7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TELEKOM SEKTÖRÜNDE ORTAK ALT YAPITELEKOM SEKTÖRÜNDE ORTAK ALT YAPI

Tarih: 2016-07-28

TTelekomünikasyon sektörü bir süredir konuşulan altyapı yatırımları için iş birliği yapma konusunda sonunda uzlaştı ve ilk adımın Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) adımıyla atılacağını duyurdu.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt,  Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katıldığı basın toplantısıyla bugün duyurulan OAŞ, Türkiye’de internet altyapısını genişletmek ve var olan altyapının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacını taşıyor. Türk Telekom‘un davet edildiği ancak yer almak istemediği ortaklık, tahmin edebileceğiniz gibi, şirketlerin tek tek telekom deviyle rekabet etmek yerine, güçlerini birleştirerek hızlanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Telekom sektöründeki bu önemli işbirliğini bir zorunluluk haline getiren faktörlerden ilki, operatörlerin, pazar koşulları, yerel yönetimler, mevzuat gibi nedenlerle hala altyapı yatırımları için rekabet ediyor olması. BTK verilerine göre, Türkiye’de fiber uzunluğu, 2016 yılı birinci çeyreğinde yüzde 9’un üzerinde artarak 272 bin 550 km’ye ulaştı. Bunun 214 bin 395 km’si Türk Telekom’a ait, geri kalan 58 bin 155 km’si ise Turkcell Superonline, Vodafone ve diğer operatörler tarafından paylaşılıyor. Yani Türk Telekom’un fiber altyapıdaki payı yüzde 78’i geçiyor.

Operatörlerin birbirleriyle rekabetinden, Türk Telekom dışında, kimse kazanmıyor. Sorun pazar payından ziyade kaynakların etkin kullanılması amacıyla altyapının paylaşılmasıyla çözülebilir ancak Türk Telekom’un altyapısını diğer operatörlere açmak istememesi, operatörlere iş birliğinden başka çözüm bırakmıyor. Zira operatörlerin kendi altyapılarını kurması her biri için ciddi maliyetler yaratıyor. Buna yatırım da denilebilir ancak, fiber altyapı kurma bedelinin yaklaşık yüzde 80’inin kazma, kapama gibi inşaat maliyetlerinden oluştuğu düşünüldüğünde şirketlerin bu yatırımı ayrı ayrı yapması gittikçe anlamsızlaşıyor. OAŞ, bu maliyetlerin tekrar etmesini önleyerek şirketler için ciddi bir maliyet avantajı sağlama potansiyeline sahip. Telkoder ve Eser Telekom’un Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak‘ın bugün paylaştığı sunumda telaffuz ettiği yatırım miktarı, 30 milyar TL idi.

Screen Shot 2016-07-27 at 15.00.59

Operatörlerin Türk Telekom olsun ya da olmasın birleşme kararı, Türkiye’deki internet altyapı yatırımlarının hızlanması açısından olumlu bir gelişme. Zira, yatırım maliyetlerinin aşağı çekilmiş olması Türkiye’de internet erişimi olmayan bir sonraki bir milyon nüfusun, internetle daha hızlı buluşmasını sağlayabilir. 

Ortak Altyapı Şirketi gerçekleşirse bundan hem ortak olacak Firmalar, hem Türkiye hem sektörün müşterileri kârlı çıkacak.

Bu Haber 1817 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!