Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMIYOR?CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMIYOR?

Tarih: 2017-02-04

Telefonumda Türk Telekom yazıyor sebebi nedir? Yeni logo! Avea satıldı mı, kapandı mı?

Türkiye'nin teknoloji devi markası ve tüm internet hizmet altyapısını elinde bulunduran Türk Telekom yeniden yapılandırıldı. Telefon ekranlarında Avea yazan kullanıcılar biranda yazının Türk Telekom olarak değişmesiyle şaşkınlık yaşadı ama bu haberi okuyanlar artık durum hakkında bilgi sahibi olacak. Cep telefonu ekranında neden Avea yazmıyor? Telefonumda Türk Telekom yazıyor sebebi nedir? Avea satıldı mı, kapandı mı? soruları her yerde sorulurken olayın aslında markaların aynı şirket içinde birleşmesi sonucu olduğuydu. Türk Telekom hizmetlerini yeni logosuyla yeni hizmet anlayışıyla tek marka altında topladı. İşte tüm detaylar..

Türk Telekom, Antalya'da dönemin Genel Müdürü Rami Aslan' ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla mobil, internet, ev telefonu, TV ve kurumsal servisler alanında hizmet veren Avea, TTNET ve Türk Telekom markalarını 'Türk Telekom' tek markası altında birleştirdiğini duyurmuştu.

Birleşmeye ilişkin bilgi veren Aslan, Türk Telekom çatısı altında yeni bir döneme girdiklerine işaret ederek, "Yenilikçi olma, dinamizm, müşteri odaklılık, çeşitlilik gibi değerleri temsil eden yeni logomuzla taçlandırdığımız bu yeni dönemde, tüm Türkiye'ye yayılmış fiber altyapımızın gücü, hem mobil hem sabit alandaki hizmetlerimizde kendini gösterecek" ifadelerini kullanmıştı. Aslan, fiberin gücünü mobile taşıyacaklarını dile getirmişti.

Yeni döneme yeni logo deyip, tasarımı da değiştiler..

TÜRK TELEKOM HAKKINDA BİLGİ

Türk Telekom (Tam adıyla: Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi), PTT'nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin 24 Nisan 1995 tarihinde birbirinden ayrılması sonucunda, Türkiye'ye telekomünikasyon hizmetlerini sunmak amacıyla devlet tarafından kurulmuş şirket.

TARİHÇE

18 Haziran 1994 tarih ve 4000 sayılı kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılanması öngörülmüş olup, 24 Nisan 1995 tarihinden itibaren iki kurum birbirinden ayrı olarak çalışmaya başlamışlardır.

2005 yılı Kasım ayında özelleştirme kapsamında şirketin %55 hissesi Suudi şirketi Oger Telekom'a (Oger Telekomünikasyon Anonim Şirketi) 21 yıllığına devredilmiştir. 6 milyar 550 milyon dolara gerçekleşen devir, cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olmuştur. Ancak bu rekor 2013 yılında, İstanbul'a yapılacak olan üçüncü havalimanı ihalesi ile el değiştirmiştir. Devir sırasında kablo televizyon yayını ve kablo internet hizmetleri Türksat'a aktarılırken, deniz haberleşmesi ve seyir güvenliği hizmetleri de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. Şirketin 2000 yılında 70.000'i aşan çalışan sayısı, özelleştirme süreci ve sonrasında mevcut pek çok çalışanın başka kamu kurumlarına geçmesinin ardından, 2009 yılı başında 30.000 civarına düşmüştür. Türk Telekom, 2009 ve 2010'da 2 yıl üst üste Türkiye'nin en değerli markası seçilmiştir.

Ulaştırma Bakanlığı'nın 16 Mart 1998 tarihli ihalesiyle, GSM 1800 mobil telefon işletme lisansı Türk Telekom'a verilmiştir. Bunun sonucunda 8 Mayıs 2001 tarihinde Türk Telekom'a bağlı olmak üzere Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. kurulmuştur. Şirket, teknik açılışını 22 Ağustos 2001 tarihinde, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve yine dönemin Ulaştırma Bakanı Oktay Vural arasındaki bir telefon görüşmesi ile yapmıştır. 8 Nisan 2004 tarihinde Aycell ve Aria GSM operatörleri, Avea çatısı altında birleştirilmiştir. Zaman içerisinde diğer ortakların paylarını satın alan Türk Telekom, günümüzde Avea'nın tamamına sahiptir.

Türkiye'nin tüm telefon ve internet servis sağlayıcıları içinde kendi kurulu altyapısına sahip birinci firma konumunda olup diğer internet servis sağlayıcılara ve sabit telefon hizmeti (STH) veren firmalara da toptan satış yöntemi ile hizmet vermektedir. Avea, TTNET ve İnternet Veri Merkezi'ni de içeren Türk Telekom şirketler grubu, sabit hattan GSM’e, yazılımdan çağrı merkezine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Türk Telekom Grubu şirketlerinin 31 Haziran 2015 itibariyle 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,7 milyon genişbant (toptan) ve 16,7 milyon mobil abonesi bulunmaktadır. Almanya'da Türk Telekom Mobile ile GSM alanında hizmet sunmaktadır.

Ortaklık Yapısı

Şirket özelleştirildikten sonraki ortaklık yapısı aşağıda açıklandığı şekildedir:

%55 hisse, Oger Telekom'a aittir.

%30 hisse, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'na aittir.

%15 hisse, Borsa İstanbul'da halka açıktır.

Hizmetlerinden bir kısmı

ADSL

ATM

Frame Relay

G.SHDSL

GSM

IPTV

Metro Ethernet

PSTN

Videofon

Wirofon 

Bu Haber 1296 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!