TP ÖZELLEŞTİRİLDİTP ÖZELLEŞTİRİLDİ

Tarih: 2016-10-26

Finansal danışmanlığını Deniz Yatırım’ın yaptığı Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirilmesi tamamlandı. Tamamlanan ihale süreci sonrasında 490 milyon TL teklif veren Zülfikarlar Holding, Türkiye Petrolleri’nin yeni sahibi oldu.

Türkiye Petrolleri (TP) Dağıtım A.Ş., Özelleştirme Yüksek Kurulunun 15.6.2015 tarih ve 2015/55 sayılı kararı ile 24 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak özelleştirme kapsam ve programına alındıktan sonra, 2016 yılı Şubat ayında özelleştirme hazırlık çalışmalarına başlanmış, Ağustos ayında ise ihale şartnamesi yayınlanarak özelleştirme ihale süreci ilgili yatırımcılara duyurulmuştu.

Dört firma teklif verdi

20 Ekim 2016 tarihinde yapılan ihaleye, Zülfikarlar Holding A.Ş., Termopet-Net-Cemil Direkci Ortak Girişim Grubu, Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., ve SBK Holding A.Ş.’nin dahil olduğu dört şirketin yetkilileri katıldı. Yapılan açık artırmada 490 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Zülfikarlar Holding ihaleyi kazandı. Devir işlemleri Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun işlemi onaylaması ve yasal izinlerin alınmasını takiben gerçekleşecek.

Akaryakıt dağıtım piyasasının 6’ıncı büyüğü

2007 yılında faaliyetlerine başlayan TP Petrol Dağıtım A.Ş., 400’e yaklaşan bayi sayısı, stratejik lokasyonlarda bulunan 7 akaryakıt depolama tesisi, 2 LPG dolum tesisi, tecrübeli yönetim kadrosu ve %4,4’lük pazar payı ile Türkiye akaryakıt dağıtım piyasasının altıncı en büyük oyuncusu konumunda yer alıyor.

Şirket birleşme, satın alma ve halka arz işlemlerinde Türkiye’nin önde gelen yatırım bankalarından olan Deniz Yatırım, Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş.’nin sermayesinde bulunan %100 oranındaki İdare hissesinin blok satış yöntemi ve pazarlık usulü ile özelleştirilmesi sürecinde konsorsiyum lideri olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na finansal danışmanlık yaptı.

Deniz Yatırım’ın konsorsiyum lideri olarak finansal danışmanlığını üstlendiği danışmanlık konsorsiyumunda Aksan Hukuk Bürosu, Eva Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş., Uluslararası Danışmanlık Organizasyon Ltd. Şti ve AON Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. konsorsiyum üyesi olarak yer aldılar.

Bu Haber 971 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!