TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDITÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI

Tarih: 2017-02-12

Daha önce Almanya'da işlediği bilişim suçu nedeniyle ABD'ya iade edilen Ercan Fındıkoğlu, bankalardan hesabına 55 milyon Dolar geçirince yakayı ele verdi.

İnternet üzerinden siber saldırı yolu ile gerçekleştirdiği “hack” ile banka atm’lerinden 55 milyon Dolar çekmekle suçlanan Türk hacker Ercan Fındıkoğlu’nun, Amerika Birleşik Devletleri’nde yargılandığı belirtildi. 14 yıla kadar hapsi istenen Fındıkoğlu’nun işlemiş olduğu siber saldırı, Amerika’da büyük önem taşıyor.

ALMANYA'DA DA YAKALANMIŞTI

New York federal mahkemesinde hakim karşısında çıkan 34 yaşındaki Ercan Fındıkoğlu, yargılandıktan sonra hakim kararı ile 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Fındıkoğlu 2013 yılında Almanya’da yakalanmıştı. Frankfurt’ta yakalanan şahıs, Haziran 2015 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmişti. ABD’de siber suç kapsamında yakalanıp tutuklanan Fındıkoğlu, “bilgisayar sistemine izinsiz girmek”, “banka dolandırıcılığı”, “para hırsızlığı” gibi suçlardan yargılandı.

Almanya’nın Frankfurt kendinde işlediği bir suçtan ötürü tutuklanıp yargılanan Fındıkoğlu’nun Almanya tarafından ABD’ye geri gönderilmesi için hummalı bir çaba gösterilmişti. ABD’ye iade edilmesini istemeyen tutuklu, gerekçe olarak ABD’de bilişim suçlarının ağır şekilde yargılanmasını göstermiş, bu kararın adil olmadığını söylemişti. ABD’ye gönderilme kararına karşı dava açan Fındıkoğlu, davayı kaybetmişti.

Davayı kaybeden Ercan Fındıkoğlu, New York’a gönderilmişti. Çıkan aramalar ve yürütülen operasyonlar dahilinde Fındıkoğlu’nun çalıştığı hacker grubunun hedefleri arasında Mastercard, Rakbankve Bank Muscat gibi dev isimler bulunuyor.

Bankalardan çaldığı paraları evde saklama yöntemi olarak yorganın içine saklayan hacker, arkadaş ortamında yorgan içinde çektiği para fotoğraflarının ardından “paraları yorgan yapan hacker” olarak biliniyordu.

Bu Haber 560 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!