ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHKUMİYETÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHKUMİYET

Tarih: 2016-11-21

Manisa'da özelleştirme kapsamındaki Sümerbank fabrikasını "Ortak Girişim Grubu AŞ" adlı bir şirket kurarak 3 buçuk milyon dolara satın alıp Hollandalı gayrimenkul tekeli Redevco'ya 25 milyon avroya satan ve bu satışı gerçekleştirmek için bir dizi usulsüz işleme imza atan 6 patron, uzun süren yargılamalar sonucu 4 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldılar. 

Aralarında dönemin AKP'li Belediye Başkanı Bülent Kar ve Türkiye Futbol Federasyonu Yöentim Kurulu Üyesi Arif Koşar'ın da bulunduğu Manisalı patronlar Erdinç Yumrukaya, Hakkı Bayraktar, Hüseyin Akdede ve Cemal İzci hapis cezasına çarptırıldılar. Kararı veren Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı gerekçesini de açıkladı. 

DAVANIN TAKİPÇİSİ HASAN ÖREN: CEZA ALDILAR, ZAMAN AŞIMINDAN YIRTMAYA ÇALIŞIYORLAR 

Sümerbank davasının şikayetçilerinden ve davayı yaklaşık 11 yıldır takip eden eski CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, "Bu sanıkların hepsi şu an ceza aldılar. Gerekli olan hukuk yoluna gidiyorlar ama sonuçta aldıkları cezalar belli. Çok çelişkili şeyler var. Bu ceza alan kişiler kararın bozulmayacağını biliyorlar ama bozulabilmesi için gerekli olan tedbirleri alıp zaman aşımına oynuyorlar, dertleri bu. Önümüzdeki günlerde yapılanlarla alakalı detaylı bir açıklama yapacağız. Temyiz başvurularında kasıtlı olarak eksik ve yanlış şeyler yazıyorlar. Yargıtay doğal olarak dosyanın içeriğine girmeden usulen bozacak, yine aradan 2-3 yıl geçecek. Kısacası ceza alan bu sanıklar 10 yıllık zaman aşımını geçirmeye çalışıyorlar, başka türlü hapisten kurtulma şansları yok" dedi.

NE OLMUŞTU? 

Özelleştirme kapsamındaki Sümerbank Pamuklu Mensucat Fabrikası, Manisalı 47 patronun kurduğu "Manisa Ortak Girişim Grubu AŞ" tarafından 3 buçuk milyon dolara satın alınmış, kamuoyuna da alınan fabrikanın yerine AVM'ler, okullar, sosyal tesisler yapılacağı propoganda edilmişti. Sümerbank'ı 3 buçuk milyon dolara satın alan bu şirket, bir hafta sonra Hollandalı gayrimenkul tekeli Redevco'ya 25 milyon avroya satmıştı.

DÖNEMİN DÖVÜZ KURUNA GÖRE 4,5 MİLYON TL'YE ALIP 46,5 MİLYON TL'YE SATMAK İSTEDİLER

O dönemin döviz kuruna göre, Manisalı patronlar Sümerbank'ı 4 buçuk milyon liraya almış, 46 buçuk milyon liraya Hollandalı Redevco'ya satmıştı. Kentin en eski kamusal varlığı olan ve pek çok yurttaşın hissesinin bulunduğu Sümerbank'ın hissedarları, bu satışa itiraz etmiş ve dava açmıştı. Dava sürecinde, bu muvazaalı alışveriş sırasına pek çok usulsüz işlemin yapıldığı anlaşılmıştı. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, uzun süren yargılamalar sonucu, Manisa Ortak Girişim Grubu AŞ'nin yönetim kurulu üyeleri olan 6 patronu 4 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırdı. Karar kabil-i temyiz olarak verildi.   

Bu Haber 1057 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!