7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
AKILLI TELEFONDA YERLİ MARKA ÇAĞIAKILLI TELEFONDA YERLİ MARKA ÇAĞI

Tarih: 2016-12-12

Cep telefonları artık hepimizin vazgeçilmez bir parçası. Hem hobi hem iletişim kaynağımız olan cep telefonu herkesin elinde kimi zaman eğlence, kimi zaman önemli haberler alma aracı. Akıllı telefon modellerinde Apple ve Samsung savaşları sürerken, artık yerli telefonlar da adından sıkça söz ettiriyor. Üretim tarafına biraz geç girilmiş olsa da bizim de iddialı modelleri olan markalarımız var.Üstelik yerli akıllı telefonlarımızın fiyatları da öyle çok yüksek değil, 800 - 1500 TL arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz dönemlerde Apple markasına atıfta bulunarak yerli firmalara 'Milli telefon' mesajını vermişti. Erdoğan konuşmasında, "ABD'nin NewYork şehrindeydim. Konakladığımız otelin bulunduğu 5. Cadde'de dünyaca bilinen teknoloji markasının mağazasını görüyorsunuz. O teknoloji mağazası 24 saat açık. 24 saat boyunca yeni çıkardığı telefonu almak isteyenler tarafından kuyruk oluşuyor. İnsanlar o marka telefonun yeni modelini almak için saatlerce kuyruk bekliyor. Modelleri arasında büyük farklılıklar da yok. Markanın sahip olduğu güç sayesinde kuyruklar oluşuyor. Aslında satılan telefon değil, o telefonun markası. ABD ekonomisini ayakta tutan ve büyüten gücün bu ve buna benzer markalar olduğunu görüyorsunuz. Kore ve Çin de aynı şekilde markalarla dünya ticaretinde. Türkiye, böyle küresel markalar oluşturmayı başardı. Avrupa'da güçlü markalarımız var. Bizim ufukları zorlayan potansiyele denk düşecek markalar üretmeliyiz. Ben bunu yapacağımıza inanıyorum” demişti.

Onunla birlikte Başbakan Binali Yıldırım da Ulaştırma Bakanlığı döneminde Türkiye'de cep telefonu üretimine başlanmasına ilişkin, ''Bu işin başarıya ulaşacağından hiç bir endişem yok. Kimse bizim ürünümüzü, yerli ürünümüzü küçük görmesin" mesajını vermişti. Gerçekten de Türkiye şu anda yerli cep telefonu konusunda önemli adımlar atıyor. Türkiye'nin katma değeri yüksek ürünler üreterek global pazarlarda daha fazla söz sahibi olması gerektiği her fırsatta belirtilirken, katma değeri yüksek ürünlerin başında akıllı cep telefonları geliyor.

2013 yılında Türkiye'de 347 bin 649 adet cep telefonu cihazı üretilmişti. 2014 yılında ise yerli üretim cep telefonu sayısı 1 milyon 71 bin 888'e yükseldi. Yerli cep telefonu üretiminde yüzde 208 artış meydana geldi. 2016 yılının ikinci çeyreğinde 3.87 milyon adet telefon satıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5'lik artış var. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kayıt altına alınan toplam cihazlar içinde yerli üretimin payı 2015'te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 8.5'e çıkarak, rekor kırdı. 2013'te yüzde 2 olan bu oran, 2014 yılında ise yüzde 5.5 seviyesindeydi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Sinan Ekşi, yerli markaların hepsinin toplam satışlardaki payının yüzde 10-15'leri bulduğunu söylemişti. Ekşi'ye göre, yerli markalara tüketici talebi diğer markalara olan talep paralelinde yıllık yüzde 5-10 arası artış gösteriyor. Yerlilerin fiyat aralığı da 800-1.500 TL.

Bu bağlamda TL seferberliğinin coşkuyla karşılandığı ve herkesin dövizi bozdurup TL'ye yöneldiği şu dönemde yerli ve akıllı cep telefonlarına da rağbet artıyor. Piyasada dünya markalarıyla rekabet edecek birbirinden iyi özellikte yerli ve akıllı cep telefonu var

Bu Haber 1027 defa okunmuştur.
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!