7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİAVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ

Tarih: 2017-04-22

Baz istasyonlarının yeterli olmadığı bölgelerde küçük baz istasyonları 'Smallcell'ler yaygınlaştırılacak. Küçük üreticilerle üç büyük operatör başlattıkları çalışma kapsamında bir araya gelirken, alışveriş merkezlerinde Smallcell'lerin yaygınlaştırılması kararlaştırıldı.

İthalat terse dönecek

 AVM'lerin yanı sıra kapalı birçok mekan için de üretilecek küçük baz istasyonları için OSTİM bünyesinde bir kümeleşme çalışmasının da kurulması gündemde. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) mobil iletişimde ithalata dayalı sistemi tersine çevirmek için yerlileştirme çalışmalarına hız verdiği öğrenildi. BTK, elektronik haberleşme altyapısını milli kaynaklarla geliştirmek için 4.5G yetkilendirmelerinde yerlilik şartı getirmişti.

KAPALI MEKANLARDA

Elektronik Haberleşme Kanunu gereği, mobil altyapılarda kullanılan baz istasyonlarından alınan telsiz ücreti için de yeni bir çalışma yapıldığı öğrenildi. Buna göre, daha fazla sayıda kurulması gereken düşük elektromanyetik alan yayan düşük güçlü baz istasyonlarının (small cell) kurulabilmesinin kolaylaştırılmasına yönelik çalışma yapıldığı öğrenildi. Smallcell’lerin kurulumunun kolaylaştırılmasıyla AVM'lerde ve birçok kapalı mekanda kurulumunun yaygınlaştırılması hedefleniyor.  

KOBİ'lere Ar-Ge fırsatı

OSTİM'DE yapılan ilk toplantıya 100'ü aşkın kişi ve KOBİ'lerin yanı sıra Kalkınma Bakanlığı, Bilim ve Sanayi Bakanlığı, KOSGEB, TOBB ve işletmecilerden de katılım oldu. Toplantının amacının KOBİ'ler çerçevesinde üretime yönelik Ar-Ge çalışması yapabilecek ve ardından haberleşme sektörüne üretim sağlayabilecek bir kümelenme programının başlatılabilmesi olduğu belirtildi. 

Ortak çalışma başlatıldı

KOBİ'ler, operatörler ve ilgili diğer kamu kurumlarla bir dizi ortak çalışma süreci başlatıldı. Ankara OSTİM'de haberleşme sektöründe üretim ve Ar-Ge faaliyeti gösteren KOBİ'lerle bir işbirliği programına başlanıldı.

Bu Haber 466 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!