KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILARKÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR

Tarih: 2017-01-21

Akaryakıt dağıtımında en büyük 6 şirketten biri olan ve 2015 yılında 13 milyon TL kâr eden kamu şirketi Türkiye Petrolleri, Zülfikarlar Holding'e satıldı.

AKP’nin iktidarda bulunduğu süre içerisinde izlediği özelleştirme politikalarının sonucu bir şirket daha satıldı. Enerji sektöründe PETKİM, TÜPRAŞ, BURSAGAZ ESGAZ ve Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’yi özelleştiren AKP, 400 bayisi bulunan ve akaryakıt dağıtımında en büyük 6 kuruluştan biri olan kamu şirketi Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş’yi de özelleştirdi. Şirket, Resmi Gazete'de yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı ile 490 Milyon TL karşılığında Zülfikarlar Holding’e satıldı.

Turkuaz Petrol, Akça Kimya, Akdeniz Faktoring, Tesla Enerji, İz İnşaat ve Trend Lojistik’i bünyesinde bulunduran Zülfikarlar Holding dışında en yüksek teklifleri 487 milyon TL ile SBK Holding A.Ş, üçüncü en yüksek teklifi 382 milyon TL ile Termopet-Net-Cemil Direkci Ortak Girişim Grubu verdi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na bağlı Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş, Sayıştay raporuna göre 24 Haziran 2015 tarihinde özelleştirme kapsamına alındı. Kırıkkale, Hatay, İzmit, İstanbul, Konya, Samsun, İzmir, Tekirdağ, Giresun, Mersin ve Batman’da ofisleri bulunan şirket, petrolün dağıtımında devlet elindeki en etkili kurum olarak gösteriliyor.

Bir yılda 13 milyon kâr

Türkiye Petrolleri, AKP döneminde satılan onlarca kamu şirketi arasında katılırken Sayıştay’ın tespitleri, kâr eden “ender” şirketlerin elden çıkarıldığını gözler önüne seriyor. 20 kamu şirketinin 4 milyar 635 milyon TL zarar ettiği 2015 yılında Sayıştay tarafından hazırlanan denetim raporuna göre, Türkiye Petrolleri 13 milyon 605 bin TL dönem kârı elde etti. 2009 yılında kurulan ve hızla geliştikten sonra yedinci yılında 13 milyon TL kâr eden şirket, 2015 yılında 2 milyar 306 milyon 995 bin TL akaryakıt satışı yaptı. 98 milyon 367 bin TL’lik stok mala sahip Türkiye Petrolleri’nin varlık ve kaynakları 2015 yılında yüzde 9 oranında 78,9 milyon TL artarak 933 milyon TL oldu.

Bu Haber 896 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!