GARİP BİR TESADÜFGARİP BİR TESADÜF

Tarih: 2016-10-12

Turk-internet.com'da Fusun Nebil imzalı "Oger Telecom, Türk Telekom'u Peşin Ödemek için Aldığı 2007 Borcunun 290 Milyon $'lık Taksidini Ödeyemedi" başlıklı çok ilginç bir yazı yayınlandı...
 
Yazıyı aşağıda bilginize sunuyoruz. Konuya ilişkin yorumumuz da en altta

Bugün eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın vefat ettiğini öğrendik. Vefat eden herkes için söylediğimiz gibi "Allah rahmet eylesin" ama garip bir tesadüf olsa gerek, Unakıtan'ın sağ tarafta gördüğünüz resmi aklımıza geldi. Çünkü Oger Telecom'un 290 milyon $'lık borç taksidinin eylül sonunda ödenmediğine dair bilgiler de bugün ortaya çıktı.

Eylül sonunda ödenmeyen taksidin anlamı şu; bu para 2007 yılındaki seçimler öncesinde Oger Telecom tarafından, Türk Telekom özelleştirilmesinde, kalan 4,31 milyar $'ın ödenmesi için alınan 4,5 milyar $'lık borcun 2013 yılında kalan 3,6 milyar $'ını ödemek için alınan 4,75 milyar $ eşdeğeri borcun taksidi. 

Bu cümleyi karmaşık bulduysanız, adım adım yazalım;


  1. Oger Telecom 2007 yılında Türk Telekom özelleştirmesinde kalan para olan 4,31 milyar $'ı peşin ödedi
  2. Bunun için 2007'de 4,5 milyar $ borç aldı
  3. 6 yıl sonra yani 2013'de ise bu borçtan sadece 900 milyon $ ödendiği ve 3,6 milyar $'ın kaldığı anlaşılıyor
  4. Bu 3,6 milyar $'ı ödemek için yeni bir 4,75 milyar $ eşdeğeri borç alınıyor
  5. Şimdi bu borcun 290 milyon $'lık eylül taksidinin ödenmediği anlaşılıyor
  6. Bu arada Oger'in başka borçlar aldığına dair haberler de aşağıda var. Yani tam borcu bilinmiyor
  7. Ama bu borçlar için Türk Telekom'un mallarının teminat verildiği, hatta sahibi olunmayan ama imtiyaz sözleşmesi ile kullanılan Türkiye'ye ait altyapının teminat verildiği iddiaları var
  8. Yanısıra şirketin % 15 ortağı olan hazineden teminat verildiği gibi başka bir iddia daha var


Yani özetle Oger Telecom, Türk Telekom'a peşin ödediği rakamın borcunu daha ödeyebilmiş değil. Umarız bu borcun, --kredinin alındığı bankalar haricinde-- Türkiye'ye sarkan bir tarafı yoktur.

Bu konuları aşağıda linkleri ile verelim.. 

2007 Seçimleri Öncesinde, İktidar El Değiştirirse Diye Korkuldu mu?

Burada ilginç olan konu şu; Oger Telecom 2007 yılında mecbur olmadığı yani ihaleyi taksitli ödeme şartı ile kazandığı halde 2007 yılında ani bir kararla geri kalan bütün parayı peşin ödemişti (Bkz : Oger Telekom 4,31 Milyar $'ı Peşin Ödedi)

O zaman bu konuda, "iktidar el değiştirirse, Türk Telekom özelleştirilmesi geri alınmasın diye tüm fiyat hemen peşin ödendi" yorumu yapılmıştı.

Ancak 2013 yılında, Oger yeniden borç aldı. Bu sefer aldığı borç için şöyle bir kayıt var (Bkz : Otaş signs new $4.75bn-equivalent loan)


    The loan, comprising facilities of $4.478bn and €211.97m, will refinance and extend the tenor of some of the company’s debt — a $3.6bn portion of a 2007 loan and a $1.35bn deal from 2011 — as well as provide a dividend to shareholders.


Yani, Oger Telecom'un 2013'de aldığı ve Türk Telekom KAP tahtasına da kayıt düştüğü 4,75 milyar $ eşdeğeri borcun, 3,6 milyar $'ı ile 2007'de peşin ödeme yapmak için alınan bu borç ödenmiş durumda. Diğer bir deyişle 2007'de peşin ödeme için alınan borç 2013'de ötelenmiş [1].

Bloomberg News haberine göre, Otas 29 bankadan kullandığı kredinin 290 milyon dolarlık taksidini geçtiğimiz ay sonunda ödeyemedi ve ödemenin ertelenmesini talep etti. Bloomberg News'in konuştuğu OTAS yetkilileri, "OTAS kreditörleri ve hissedarlarıyla tüm tarafları tatmin edecek bir çözüm için görüşüyoruz" dedi.

Saudi Oger Dolayısıyla Oger Telecom'un Yaratacağı Riskler

2 ay önceki bir yazımızda Oger Telecom'un yaratabileceği risklere dikkat çekmiştik (Bkz : Bütün Bu Hengamede Türk Telekom’un Durumu Değerlendiriliyor mu?). 

Suudi Arabistan'da iflas ettiği ağustos ayında ortaya çıkan [2] Saudi Oger firması, Suudi hükümeti ile masaya oturdu. Bu arada şirketin % 50 ortağı olduğu Oger Telecom'un ise Suudi Telecom firmasına geçmekte olduğu (görüşmelerin hala sürdüğü bildiriliyor) ortaya çıktı. 

Dolayısıyla da Türk Telekom'un % 55 ortağı, bugün-yarın Saudi Telecom'a geçti/geçiyor [3].

O yazıya (ve hatta bir kaç yıldır bu konuyu ikaz ettiğimiz diğer yazılarımıza) bakarsanız, Suudi Arabistan'da iflas eden Saudi Oger'in % 50 ortak olduğu Oger Telecom'un yaratacağı risklere dikkati çekmiştik. Bu risklerin başında da Oger Telecom'un yüksek borçluluğu geliyor. Şirketin 20-30 milyar $ civarı borcu olabileceği iddia ediliyor. Çünkü burada bahsedilen 4,75 milyar $ eşdeğeri borcun yanında başka krediler de kullandığı biliniyor [4].

Ama bizi asıl ilgilendiren husus ise, 2013 yılında Otaş'ın aldığı borcun Türk Telekom KAP'ına bildirilmesi. Bunun nedeni acaba Türk Telekom ile ilgili bir teminat verilmesi olabilir mi? Ya da --bazı duyumlara göre-- hazineden Oger'in borcuna karşılık bir teminat verilmiş olabilir mi? Asıl soru da burada yatıyor..

Bu arada Türk Telekom'un ayrıca kendisinin de yüklü bir borcu var. Kısa vadeli + Uzun vadeli 20 milyar TL civarı [5].


[1] Ojer Telekomünikasyon 4,75 milyar $ (~10 Milyar TL) Civarı Kredi Aldı

[2] Türk Telekom'un % 55 Hissesine Sahip Saudi Oger İflasa Gidiyor

[3] Ojer Telekomünikasyon 750 Milyon $ Üst Limitli Kredi Sözleşmesi İmzaladı

[4] Türk Telekom Arapların mı Oluyor? Suudi Arabistan Hükümeti Saudi Oger'i Almayı Düşünüyor

[5] TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.Finansal Rapor 2016 2. Çeyrek Finansal Tablolar

Bu durumda ortalık karışacak gözüküyor

Eğer Oger'in aldığı bu borca karşılık Türk Telekom Hisseleri teminat verilmişse borç veren bankalar da (2'si yerli 7'si yabancı) Türk Telekom'un ortakları arasına girecek. Ortaklık yapısı iyice karışacak Oger Telecom, Saudi Telekom, 9 Banka ve Hazine... O zaman Yönetim nasıl oluşacak?

Eğer Hazine Garantör olmuşsa, Türk Telekom'un çoğunluk hisseleri yeniden Hazine'nin olur ki, Türk Telekom o zaman yeniden bir kamu şirketi haline dönüşür...

Eğer Türk Telekom altyapısı teminat gösterilmişse - ki böyle bir teminat için BTK'nın onay vermesi gerekir- ortalık daha karışır...

Anlaşılan renkli günler göreceğiz...

Ama sayın NEBİL'in de belirttiği gibi, bu olayın Kemal UNAKITAN'ın öldüğü gün gerçekleşmesi ilginç bir tesadüf...

Bu Haber 3567 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!