DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TURKCELL RUS ŞİRKETİ Mİ OLUYOR?TURKCELL RUS ŞİRKETİ Mİ OLUYOR?

Tarih: 2016-10-25

Bu günlerde medyaya birşeyler oldu. Eskiden Telekom Firmalarının aleyhine yorumlanacak haberleri vermekten kaçınan medya öyle bir cesurlaştı, ki gözlerimiz yaşarıyor...

Gerçi yazılanlar bizim bildiğimiz, sık sık dillendirdiğimiz konualar... Ama Medyanın Telekomünikasyon sektörünün gerçeklerini dile getirmiş olması son derece memnuniyet verici bir gelişme...

25.10.2016 tarihli Sözcü'de yayınlanan Murat Muratoğlu imzalı "TÜRKCELL RUS ŞİRKETİ Mİ OLUYOR" Başlıklı yazıyı gerçekten ilgi çekiciydi...

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muartoğlu, bugünkü yazısında “Gidişata göre öyle olacak. Size şirketin hisse oranlarını yazıp anlatmaya çalışsam öyle karışık ki, tam bir keşmekeş” diyerek Turkcell’deki son durumu anlattı.

Murat Muartoğlu,“Kabaca Turkcell halka açık bir şirket ve üç büyük ortaklı… Bunlar Çukurova Holding, Rus Alfa ve İsveçli Sonera… Tabii Ziraat Bankası'nı da unutmamak lazım…” diyerek şöyle devam etti:

“Ziraat'ın ne alakası var derseniz, Alfa Grubu'na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için 2014'te Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu'na 1.604 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Hisseler Ziraat'ta kaldı. Bugün için yönetim halen Türklerde… Gelecek ay işler değişebilir.”

“DANANIN KUYRUĞU O GÜN KOPACAK”

“Nihai karar mercii İngiliz tahkim mahkemesinin ağustos başında verdiği 60 günlük sürenin başlangıç tarihi 19 Eylül'e çekildi” diyen Muratoğlu şunları yazdı:

“Türk tarafı Çukurova Holding'in cevap vereceği son tarih 18 Kasım'a denk geliyor. Dananın kuyruğu o gün kopacak. Karar neydi? Ya Çukurova Holding Turkcell'in yüzde 13.22 payını 2.7 milyar dolara satın alacak ya da yüzde 13.76 Turkcell hissesini 2.8 milyar dolara satacak. Hisseleri alan yönetimi de ele geçirecek. Bu duruma nasıl gelindi? Çukurova 2005 yılında zora düşünce diğer ortak Sonera, Turkcell'i ölü eşek fiyatına almaya çalıştı. Çukurova'da bu durumdan kurtulmak için Rus Alfa'yı ortak aldı, büyük pay üçe bölündü, yönetim Türklerde kaldı. İşin ilginci Alfa da o günden beri Turkcell'i ele geçirmeye kararlı bir görünüm sergiledi. Hatta 2009 yılında Sonera ile şirket birleşerek ortak bir şirket kurup Turkcell'de yönetimi ele geçireceklerini açıkladılar. Neyse ki anlaşmazlığa düştüler!”

“TELEFONDA TÜRK KALMAYACAK”

Murat Muratoğlu yazısını şöyle sonlandırdı:

“Bugün kimin neyi var belli değil… Çukurova parayı ödeyebilir mi? Ödeyemez! Ödeyebilseydi Ziraat'a borcunu ödeyip rehinli hisselerini geri alırdı. Keza Turkcell'in mevcut Türk yönetimi bir alt şirketini borsada halka açıp para toplamaya çalıştı. Arz iptal oldu. Yüzde 70'i yurtdışı yatırımcıya satılması planlanan arza neredeyse hiç talep gelmediği söyleniyor. Telsim, yüzde yüz Türk malıydı. Şimdi İngiliz Vodafone oldu. Aria'nın yarısı Türk'tü……Aycell yüzde yüz Türk'tü… Birleştiler AVEA oldular… Şimdi Dubai merkezli Suudi Arabistan, Lübnan ve Ürdün'de yatırımları bulunan bir şirketin malı… Sonuçta yönetimleri hep yabancılarda… İşin kötüsü son yarı Türk Turkcell de o yolda. Devlet bu işe el atsın diyeceğim ama en son yurt dışından 1.1 milyar dolar kredi buldukları için Saray'da törenle kutlama yapıyorlardı. Bir ay içinde 2.7 milyar doları nereden bulacak?”

Bu Haber 550 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!