TÜRK TELEKOM´A TALİPLER Mİ VAR?TÜRK TELEKOM´A TALİPLER Mİ VAR?

Tarih: 2016-10-27

Lübnanlı Hariri ailesinin Türk Telekom için alınan 4,75 milyar dolarlık kredinin geri ödemesinde temerrüte düşmemek için, Dubai merkezli telekomünikasyon şirketi Oger Telecom'daki hisselerini satmayı planladığı belirtildi.

Bloomberg News'a konuşan iki kaynak, Hariri ailesinin Türk Telekom'un ana hissedarlarından Ojer Telekom'daki hisselerinin satışı için potansiyel alıcılarla görüştüğünü söyledi.

Türk Telekom'un ana hissedarı konumundaki Suudi Arabistan merkezli Saudi Oger Grubu'nun hakim ortak olduğu Oger Telekom, Türkiye'deki borçlarını ödeyebilmek için 2013 yılında çektiği 4,75 milyar dolarlık refinansman kredisinin Eylül ayı taksidi olan 290 milyon dolarlık borcunu ödemeyerek gecikmeye düşmüştü.  Bloomberg'e konuşan kaynaklar Oger'in ödemenin vadesinin Kasım sonuna kadar uzatılmasını talep ettiğini ve ödemeyi hisse satışından elde edilecek fonla yapmayı planladığını söyledi.  Şu anda üç şirketin hisselerle ilgilendiği belirten haberde, ilgilenen şirketlerden birinin de Saudi Telecom Company olduğu iddia edildi.

Haber öncesi yatay seyreden Türk Telekom hisseleri hızla yükselişe geçerek yüzde 1,7'ye kadar değer kazandı. 

Türk Telekom'un ana şirketi Ojer Telekom 4,75 milyar dolarlık kredi aldığından bu yana, Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti. Bu durum, Ojerin kredi geri ödemesi için güvendiği temettülerin de değerinin erimesine neden oldu. Geçen ay, şirket aralarında Citigroup, JPMorgan Chase, Deutsche Bank ve Türkiye'nin en büyük bankalarının tümünü içeren 29 bankaya yaklaşık 290 milyon dolarlık kredi taksidini ödememiş ve uzatma arayışına girmişti.

Bloomberg'e konuşan kaynaklardan biri daha kredinin 1,5 milyar dolarının Akbank, 1 milyar dolarının da Garanti tarafından temin edildiğini söyledi. Bu hafta Sözcü gazetesinde çıkan bir yazıda da dev kredinin yükünü iki Türk bankasının sırtladığı ve kredinin 1,6 milyar dolarının Akbank’a ait olduğunun iddia edilmişti. 

Soru Şu:
1)Türk Telekom'un gerçekten 3 Talibi mi var? Bu mümkün olabilir mi?

2) Yoksa bu Türk Telekom'un hisselerinin Borsadadüşmesini engellemek amaçlı yaptırılmış ısmarlama bir haber mi?

 

Bu Haber 1749 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!