6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ

Tarih: 2017-04-08

Nisan 1! 4.5G de Yerlilik Kriterleri Sağlanabiliyor mu?

Geçen yıl  ICT Media Dergisinin Temmuz sayısında gündeme getirdiğimiz “4.5G deki yerlilik kriterlerinin” neler olduğu ile nasıl yerine getirilmesi gerektiği konusu ayrıntılı bir şekilde irdelenmişti. Hatta en önemli soru olarak da “altyapıda kullanılacak donanım ve yazılımdaki yerlilik oranlarının belirsizliği göz önüne alınarak, bunların nasıl kontrol edileceği ve müeyyide uygulanıp uygulanmayacağı” ortaya atılmıştı.

Bugün aynı yazıyı yeniden okuduğumuzda neredeyse aynı noktada olduğumuzu görüyorum. Yani sanki zaman bizler için durmuş, fakat dünya ilerlemesine devam etmiş.

4.5G ihalesinin üzerinden tam bir yıl geçmiş ve birinci yıl sonunda yerlilik oranının %30 olup olmadığı konusunda ilk gerçekle yüz yüze gelmiş bulunmaktayız.

Hangi işletmeci bunu karşılayabiliyor derseniz?Tabii ki hiçbiri. Peki şu ana kadar yapılan yatırımlardaki yerlilik oranının ne olduğu konusunda bir tahmininiz var mı? Sanırım hiç kimse bunu bilemeyecektir. Çünkü elimizde herhangi bir denetleme veya ölçme konusunda bilgi yok. Sadece sektördeki uzmanların arasında dolaşan bir rakam var ki; durumun pek de iç açıcı olmadığını gösteriyor. Tahminen %1-2 aralığında olduğu söyleniyor.

Biz bu durumu daha önceden bilmiyor muyduk?Yani ihale yapılırken Türkiye’nin bunu karşılayabilecek teknolojik altyapısı olmadığının farkında değil miydi bu şartı koyan ilgili kamu otoriteleri? Onlar işletmecilerin mecburen ödemek zorunda oldukları yüksek bedelleri Hazine’ye kazandırdıklarını düşünerek ne kadar büyük bir iş yaptıklarını sanıyorlardı o zaman. Acaba şimdiki düşünceleri nedir diye sormak isterim. Herhalde bir taraftan “biz bu işi nasıl kılıfına uydursak’’ diye kafa yorarken, diğer taraftan “işletmecilere kesilecek cezalar için yazı göndererek” baskı uygulamakla meşgullerdir diye düşünüyorum. Yazılı talimatla gerçeklerin değiştirilemeyeceğini bildikleri halde…

Biz nerede yanlış yaptık diye düşündüklerini sanmıyorum.Diğer ülke örnekleri incelendiğinde, böyle bir sürecin ihale öncesinden gerekli tedbirlerin alınarak strateji geliştirilmesi ve bu stratejinin hayata geçirilmesiyle ilgili tüm çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülerek sonuçlarına göre yükümlülük getirilmesi daha doğru olurdu sanırım.

Önce modeliniz olmalı ki sonraki süreçler ona uygun olarak tekemmül ettirilebilsin. Biz de ise tam tersi, kendi çalışma tarzımıza uygun olarak “göç yolda düzelir” mantığı içerisinde hareket ediyoruz. Sonra da biz ne yapacağız diye sağa sola saldırıyoruz.

Bizim bugün karşılaştığımız durumu geçen yıl tahmin etmek benim için çok zor değildi.Ki o yazımızda bunun gerçekleştirilmesinin çok ama çok zor olduğu ve sonuçta fiili durumu kabullenerek bu şartlardan vazgeçilmek zorunda kalınacağı belirtilmişti.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı öncülüğünde Aselsan, Netaş ve Argela şirketleriyle birlikte o tarihten çok önce bir çalışma başlatılmıştı. Devletin de kaynak olarak destek verdiği ULAK projesi kapsamında üretilmesi planlanan mobil şebekelerin en önemli birimlerinden birisi olan baz istasyonlarının henüz test aşamasından çıktığını yeni öğreniyoruz.

Barselona’ da ki Dünya Mobil Kongresi sırasında kamunun zorlamasıyla operatörler tarafından Aselsan ile ilk sipariş sözleşmesine imzalar atıldı denilince umutlanmaya başlamışken, teslimat ve diğer konularla ilgili olarak yetkililer ne diyor biliyor musunuz? Sadece ilk baz istasyonumuzun Nisan ayı içinde Rize’de canlı olarak şebekeye bağlanacağını…. Güzel bir gelişme değil mi? Ya sonrası! Yine beklemek…

Sipariş anlaşmalarındaki teslim tarihini duyunca yine ümitsizliğe kapılmamak elde değil. En erken Türkcell siparişi sekiz ay sonra, Vodafone ve Türk Telekom siparişleri için ise iki yıl sonraki tarih verilince siz ne düşünürdünüz? Her türlü destek verilmesine rağmen bugün gelinen nokta bu.

İnsanın aklına, bu siparişlerin sadece yerlilik kriterlerini yerine getiremeyecek olan işletmecilerin alacağı cezalardan indirim yapılması için bir kılıf olarak mı kullanılacak diye bir şüphe de düşmüyor değil.

Hedeflerin erişilebilir olması gerektiği konusunda herkes hemfikirdir herhalde.Hedef koyarken eldeki donelere göre ve zaman içerisinde yapılacak çalışmaların planlanması suretiyle gerçekçi olması; hem hedefe giden yolda motivasyonu artırmayı hem de hedefe erişilince yaşanacak hazzın doruklara erişmesini sağlayacaktır.

Bu kadar konuyla ilgili eksik noktalarımızı ortaya koyduktan sonra neler yapılması gerektiği hususunda hemen zaman kaybetmeksizin hareket etmemiz gerekiyor. Öncelikli politika olarak

-Devletin şu anda uygulamış olduğu destek ve teşvik uygulamalarından bir an önce vazgeçerek, stratejik ürün ve iş uygulamaları bazında destek ve teşvikleri yeniden düzenlemesi,

-Devletin ülkemizde teknoloji geliştirme, geliştirilen ürünleri öncelikle iç pazarda kullanımı suretiyle tecrübe etme ve uluslararası işbirlikleri ile ürün bazlı tedarikçi konusunda model oluşturması,

-Günümüzde üretim alanında ölçek ekonomisi göz önüne alındığında, bir ürünün tüm parçalarını ülkede yapmak yerine katma değeri yüksek kısımlarının üretimi hedeflenerek buna uygun işbirliklerine gidilmesi. 4.5G özelinde ise aşağıdaki önerileri sıralamak mümkündür.

-Yazılım ürünlerinin yerlilik kriterlerinin ve 4.5G deki ağırlığının ne olması gerektiğinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda belirlenmesi,

-İhale sonrası süreci takip eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun işletmecilerin altyapıda kullandıkları donanım ve yazılımdaki yerlilik kriterlerini netleştirerek kamuoyu ile paylaşması,

-Bu konuda yerli üretim yapmakta olan KOBİ ve diğer şirketlerin işletmecilerle birlikte hangi ürünleri geliştirerek hangi oranda kullanıma sokabileceklerini belirlemeleri,

-Kamu otoritesinin bu konularda üretime destek ve teşviklerle en azından başlangıç aşamasındaki kaynak sıkıntısına çözüm üretmesi ve işbirlikleri yapılmasında fiili anlamda öncü olması,

-Üniversitelerimizin sadece eğitim yapılan kurumlar olarak değil ülke ekonomisine bilgi ve araştırma konularında destek olacak şekilde kapılarını şirketlere açarak onlara bilimsel destek sağlamaları.

Hedeflerimizin henüz teknoloji üreten değil, kullanan bir ülke olduğumuz gerçeğini göz ardı etmeden makul ve erişilebilir olmasına özen göstermeliyiz.

 

Bu Haber 789 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!