"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
MAHKEME TURKCELL’E DUR DEDiMAHKEME TURKCELL’E DUR DEDi

Tarih: 2016-08-01

45 çocuğun tecavüze uğradığı skandalla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın düzenlediği Türkiye Değer Ödülleri’nin sponsorlarından Turkcell’e binlerce tepki tweeti atılmıştı. Mahkeme, Turkcell’in bu tweetler için açtığı davayı reddetti.

Karaman’daki 45 çocuğa cinsel istismar skandalıyla kamuoyunun gündemine oturan Ensar Vakfı’nın düzenlediği Türkiye Değer Ödülleri’ne sponsor olduğu gerekçesiyle Twitter’da kullanıcıların tepkisini çeken Turkcell’in bir kullanıcıya açtığı 10 bin lira manevi tazminat davası hakkında karar açıklandı.

Gerekçe: Kullanıcı tarafından atılan tweetin kamu düzeni, milli güvenlik, genel sağlık ve genel ahlakı bozacak nitelikte

Diken’den Can Semercioğlu’nun haberine göre, İstanbul Anadolu 17’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, Turkcell’in açtığı davanın reddine karar verdi. Mahkeme, kararın gerekçesi olarak da kullanıcı tarafından atılan tweetin kamu düzeni, milli güvenlik, genel sağlık ve genel ahlakı bozacak nitelikte olmadığına hükmetti.

Turkcell, mali zarara ve telafisi güç manevi zarara uğradığı iddiasıyla 124 kullanıcıya 10 bin lira manevi tazminat davası açmıştı. Davanın gerekçesi olarak zararın ‘bir nebze’ telafi edilmesi gösterilmişti.

Diken’e konuşan avukat Dilan Aslan ise bu davaların yalnızca İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açıldığını ve dosyaların neredeyse ‘tek tip’ hazırlandığını söylemişti.

‘Atılan tweet, kamu düzeni ve milli güvenliğe aykırı değil’

İstanbul Anadolu 17’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, Turkcell’in açtığı davanın reddine karar verdi.

Mahkeme, kararın gerekçesi olarak da kullanıcı tarafından atılan tweetin kamu düzeni, milli güvenlik, genel sağlık ve genel ahlakı bozacak nitelikte olmadığına hükmetti.

Kullanıcının Twitter’da paylaştığı “Tecavüzün arkasında duran marka Turkcell” ifadesinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten mahkeme kararında, “Özellikle kamuyu ilgilendiren genel nitelikli sorunlara ilişkin vatandaşın beyanının sarsıcı, rahatsız edici üslupta bulunsa bile eleştiri sınırında kaldığı sonuç ve kanaatine varılmıştır”dendi.

‘Hiç olmayan bir vaka dile getirilmedi’

Kararda, Turkcell hakkında kullanılan ifadede hiç olmayan bir vakanın dile getirilmediği de kaydedilerek, davanın reddine karar verildi: “Öte yandan; davacı ile ilişkilendirilen Ensar Vakfında yaşanan vakanın doğruluğu Ceza Mahkemesi kararı ile tespit edildiği gibi, davacı Turkcell’in kendi yaptığı duyurularla ‘parayı vakfa değil, burslu talebelere gönderdiklerini’ açıkladıkları, dolayısı ile hiç olmayan bir vakanın dile de getirilmediği gibi, Ensar Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürüttüğü ‘Türkiye Değer Ödülleri Projesine’sponsorluk yapan Turkcell’in açtığı bu davanın reddine karar verilmek gerekeceği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Karar emsal teşkil ediyor

Diken’e konuşan kullanıcının avukat Dilan Aslan ise, mahkemenin verdiği kararın emsal niteliğini taşıdığını söyledi. Bu durumda mahkemenin, Turkcell’in dava açtığı 123 kullanıcı için de aynı kararı vermesi bekleniyor.

Diken’e konuşan Aslan, mahkemenin kararının 124 kullanıcıya açılan davalar arasındaki ilk karar olduğunu da belirtti.

Ne olmuştu?

Muharrem Büyüktürk, Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı yurtlarda 10 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu için 508 yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ensar Vakfı’nın organize ettiği Türkiye Değer Ödülleri’ne sponsor olan Turkcell ise, hakkında sosyal medyada yapılan eleştiriler üzerine bir açıklama yayınlayarak “Herhangi bir vakfı, derneği veya sivil toplum kuruluşunu değil, öğrencilerimizin eğitimini destekliyoruz” demişti.

Bu Haber 1078 defa okunmuştur.
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!