Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEKİLLENİYORTELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEKİLLENİYOR

Tarih: 2016-09-25

Ülkemizde Telekomünikasyon Sektörünü en iyi takip eden, özellikle kulis bilgilerine en rahat ulaşan gazeteci Füsun Sarp Nebil'dir. Ve tahminleri büyük ölçüde doğru çıkar.
Füsun Nebil'in turk-internet.com'daki "Türk Telekom'da Yeni Dönem Ay Sonuna Kadar Başlayacak" başlıklı yazısını önemli gördüğümüzden bilginize sunuyoruz.

Türk Telekom'da uzun zamandır hükümet ile Oger Telekom arasında gerilen ipler, kendiliğinden çözüldü. Şirketin ana ortağı Saudi Oger inşaat şirketinin Suudi Arabistan'da iflasa sürüklenmesinin [1] ardından Suudi Hükümeti tarafından satın alınıyor olması, Türk Telekom hisselerinin de Suudi Hükümetine ve dolayısıyla da Saudi Telecom'a (STC) geçmesine neden oluyor. Artık Oger hayatımızdan çıkıyor. Bunu zaten uzun zaman önce yazmıştık [2].


O zamandan bu yana "Oger-Suudi hükümeti", "Oger Telecom-STC", "Oger Telecom - Türk hükümeti", "Türk hükümeti - STC" arasında sürmekte olan tartışmalarda son döneme gelinmiş gözüküyor. Türk Telekom Genel Müdürlüğü için çeşitli isimlerin kendi istekleri ya da etrafın yakıştırması ile konuşulduğunu biliyoruz. Ancak Binali Yıldırım 1 kasım seçimleri sonrasında yeniden UDH Bakanlığına geldiğinden bu yana kafasında isimlerin belli olduğu kaydediliyor. Baharda Hariri ile yaptığı görüşmelerin bir sonuca eremediği söyleniyordu. Ama yaz geldi, köprülerin altından çok sular aktı. Binali Yıldırım Başbakan oldu, Saudi Oger ise iflas etti. Yani durum değişti ve Hariri'lerin artık pazarlık yapma gücü yokoldu.

Şirketin Genel Müdürlüğüne, Türk Telekom özelleştirmesi sonrası ilk genel müdürü olan Paul Doany'nin gelmesi bekleniyor. Doany bu sefer hükümetin isteği ile geliyor. 

Şirketin % 19'una sahip olarak 2 yönetim kurulu üyeliği bulunan STC, dediğimiz gelişmeler sonrasında Türk Telekom'un % 55'ine sahip olacağı için Genel Müdür ataması üzerinde söz sahibi olmak istediği belirtilyor. Ancak altın hisseyi de elinde tutan Türk hükümeti, Türk Telekom'un Oger ile geldiği durumdan pek mutlu değil. Özellikle Türk Telekom'un artan borç yükünden rahatsız. Bu nedenle de uluslararası finans pazarlarında söz geçmeye daha yatkın olan Doany ile çalışmak istiyorlar. 

Şirketin geri kalan tarafında ise, organizasyonda büyük değişiklikler bekleniyor. Sektörde herkes özellikle teknik tarafın zayıflamasından şikayetçi. Hem kullanıcılar, hem de Türk Telekom'dan hat alan firmaların arıza ya da yeni hat tesisleri ile ilgili olarak, uzun zamandır sorun var. CTO görevine Cengiz Doğan'ın atanması bekleniyor. Eski İnsan Kaynakları ve Regülasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu'nun ise, Doany'nin altında ama diğer yöneticilerden daha güçlü bir pozisyonu olacağı bilgisini alıyoruz.

Diğer yandan Yönetim Kurulu'nun tamamının değişeceği, Genel Müdür yardımcılıklarının, direktörlüklerin sayısının azaltılacağı ve çoğunluğunun değiştirileceği, yine direktör gibi daha alt düzeyde rekor sayılara ulaşan pozisyon sayılarının da azaltılacağını duyuyoruz. 

Örneğin 400'e varan Grup müdürlüğü sayısının bir kaç ile sınırlanacağı, Genel Müdür Yardımcılığı sayısının 8-10, Direktör sayısının 50-60 olması bekleniyor. Bunların azaltılması ile araba + maaş + diğer giderlerden milyar TL'ye yakın tasarruf edilmesi çok mümkün.[1] Türk Telekom'un % 55 Hissesine Sahip Saudi Oger İflasa Gidiyor

[2] Türk Telekom Arapların mı Oluyor? Suudi Arabistan Hükümeti Saudi Oger'i Almayı Düşünüyor

Bu Haber 4701 defa okunmuştur.
KARİA YOLUNDA BİR NEFES ARASI
ATATÜRK´ÜN İNÖNÜ´YE
ŞERİFE SEMERCİ´NİN İLK Şİİ
TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE
NAİLE DEMİR AMELİYAT OLDU
TT´DA OGERİN HİSSELERİ SATILIYOR
AVRUPANIN EN İYİ PULUNU SEÇELİM
21 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANAN
UYGULAMAYI KALDIRMAZSANIZ YANDIN
EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPM
YERLİ BAZ İSTASYONUNDAN İLK GÖRÜ
YSK; SEÇSİS ÇOK GÜVENLİ
PTT´YE ALINACAK 2500 KİŞİ İÇİN Ş
TURKCELL 2300 KİŞİ ALACAK
1472 YENİ BAZ İSTASYONU
RTÜK TELGRAF MEMURU
TÜRK TELEKOMDAN ŞİKAYET ÜSTÜNE Ş
TÜRK TELEKOM GERÇEĞİ
TELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEK
ERMENİ TEZLERİ-TURKCELL VE REKLA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!