OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİNİ SATTIOJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİNİ SATTI

Tarih: 2016-12-05

Türk Telekom'un % 55 hissesinin sahibi olan İstanbul merkezli Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) firmasının % 99 hissesine sahip olan Dubai merkezli Oger Telecom Limited, bugün kamuya açıklama platformuna yaptığı açıklama ile Türk Telekom'un halka açık hisselerinden elinde bulundurduğu 27,12 milyon adet Borsada işlem gören D grubu hissenin satışına başladığını açıkladı.

Oger Telecom işlem sonunda şirkette payı kalmayacağını; ancak bu hisselerin halka açık hisseler olması nedeniyle, Ojer Telekomünasyon A.Ş'nin Türk Telekom'daki yüzde 55'lik hissedarlığında bir değişiklik olmayacağını da belirtti. Dubai merkezli Oger Telecom'dan KAP'a eski Türk Telekom Genel Müdürü Rami Aslan imzasıyla yapılan açıklama şu şekilde;


"Şirketimiz tarafından 1 aralık 2016 tarihinde Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin (TTKOM) toplam 27.117.597 adet D grubu hisse satış işlemlerine başlanılmıştır. Bu işlemle birlikte şirketimizin Türk Telekomünikasyon A.Ş. sermayesindeki payları % 0'a düşecektir.

Herhangi bir şüpheye mahal vermemek adına, söz konusu işlemin, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin halka arzını müteakiben, şirketimiz tarafından 15 mayıs 2008 ve 13 haziran 2008 tarihleri arasında edindiği borsada işlem gören paylar ile sınırlı olduğunu belirtmek isteriz. Dolayısıyla söz konusu işlem, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin Türk Telekomünikasyon A.Ş. nezdindeki yüzde 55'lik hissedarlığı üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olmayacak ve söz konusu yüzde 55'lik hissedarlık aynı şekilde devam edecektir." 


Ödenmiş sermayesi 3,5 milyar TL olan Türk Telekom'un halen borsada işlem gören 525 milyon D grubu nominal hissesi var. Bu hisselerin toplam içinde oranı % 15. Oger Telecom'un bugün satacağını açıkladığı 27,12 milyon hisse ise Türk Telekom'un % 5,17 hissesi oluyor. 

Satışın Ojer Telekom'a 40 milyon $ civarında bir kaynak yaratabileceği hesaplanıyor. 

Oger Telecom'un elindeki Türk Telekom hisselerini çıkarmasının nedeni, finansman ihtiyacı olarak yorumlandı. Ojer Telekomünikasyon en son olarak 2013'de refinansman nedeniyle aldığı 4.75 milyar dolarlık kredinin, eylül ayındaki 290 milyon dolarlık taksitini ödeyememişti. Üstelik bu kredinin diğer bir taksidi mart ayında geliyor. Dolayısıyla Oger Telecom'un Türk Telekom % 55 hisselerinden rehin verdiği kredi borçları ile ilgili sorun hala devam ediyor. Satışa çıkarılan bu hisseler konusunda alacaklı bankaların işlem yapıp, yapmayacağı merak ediliyor. 

Bu Haber 1856 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!