Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
İSTANBUL´DA TELEKOM ALTYAPI TEKELİİSTANBUL´DA TELEKOM ALTYAPI TEKELİ

Tarih: 2017-01-23

31 Aralık 2016 tarihinde istanbul Belediyesi, İstanbul Elektronik Haberleşme ve Altyapı Hizmetleri San. ve Tic. AŞ yaptığı bir açıklama ile birlikte, yer altından geçen birçok internet ve telefon kablolarını toplayacağını duyurdu. İnternet ve telefon hizmeti sunan servis sağlayıcılarının fiber kablo döşeme iznini 2017 senesi için de yenilemeyen belediye, bunun nedenini metro ve metrobüs hatlarını bu kabloların engellemesi şeklinde açıkladı. İzinlerin verilmemesi haricinde İstanbul Belediyesi, yer altında bulunan birçok internet ve telefon kablolarının da toplanacağını, toplanmasının mümkün olmadığı kabloların da direkt olarak belediye üzerine geçirileceğini duyurdu. Böylece İstanbul şehrinin birçok bölgesinde hem sabit telefonlar, hem de internet servisi tamamen kullanılmaz hale gelebilir, İstanbul Belediyesi sayesinde.

İstanbul Belediyesi

TELKODER’den açıklama!

TELKODER, yani Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği bu konu hakkında bir basın bülteni yayımladı geçtiğimiz günlerde. TELKODER bu basın bülteninde öncelikle, “TELKODER, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), internet ve telefon hizmetleri sunan tüm şirketlerin fiber kablo döşeme (geçiş hakkı) izinlerini, metro, metrobüs ve füniküler güzergahları için feshettiğini ve izinlerin 2017 yılında yenilenmeyeceğini açıkladığını duyurdu. Bu durumun milyonlarca kullanıcıya hizmet veren haberleşme şirketlerinin hizmetlerinde ilgili bölgelerde aksaklıklar yaşanabileceği ve çok sayıda İstanbul’lunun etkilenebileceğini açıkladı. TELKODER, İstanbul’un haberleşme altyapısına önemli zararlar verecek bu olumsuz duruma karşı tepkisini yaptığı açıklama ile gösterdi. İBB tarafından kurulan İSTTELKOM aracılığıyla oluşturulmak istenen tekelci yapının hükümet program ve hedefleri ile yasal düzenlemelere aykırı olduğunu dile getiren TELKODER, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK ve Rekabet Kurumu’nun bu duruma ivedi el koyarak, çözüme kavuşturması gerektiğini vurguladı.” dedi.

TELKODER yönetim kurulu başkanı olan Yusuf Ata Arıak ise bu konu hakkında, “İBB tarafından İSTTELKOM aracılığı ile İstanbul’da yapılan olumsuz ve kanun dışı hamleler Türkiye için çok kritik olan haberleşme sektörü için önemli zararlar doğuracaktır. Belediyelerin ve onlara bağlı şirketlerin gelir yaratmak için sektörü ve sektörde uzun yıllardır yatırım yapmış şirketleri hiçe sayarak hareket etmelerinin kabul edilir bir yanı yoktur. Bu yönde atılan adımlar ve oluşturulmak istenen pazar yapısı hükumet program ve hedefleri ile yasal düzenlemelere uygun değildir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK ve Rekabet Kurumu, ivedilikle bu uygulamaya müdahale etmeli ve İBB tarafından İstanbul’un elektronik haberleşme altyapısına yapılan bu olumsuz müdahaleleri önlemelidirler. Tüm dünyada yerel yönetimler, yatırımcıların fiber altyapı kurmalarına destek olmaktadır. Türkiye’de de belediyeler fiber altyapı kurulumunun kendi bölgelerine sağlayacağı değeri anlayıp, bu konuda çıkarılan kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasına ön ayak olmalıdır. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığımız Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörlerin bir araya gelerek bir Ortak Altyapı Şirketi kurma girişiminin ne kadar isabetli bir karar olduğu anlaşılmaktadır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu Haber 782 defa okunmuştur.
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!