Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM GERÇEĞİTÜRK TELEKOM GERÇEĞİ

Tarih: 2016-10-27

26.10. 2016 Tarihli Sözcü Gazetesinde Murat Muratoğlu "İşte Türk Telekom Gerçeği" başlıklı bir yazı yayınlandı. İçinde büyük çoğunluğu doğru, küçük bir bölümü hatalı* bilgiler bulunan yazıyı dikkatinize sunuyoruz.


Her daim “Cumhuriyet tarihinde yapılmayanları yaptık” dediler, nitekim yaptılar! Özelleştirmelerin en can acıtanıydı Türk Telekom…

1993 yılı başlarında Telekom’a 25-30 milyar dolar piyasa değeri biçiliyordu. O dönemde Türkiye'nin dış borcu toplam 26 milyar dolar idi…

2005 yılının Kasım ayında yüzde 55 hissesi için en yüksek teklifi veren Oger Telecom 6.550 milyar dolar ile 21 yıllığına sahibi olmuştu Türk Telekom'un…

Devir işlemleri yapıldıktan sonra Oger, devlete olan borcunu ödemek için Türk Telekom hisselerini teminat göstererek bankalardan kredi istedi. Üstelik İktidar bu kredinin verilmesi için devreye girdi. Kredi verildi. Devlete olan borç ödendi.

Şirketin çoğunluk hissesini 6.550 milyar dolara alan Oger'in 2006 ile 2014 sonuna kadar Türk Telekom'dan elde ettiği kâr, 11 milyar 822 milyon dolar oldu. Bunun yüzde 55’i Oger'e düşen 6 milyar 614 milyon dolarlık paydı… Satın alma maliyetini 9 yılda çıkardı.

Sözleşmeye göre Türk Telekom 12 yıl daha, Oger’e çalışacak bedavaya…

Fiberliyo dediler fena fiberlediler

Yalnız bir sorun var! Şirket o dönemde bankalardan aldığı borcu ödemede zorluk çekince

2013’te borcunu yapılandırdı.

Oger, Türk Telekom hisselerini teminat göstererek 29 bankadan aldığı 4 milyar 750 milyon dolarlık kredinin 290 milyon doları tutarındaki taksitini yine ödeyemedi ve süre istedi.

Yani aldığı kar payını yemiş, borcunu ödememiş bir şirket var. Borcunu ödemeyince ne olacak? Hisseler el konulup, satılacak.

İyi de hisseler sadece 12 yıl daha kiralık! Devletten kiralık hisseyi kime ne hakla satacaksın? Satamazsın! Teminat alırken düşünecektin ya da kredi vermeyecektin.

Hadi sattılar diyelim. Adamlar şirketi kaybetseler bile 9 yıl boyunca şirketi işlettiler, 6 milyar 614 milyon doları karı cebine koyup fiberleyip gittiler. Telekom’u borçlandırdılar. Özelleştirme sözleşmesinde taahhüt ettiği hiçbir yatırımı tamamıyla yerine getirmediler.

İstanbul'un merkezine bile fiber hattı çekmediler.

Yine de Ronaldo'yu reklamlarında oynatıp şirketin milyonlarca lirasını yayıncı yandaşlara fiberlediler.

Bakın oradan ses geliyor mu? Hiç birinin hattı çekmiyor! Bu işten hepsi kazandı. Açın izlenmeyen bir kanalı, çevirin okunmayan sayfayı işte orada

Türk Telekom reklamı!

Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca yabancılardan böyle kazık yememişti. Fiber hızıyla kandırdılar!

*En önemli yanlış; Hisselerin 12 yıl daha kiralık olduğu bilgisi. 12 Yıl süresi kalan, Türk Telekom hisseleri değil, Türk Telekomun Lisans süresi... Bu konuda genel bir bilgi hatası var bu konuda kapsamlı bir yazıyı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

 

Bu Haber 1874 defa okunmuştur.
KARİA YOLUNDA BİR NEFES ARASI
ATATÜRK´ÜN İNÖNÜ´YE
ŞERİFE SEMERCİ´NİN İLK Şİİ
TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE
NAİLE DEMİR AMELİYAT OLDU
TT´DA OGERİN HİSSELERİ SATILIYOR
AVRUPANIN EN İYİ PULUNU SEÇELİM
21 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANAN
UYGULAMAYI KALDIRMAZSANIZ YANDIN
EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPM
YERLİ BAZ İSTASYONUNDAN İLK GÖRÜ
YSK; SEÇSİS ÇOK GÜVENLİ
PTT´YE ALINACAK 2500 KİŞİ İÇİN Ş
TURKCELL 2300 KİŞİ ALACAK
1472 YENİ BAZ İSTASYONU
RTÜK TELGRAF MEMURU
TÜRK TELEKOMDAN ŞİKAYET ÜSTÜNE Ş
TÜRK TELEKOM GERÇEĞİ
TELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEK
ERMENİ TEZLERİ-TURKCELL VE REKLA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!