6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEMDE4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEMDE

Tarih: 2017-04-07

Habertürk Gazetesinde Sayın Güntay ŞİMŞEK "4,5 G 1 Yaşında Yerlilik Ne Alemde" başlıklı yerli telekomünikasyon sanayiinin yeterince teşvik edilmemesini eleştiren bir yazı yayınladı. Yazıyı önemli gördüğümüz için bilginize sunuyoruz..

Geçen yıl bu zamanlar, Türkiye telekomünikasyonda 4.5G ile tanışmıştı. Hayatımıza hızlı bir şekilde girince, cep telefonlarından bile rahatlıkla televizyon izlememize imkân tanıyan bir teknolojiye terfi etmiştik. Hasılı mobil cihazlardaki hızımızı 12 kat artıran 4.5G birinci yaşını 1 Nisan’da doldurdu. Ortaya çıkan rakamlar da, vatandaşın ciddi ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Peki, bu ilginin ekonomik kazanım, teknolojik yükseliş ve ülkemizin bir adım daha gelişmişlik göstermesine ne kadar katkısı veya etkisi oldu? İhale şartnamesinde belirtilen birinci yıl için % 30 yerlilik şartının yüzde kaçı karşılanabildi? Karşılanmadıysa bunun muhasebesini hangi kurumumuz yaptı veya yaptı mı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, 4.5G kullananların sayısının, 2016 sonu itibarıyla 51.6 milyonu geçtiğinin altını çiziyor. Ama bu bilgiler, büyük meblağlı yatırımlardan, ülkemiz için ekstra katma değerler bekleyen benim gibilerine yeterli gelmiyor. Neden mi?

Mesela, şu soruları soralım:

Yerli teknoloji anlamında ne kazandık? 4.5G yatırımının istihdama ne kadar katkısı oldu? İthalat-ihracat dengesine etkisi nedir? 4.5G ihalesindeki yerlilik kriterinin ne kadarı karşılandı? Daha açık ifadeyle 4.5G yatırımı yapılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassaten ihaleyle ilgilenip yerlilik kriterlerine yukarı çekmesine rağmen, bu şartlara neden uyulmamıştır?

Herhalde kamu otoriteleri, yerlilik kriterlerinin karşılanması için zamanında sektörü teşvik edecek çalışmaları yapmamalarının günahını şirketlerden çıkarmayacaklardır. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a; “Neden 4.5G yatırımında telekomünikasyonun alt yapı şirketleri Ericsson, Huawei, ZTE, Nokia, Alcatel ve Samsung gibi şirketlerle çalıştınız, onlardan malzeme aldınız” diye sormayacaktır? 3 GSM operatörü için “Oxford vardı da biz mi gitmedik” meselesi gibi bir şey.

Eğer 4.5G’ye, eldeki yerli baz istasyonu ULAK’ı entegre edecek bir model bulamamışsak, “BTK olarak 4.5G ihalesinde yer verilen yerlilik şartı ile ülkemizin yerli ve milli bir altyapıya kavuşması için çalışmalar aynı hızla sürdürülmektedir. Buradaki ana hedef 5G’de öncü ülkelerden olabilmek ve 5G’ye yerli imkânlarla geçebilmektir” sözleri de havada kalır. Sadece 5G için havanda su dövülmüş olunur.

Bu Haber 408 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!