"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
TİB KAPATILIYORTİB KAPATILIYOR

Tarih: 2016-08-03

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’daki Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi toplantısında yaptığı konuşma sırasında istihbarat zafiyetine değinirken Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) kapattılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi :


"Darbenin zamanında haber alınamaması örgütün önce istihbarat teşkilatlarımızı çökertmek istemesinden kaynaklanıyor. İstihbarat örgütleri mercileri uyarmamış. Uyarmadığı için düşmanlık yapmıştır. Artık güçlü bir istihbarat ağı kurmamız şarttır. Bu süreç Türkiye'nin devlet yapılanmasında bir revizyonuna fırsat hazırlamıştır. Mesela TİB'i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsini de hazırlıklarını yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB konusunda BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) gereken adımları kendisi atacak."


Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 2005 Ağustos'unda telefon dinlemelerini koordine etmek için kurulmuştu. Asıl görevi telefonları dinlemek değil, Türk Telekom'un özelleştirilmesi ve telekom sektörünün serbestleştirilmesi sonrasında, 3 farklı kurumun (MİT, Polis, Jandarma) istihbaratının farklı telekom firmaları ile koordine etmek olarak tanımlanmıştı ama o dönemde hayli tepki toplamıştı. 

Kurucu başkanı olan Fethi Şimşek, bu dönemde yapılan bir etkinlikte TİB'in telefon dinleme yapmayacağını, koordine yapacağını belirtmişti. Ama TİB'e 17-25 aralık öncesinde de, sonrasında da hep telefon dinlediği - kaydettiği eleştirileri yapılmıştı.

TİB'in eleştirilen bir başka yönü de BTK altında kurulmasıydı. O dönemde devletten bütçe çıkarmak yerine, telekom sektörünün gelirlerinden pay alarak devlet dışı bütçe oluşturan BTK'nın donanım ve yazılıma yatırım yapmasının daha kolay olması nedeniyle TİB, BTK altında kuruldu. 

O dönemden çok ilginç bir anektod da şöyleydi; bugün RTÜK Başkan Vekili olan Esat Çıplak, 2005 yılında BTK'da Başkan Yardımcısıydı ve insan kaynaklarından sorumluydu. Dolayısıyla TİB'in kuruluşunda eleman alım imzaları da onun atması gerekiyordu. Çıplak'ın önüne 108 işe giriş formu birden getirildiğinde itiraz ettiği ve günlerce bu girişleri "buraya cemaat dolduruyorsunuz, üstelik bu kadar çok sayıda, bu doğru değil" şeklinde itiraz ederek imzalamadığı konuşulmuştu. Çıplak dönemin BTK Başkanının "izin al o zaman" önerisini de "olmaz öyle şey, izin de alsam bu benim sorumluluğum, benim sorumluluğum altında imzalanamaz" ifadesiyle ısrarla reddedince, insan kaynakları fonksiyonu kendisinden alınarak, bu 108 kişinin işe giriş işlemi tamamlanmış ve TİB faaliyete geçirilmiş. Ama anlaşılan yanlış hesap geç de olsa Bağdat'tan dönüyor. TİB'in bu ilk yönetimi 2014 başında değiştirildi . 

TİB telefon dinlemeleri koordinasyonu dışında, 2007 yılında 5651 sayılı kanun çerçevesinde internet yayınlarını izleme ve mahkeme kararları ile re'sen engellemeleri gerçekleştirmek ile de görevlendirilmişti. 

Haberin Kaynağı ve Dipnotlar için Bkz:
http://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=53678

Bu Haber 1382 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!