Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TELEKOM SEKTÖRÜNDE ORTAK ALT YAPITELEKOM SEKTÖRÜNDE ORTAK ALT YAPI

Tarih: 2016-07-28

TTelekomünikasyon sektörü bir süredir konuşulan altyapı yatırımları için iş birliği yapma konusunda sonunda uzlaştı ve ilk adımın Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) adımıyla atılacağını duyurdu.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt,  Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katıldığı basın toplantısıyla bugün duyurulan OAŞ, Türkiye’de internet altyapısını genişletmek ve var olan altyapının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacını taşıyor. Türk Telekom‘un davet edildiği ancak yer almak istemediği ortaklık, tahmin edebileceğiniz gibi, şirketlerin tek tek telekom deviyle rekabet etmek yerine, güçlerini birleştirerek hızlanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Telekom sektöründeki bu önemli işbirliğini bir zorunluluk haline getiren faktörlerden ilki, operatörlerin, pazar koşulları, yerel yönetimler, mevzuat gibi nedenlerle hala altyapı yatırımları için rekabet ediyor olması. BTK verilerine göre, Türkiye’de fiber uzunluğu, 2016 yılı birinci çeyreğinde yüzde 9’un üzerinde artarak 272 bin 550 km’ye ulaştı. Bunun 214 bin 395 km’si Türk Telekom’a ait, geri kalan 58 bin 155 km’si ise Turkcell Superonline, Vodafone ve diğer operatörler tarafından paylaşılıyor. Yani Türk Telekom’un fiber altyapıdaki payı yüzde 78’i geçiyor.

Operatörlerin birbirleriyle rekabetinden, Türk Telekom dışında, kimse kazanmıyor. Sorun pazar payından ziyade kaynakların etkin kullanılması amacıyla altyapının paylaşılmasıyla çözülebilir ancak Türk Telekom’un altyapısını diğer operatörlere açmak istememesi, operatörlere iş birliğinden başka çözüm bırakmıyor. Zira operatörlerin kendi altyapılarını kurması her biri için ciddi maliyetler yaratıyor. Buna yatırım da denilebilir ancak, fiber altyapı kurma bedelinin yaklaşık yüzde 80’inin kazma, kapama gibi inşaat maliyetlerinden oluştuğu düşünüldüğünde şirketlerin bu yatırımı ayrı ayrı yapması gittikçe anlamsızlaşıyor. OAŞ, bu maliyetlerin tekrar etmesini önleyerek şirketler için ciddi bir maliyet avantajı sağlama potansiyeline sahip. Telkoder ve Eser Telekom’un Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak‘ın bugün paylaştığı sunumda telaffuz ettiği yatırım miktarı, 30 milyar TL idi.

Screen Shot 2016-07-27 at 15.00.59

Operatörlerin Türk Telekom olsun ya da olmasın birleşme kararı, Türkiye’deki internet altyapı yatırımlarının hızlanması açısından olumlu bir gelişme. Zira, yatırım maliyetlerinin aşağı çekilmiş olması Türkiye’de internet erişimi olmayan bir sonraki bir milyon nüfusun, internetle daha hızlı buluşmasını sağlayabilir. 

Ortak Altyapı Şirketi gerçekleşirse bundan hem ortak olacak Firmalar, hem Türkiye hem sektörün müşterileri kârlı çıkacak.

Bu Haber 1697 defa okunmuştur.
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!