7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
1472 YENİ BAZ İSTASYONU1472 YENİ BAZ İSTASYONU

Tarih: 2017-02-12

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca duyurusu yapılan yeni uygulama ile birlikte nüfusu 500 ve üzeri sayıya çıkamamış olan ve mobil iletişimi olmayan 1472 yerleşim yeri 4,5G hizmeti alanına girecek. Bahse konu köy yerleşim yerlerine baz istasyonlarının inşası için 13 Mart 2017 tarihinde ihale yapılacak. Bu ihalede 3 operatör yarış halinde olacak. Bu 3 operatör Turkcell, Vodafone ve Avea'dır.

Açıklanan haberlere göre, Evrensel Hizmet Yasası kapsamında, Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun birlikte yürüttüğü çalışmalar ile birlikte,TÜİK veri tabanına kayıtlı olan GSM iletişimleri olmayan, nüfusu 500'den az sayıda olan, kırsal bölgelerde yer alan 1472 tane yerleşim alanı tespit edildi.

Ülkemizde mobil kapsama oranı nüfusa göre ilişkilendirildiği zaman yüzde 99'un üzerinde olduğu görülmekte. Coğrafi sıkıntılar ve fazla miktarda altyapı maliyetleri sebebiyle bazı köy yerleşim yerlerine işletmeciler aracılığı ile 4,5G sağlanamıyor.

Bu negatif durumu yok etmek için bütün giderleri Evrensel Hizmet Bütçesi aracılığı ile sağlamak üzere bahse konu köy yerleşim yerlerine 4,5G hizmeti getirebilmek için Mobil Haberleşme Altyapısı Olmayan Yerleşim Yerlerine Altyapı Kurulması Projesi hazırlandı.

Söz konusu Yerleşim Yerlerine Altyapı Kurulması Projesi kapsamında 4,5G hizmetinin sağlanması hedeflenerek 1. 472 köy yerleşim yerlerine baz istasyonlarının inşa edilmesi için 13 Mart 2017 tarihinde ihale yapılacak ve ihalenin bitmesi sonrasında işe başlama zamanında itibaren 36 ayda söz konusu çalışmalar bitmiş olacak. GSM operatörleri ( Turkcell, Vodafone ve Avea) inşa edilen tek bir baz istasyonu üzerinden hizmet verebilecekler.

Nüfusu 500 kişiye ulaşamamış ve bu zamana kadar hiçbir mobil iletişim hizmeti alamayan 1799 köy yerleşim yerinin kapsama bölgelerine dahil edilmesi amacı ile uygulanan proje de geçtiğimiz sene tamamlanmıştı.

Bu Haber 763 defa okunmuştur.
KARİA YOLUNDA BİR NEFES ARASI
ATATÜRK´ÜN İNÖNÜ´YE
ŞERİFE SEMERCİ´NİN İLK Şİİ
TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE
NAİLE DEMİR AMELİYAT OLDU
TT´DA OGERİN HİSSELERİ SATILIYOR
AVRUPANIN EN İYİ PULUNU SEÇELİM
21 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANAN
UYGULAMAYI KALDIRMAZSANIZ YANDIN
EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPM
YERLİ BAZ İSTASYONUNDAN İLK GÖRÜ
YSK; SEÇSİS ÇOK GÜVENLİ
PTT´YE ALINACAK 2500 KİŞİ İÇİN Ş
TURKCELL 2300 KİŞİ ALACAK
1472 YENİ BAZ İSTASYONU
RTÜK TELGRAF MEMURU
TÜRK TELEKOMDAN ŞİKAYET ÜSTÜNE Ş
TÜRK TELEKOM GERÇEĞİ
TELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEK
ERMENİ TEZLERİ-TURKCELL VE REKLA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!