Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TURKCELL VE T.TELEKOM´UN BORÇLARITURKCELL VE T.TELEKOM´UN BORÇLARI

Tarih: 2016-12-06

Hürriyet yazarı Erdal Sağlam, Türk Telekom ve Turkcell'in ortaklarıyla ilgili sorunlar konusunda bankaların beklentilerini yazdı. İşte Sağlam'ın o yazısı:

Telekomünikasyon sektörü için kritik bir ay olan kasım ayı da geçti ama Telekom ve Turkcell'le ilgili henüz somut bir adım atılamadı. Bu iki büyük şirketin ortaklarına ait maddi ve hukuki sorunların ötelendiğini, bunun da ileriye dönük risk biriktirdiğini söylemeliyiz.

Türk Telekom’un büyük ortağı Oger’in içine girdiği büyük parasal kriz nedeniyle, 2 büyük özel sektör bankası başta olmak üzere, çok sayıda bankaya ödemesi gereken krediler zamanında ödenemez hale geldi. İlk taksiti ödenemeyen bu kredi sorun olmaya devam ediyor. Bankaların kısa sürede çözüm bulunacak umuduyla toleranslı davrandıkları, krediler için ellerinden gelen kolaylığı gösterdikleri görülüyor.

Ancak öte yandan bankaların telaşlanmaya başladığını da söylememiz gerekiyor. Bu yılbaşına kadar ödeme yapılması halinde çok önemli bir sorun olmayacağı ama yıl sonu bilançolarına kadar ödenmeyen krediler için, karşılık başta olmak üzere, çok daha ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini söylüyorlar. Bu nedenle de artık Oger kredisi sorununun çözümünü bekliyorlar.

Danıştığımız bankacılar, bankaların hep birlikte hareket ettiklerini, Oger ve Suudi Telekom şirketi ile irtibatların sürdüğünü söylüyorlar. Onların izlenimleri; Oger’in Türk Telekom’daki hisselerini bırakmak istemediği, bu nedenle yüklü miktardaki müteahhitlik hizmeti alacaklarını ödemeleri için Suudi Arabistan yetkililerini sıkıştırmaya çalıştıkları yönünde.

Buna karşılık Oger’in borcunu ödeyememesi halinde, Suudi Telekom’un Türk Telekom’daki hisseleri almak için niyetli olduğu da, bankacıların izlenimleri arasında.

Bu nedenle Oger ve Suudi Telekom arasında varılacak uzlaşmanın önemine dikkat çekiyorlar. Belki de bu 2 şirket arasında kurumsal ve kişisel pazarlıklar nedeniyle işlerin uzadığı tahminlerini dile getiriyorlar. Her iki şirketin de Türk Telekom’u istemesi nedeniyle Suudi Arabistan içindeki güç dengelerinin çözümü etkilediği söylenebilir. Ancak bu çekişmenin Türk bankalarını ve bankacılık sistemini derinden etkiler hale gelmeye başladığı da açık.

Gördüğümüz kadarıyla bankalar yardım istedikleri Hükümet yetkilileri ile bu sorunun çözülmesi için yakın teması koruyorlar. Sık sık toplantılar yapıldığını, gerektiği durumlarda Hükümeti devreye soktukları da biliyoruz.

TURKCELL SORUNU DAHA KARMAŞIK

Konuştuğum bir bankacı, Türk Telekom ve Turkcell’in mevcut sorunlarını karşılaştırmasını istediğimde, Turkcell’in sorununun daha büyük ve karmaşık olduğunu söyledi.

Türk Telekom’da Oger borcunu ödemese bile Suudi Telekom’un Oger’in hisselerini satın almasını beklediklerini kaydeden bankacı, bankaların sorunu uzadığı takdirde hükümetin devreye girip, bu konuda kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmasını beklediklerini ifade etti. Bu düzenlemelerin kredilerin yeniden yapılandırılması düzenlemesi çerçevesinde, bankaların karşılıklarını etkilememesi için geçici bir çözüm olabileceği konuşuluyor.

Buna karşılık Turkcell’de işler gerçekten çok karışık. Alfa ile Çukurova Grubu’ndan hiçbirisi gereken parayı verip, rehin hisseleri satın almadı. Bankacılar burada sadece Alfa ile Çukurova’nın artık sorunu çözemeyeceğini Sonera’nın devreye girmesi gerektiğini, hepsinin arasında bulunacak formülle işin çözülebileceğini, ancak bunun zorluğunun görüldüğünü söyledi.

Turkcell’in sahiplik sorununun büyüdüğü, yönetilemez hale gelme ihtimali bulunduğunu, mevcut yönetimin işlerin uzayıp görevde kalmaya devam etmek için çabalamasının işleri iyice karmaşık hale getirdiği de konuşulanlar arasında.

Bence her iki şirket için de, önümüzdeki yıl kamu kaynaklarının devreye sokulması bile gündeme gelebilir.

Bu Haber 1269 defa okunmuştur.
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!