EMO: TÜRK TELEKOM ACİLEN KAMULAŞTIRILMALIEMO: TÜRK TELEKOM ACİLEN KAMULAŞTIRILMALI

Tarih: 2016-10-22

Telekomcular Derneği olarak, OGER Telecom'un Mali Krizde olduğunu daha önceki yazılarımızda duyurmuş, bu gelişmeler sonucu Türk Telekom'ın Oger Telecom'daki hissselerinin yeniden  kamulaştırılabileceğini söylemiştik. Bu konuda turk-internet.com'un ve T24 İnternet Gazetesinin duayen yazarı Sayın Füsun Nebil de çok önemli yazılara imza attı. Daha Sonra Sabah Gazetesinin Ekonomi Yazarı Dilek Güngör "Türk Telekom Devlete Döner mi" Başlıklı bir yazı yazdı.

Son olarak EMO da yaptığı açıklamada Türk Telekom'un acil kamulaştırılmasını istedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Oger Grubu`nun içinde bulunduğu mali krizin Türk Telekom`a etkilerine yönelik bir açıklama yaparak, özelleştirmeyle devredilen hisselerin derhal kamulaştırılmasını istedi. Türk Telekom`daki Oger Grubu`na ait hisselerin alınan kredi karşılığında rehin verilmiş olması nedeniyle yaşanacak sorunlara da dikkat çekilen "TÜRK TELEKOM HİSSELERİNDE REHİN KRİZİ" başlıklı açıklamanın tam metnine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Türk Telekom’un ortaklarından Oger mali krize girdi. Şirket kredi çekmek için Türk Telekom’daki yüzde 55’lik hissesini rehin verdi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yaptığı açıklamada Oger’in Türk Telekom’daki yüzde 55’lik hissesinin derhal kamulaştırılması gerektiğini belirtti.

HİSSELERİN SATILMASI

EMO’nun yaptığı “Türk Telekom hisselerinde rehin krizi” başlıklı açıklamada “Türk Telekom`un ana hissedarı Hariri ailesi ve en önemli şirketi olan Oger`in içinde bulunduğu mali krizin Türk Telekom`u etkilemesinden, hattaTürk Telekom hisselerinin Saudi Telecom`a satılmasından söz edilmeye başlanmıştır. Türk Telekom`un mali yapısında da sıkıntılar baş göstermiş olup; derhal kamunun gerekli incelemeleri yaparak kamulaştırma yönünde adım atması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

"ÖZELLEŞTİRME BEDELİNİ KREDİYLE ÖDEDİLER"

“Türkiye`de telekomünikasyon alanının lokomotifi ve 175 yıllık mirasa sahip Türk Telekom`un AKP tarafından özelleştirilmesinin üzerinden yaklaşık 11 yıl geçmiştir. Özelleştirme öncesinde karlı ve Kurumlar Vergisi rekortmeni olan Türk Telekom`un yüzde 55`lik hissesiyle yönetimini devralan Oger Telekom (OTAŞ), özelleştirme bedelini de Türk Telekom hisselerini ipotek ederek aldığı krediyle ödemiştir” denilen EMO açıklamasında “Türk Telekomünikasyon A.Ş 31 Aralık 2006 ve 2005 Tarihleri İtibarıyla Konsolide Finansal Tablolar ve Bağımsız Özel Denetim Raporu`nda; 23 Mart 2007 tarihinde OTAŞ`ın 3.5 milyar ABD Doları kredi aldığı belirtilirken, 'OTAŞ`ın kreditörlerine Türk Telekom`un OTAŞ`a ait olan yüzde 55 hisseleri üzerinden öncelikli ipotek hakkı verilmiştir' denilmiştir” ifadeleri yer aldı.

MAHKEME KARARININ GEREĞİ YERİNE GETİRİLMEDİ

Türk Telekom’un mülkiyetinin kamuya ait olduğu ve altyapının 25 yıl sonunda kamuya iade edilecek olmasına rağmen hisselerin rehin verilmesine hükümetin ses çıkarmadığının vurgulandığı açıklamada “Nitekim bu ipotek işlemlerinde Oger Grubu`nun altyapının devriyle ilgili imtiyaz sözleşmesi hükmüne koyduğu şerhten yararlandığı belirtilmektedir. Bu usulsüzlüğe yol açan özelleştirme işlemindeki sakatlık ise Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu`nca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2006-2007 ve 2008 yıllarına ilişkin denetim raporunda şöyle tespit edilmiştir: ‘Türk Telekomünikasyon A.Ş ile Kurum arasında imzalanan imtiyaz sözleşmesine; Türk Telekomünikasyon A.Ş temsilcisi tarafından şerh konulduğu, söz konusu şerhin Danıştay kararı ile iptal edilmesine rağmen mahkeme kararının gereğinin henüz yerine getirilmediği ve sözleşmenin şerhsiz olarak imzalanmasının henüz yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle söz konusu işlemler nedeniyle ortaya çıkan sorumluluğun ve sorumluların belirlenebilmesi amacıyla konunun Başbakanlık Müfettişleri tarafından araştırmaya ve incelemeye tabi tutulması gerekmektedir.’

“HİSSELERE EL Mİ KONULACAKTIR”

Aynı usulsüz sürecin 2013 yılında da yaşandığı belirtilen açıklamada “Şimdi Oger Telekom da dahil olmak üzere Hariri ailesine ait şirketler finansal kriz içerisindedir; Telekom`u rehin verdiği kredinin 290 milyon dolarlık taksitini ödeyemediğine, Saudi Oger`in işçilerin sigortalarını dahi yatıramadığı, Arab Bank`ta hisse satışı yapmaya çalıştığı haberleri basında yer almaktadır. Bu durumda aldığı kredileri ödemekte zorlanan Oger Telekom`un rehin verdiği Türk Telekom hisselerine kreditörler tarafından el mi konulacaktır?” diye soruldu.

“Zaten Oger grubunun içinde bulunduğu finansal krizin Türk Telekom`u etkilemeyeceğini ileri sürmek ekonomik gerçekliğe uygun değildir. Hem Türkiye`nin genel ekonomik göstergeleri, hem de telekomünikasyon alanındaki gelişimi olumsuz etkilenecektir” denilen EMO açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“HİSSELER BİR AN ÖNCE KAMULAŞTIRILMALIDIR”

“Nitekim telekomünikasyon altyapısından yararlanan şirketler Türk Telekom`un yatırım yetersizliğinden şikayet etmektedirler. Oger Grubu`nun içine düştüğü kriz, Türk Telekom`un yatırım yapmak yerine temettü dağıtımını tercih etmesinin nedenini de açıklamaktadır.

Ne yazık ki Elektrik Mühendisleri Odası olarak özelleştirme öncesinde ‘Şirketin özel sektör tarafında daha iyi yönetileceği söyleminin ideolojik olduğu ve Telekom`un içinin boşaltılması riski bulunduğuna’ ilişkin uyarılarımızın, bugün hayata geçmek üzere olduğunu görüyoruz. Türk Telekom`un teknolojik gelişmelere paralel olarak, tekel konumunda olduğu şebekeyi geliştirme görevini yerine getirip getiremeyeceği artık daha çok tartışmalıdır. Kamuya ait altyapıyı kullanan ve sözleşme süresi sonunda bu altyapıyı yeniden kamuya devretmesi gereken Türk Telekom`un mali yapısının bozulması, temel iletişim şebekesinin geleceği açısından risk yaratmaktadır. Özelleştirme sonrasında Türk Telekom`un Türkiye için gerekli şebeke altyapısı ihtiyacını karşılayamayacak duruma düşürülmesi, büyük bir kamu zararı yaratıldığı anlamına da gelmektedir. Hisselerin yüzde 15`inin halka açık olduğu da gözetilerek, hem küçük yatırımcıyı korumak hem de altyapı güvenliğini sağlamak ve kamu zararını önlemek için Oger Telekom`da bulunan Türk Telekom hisseleri bir an önce kamulaştırılmalıdır.”

 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu'nun açıklamasını okumak için TIKLAYINIZ

Bu Haber 5227 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!