TELEKOM´DAN GİTME ZAMANITELEKOM´DAN GİTME ZAMANI

Tarih: 2017-03-01

Türk Telekom özelleşmenin eşiğine gelmişti. O sırada ben de İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığında Disiplin Şubesinde memur olarak görev yapıyorum. Ancak öyle yoğun çalışıyorduk ki, bir arkadaşın yanına beş dakikalık kahve molasına gitmek bile hoş karşılanmıyordu.

Genel Müdürlük ise hummalı başka bir koşuşturma içindeydi. Özelleştirmeye yönelik kanun hazırlanıyordu. Personelin yeni görev ve sorumlulukları belirleniyordu. Velhasıl toplantıların ardı arkası kesilmiyordu. Üst düzey amirler sabah akşam sürekli toplanıyor, tartışıyor ve yeni kararlara imza atıyorlardı.  Bu da yetmiyormuş gibi eğitim seminerlerine gönderiliyorlardı. Alt kademe çalışanları da “Biz ne olacağız?” sorusuyla karşı karşıya kalmış, endişeli bekleyiş içine girmişti.

Nihayetinde, herkesin dolayısıyla da ülkenin kaderini tayin eden  Telekom’un özelleştirilmesine yönelik o muhteşem Kanun Taslağı hazırlandı. Bu kalın kitabın içine bir de  “Geçici Maddeler” koymuşlardı. Kanun Taslağında beni ilgilendiren kısımları okudum. Ancak kafam Geçici Maddelere takılmıştı.  Üst kata çıkıp, Başkan Yardımcılarından biri ile Kanun hakkında konuşmaya başladım. Başkan Yardımcısına, “Eğer bu Kanun çıkarsa ve siz, benim başıma keyfinize göre birini şef, amir ya da müdür atarsanız, ben bunu kabul etmem.” dedim. Bu sözüme oldukça sinirlenen Başkan Yardımcısı, kıpkırmızı kesilerek,  masanın üzerindeki yeni hazırlanan Kanun kitabına hiddetle vurup, bana bağırarak, “Okumuyorsunuz dedi. Ben de elimi aynı kitabın üzerine koyarak, “Okudum. Ancak keşke her şey kitabına göre yapılsa, ne yazık ki burada kitabına göre yapılmayan çok şeye şahit oldum.” dedim ve kapıdan hırsla çıktım.

Aradan çok fazla bir süre geçmedi. Türk Telekom’un Özelleştirmesi gündeme bütün ağırlığı ile oturdu. Çalışanlar  “Kapsam İçi” ve “Kapsam Dışı” diye ikiye ayrıldı. Ayrıca çalışanların görev ve sorumlulukları, atama şartları, mesai saatleri ve ücret artışları da yeniden belirlenmişti. Yeni sözleşmeye geçecekler mevcut ücretlerinin iki ya da üç katı maaş alacaklardı. Keza, mevcut işçilerin hafta sonu fazla mesai ücretleri de üç katına çıkmıştı. Yeni sözleşmeye imza atan üst düzey amirlerin ağzı kulaklarındaydı. İşin tuhaf tarafı da kimse kimseye tam olarak kaç lira maaşa imza attığını dahi söylemiyordu. İmzalamayanlar ise panikteydi.

Tam da bu sırada herkese bol kepçe terfiler dağıtılmaya başlandı. İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığında ise yalnızca Tayin Şubesinde çalışanlara “Geçici Maddeler”e istinaden sınavsız şef, amir, müdür gibi patır patır terfiler verildi. Bu durum tepemi attırmıştı. Hiçbir arkadaşımı yeni görevlerinden dolay tebrik etmedim. Soluğu daha önce konuştuğum Başkan Yardımcısının odasında aldım. Haksızca yapılan son terfilere atıfla, yine masanın üzerinde duran ve herkesin hayatını alt üst eden o muhteşem Kanun kitabını işaret ederek, “Başkanım, hani okumuyorduk?” diye sordum. Başkan Yardımcısı adeta bir suçlu gibi mahcup bir şekilde başını öne eğdi ve hiç konuşmadı.

Yine haklı çıkmıştım. Keşke çıkmasaydım. Ancak, görünen köy kılavuz istemiyordu. Bu terfiler bundan sonra yapılacak olan diğer haksızlıkların da habercisiydi. Ben ve benim gibiler için Türk Telekom’da artık bir gelecek yoktu. 2002 yılının Mart ayında 4046 sayılı Özelleştirme Kanununa göre başka kuruma geçiş yapmak için dilekçeyi yazmaya başladığımda kimse inanmamıştı. Tıpkı Kültür ve Turizm Bakanlığında istifa dilekçemi blöf yaptığımı zannedenler gibi. Ve göçmen kuşlar gibi yuvadan ayrılıp bir başka diyara gitme zamanıydı.

 

                                                                                                            Binnur Çelebi

Bu Haber 4658 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!