunun gerçek olmadığı görülebiliyor. Özellikle dolar bazında kıyas yapınca bırakın büyümeyi 2014 e göre  %5.4 lik küçülme görülüyor. Bu kıyaslamalardan birisi. Diğeri ise yine aynı TL bazlı fakat enflasyondan arındırılmış rakamlar olarak baktığımızda yine büyümenin o kadar olmadığı ve sektörün tabiri caizse patinaj çektiği görülmektedir.

2013 yılı değerini dolar bazlı olarak alırsak o yıla ait değerin 32.4 milyar dolar olduğu gözönüne alındığında 2015 değeri 29.9 milyar olarak sektörün daraldığını gösteriyor.

Ya da yine 2015 yılı TL değerini 2013 yılı için 2014 ve 2015 teki %8.17 ve %8.81 lik   yıllık resmi  enflasyon rakamlarını kullanmak suretiyle 2013 yılına indirgersek rakam  69.3 milyar TL oluyor. Yani 2015 yılı değerinin 2013 fiyatlarıyla karşılığı 69.3 milyar TL.

Hafızanızı biraz yoklarsanız 2012 yılının başında sektörden sorumlu mercilerin en üst kademesinde bulunan kişilerin sektör için 2023 hedefini hemen hatırlayabilir misiniz? Fazla zorlanmayın söyleyelim. Tam 160 milyar dolar! Hedefe erişmek için önümüzdeki her yıl katetmemiz gereken mesafenin büyüklüğünü tahayyül edebiliyor musunuz? Ben ülkemizde hangi sektör olursa olsun bu rakama erişilebilmesini mümkün görmüyorum. Niye mi bu kadar kötümserim. Bugün için 30 milyar dolar mertebesindeki bir sektörün içinde bulunduğu sorun yumağının çözümünde ne kadar yavaş sonuç alındığını bilen bir kimse olarak başka bir şey düşünemiyorum da ondan.30 milyar dolarlık sektörü 7 yıl gibi bir sürede dolar bazında 5 kat büyütmek …..!

Herhalde o gün o rakamı telaffuz edenler 2023 hedefini rakam olarak 160 milyar ama TL mi? dolar mı?  derken ağızlarından büyüklüklerin en büyüğü olsun diyerek Dolar olarak söyleyiverdiler ki reyting i yüksek olsun. İşin şaka tarafını bir yana bırakırsak gerçekten sektörün son rakamlarını hedefimizin doğru olarak belirlenmesinde kullanalım ki hedef erişilebilir olsun. Adı üstünde hedef deyip geçmemek lazım. Hedef ne kadar gerçekçi olursa ona erişmek ve daha ileri hedefler için motivasyonu artırır.

Sektörün ana sorunlarını ve çözüm önerilerini başka yazıların konusu olmak üzere sadece başlık olarak birkaçını söyleyelim.

4.5 G ye Nisan 1 de geçtik. Peki 2 aylık süre sonunda bunun eski durumdan yani 3G den çok büyük bir farkını hissedeniniz var mı? Ayrıca önceki durumu arar hale geldik diye yakınanlar bile vardır etrafınızda. Sıkıntı nerden kaynaklanıyor. Nisan ayındaki yazımızda detaylı bir şekilde bahsettiğimiz sıkıntıların yanısıra baz istasyonları arasındaki fiber imkanlarının yetersiz olması bir sorun. Diğer sorun hanelere fiber erişimindeki yetersizlikler. Peki bunların çözümü yok mu? Tabii ki var. Yıllardır tartışılıyor ama tarafları bir araya getirmek mümkün olsa. Zaman boşa geçiriliyor, ülke ve hepimiz kaybediyoruz.

Ülke çıkarlarını şirket ve kurumların çıkarının önüne geçirdiğimiz zaman sektörün sorunlarının hızlı bir şekilde çözümü mümkün. Bunu hayata geçirecek iradeyi desteklemek sektördeki tüm paydaşların faydasına olacaktır. Belki o zaman sektörün hızlı büyümesini sağlayarak modern dünyanın rekabetçi ortamında hedeflerimize birer birer erişebiliriz. 

Bu Haber 958 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!