İÇİM SIZLIYOR ANNEİÇİM SIZLIYOR ANNE

Tarih: 2017-05-13

Anneler günün kutlu olsun diyerek o mukaddes eli öpmek ve bunun karşılığında geri kalan ömrü feda etmek isterdi gönlüm. Yüreğim bundan dolayı yanık, bundan dolayı içimdeki fırtınalar.

Dünyanın en güzel günleriymiş meğer anneli günlerim. Her günüm anneler günüymüş, her günüm bayram sevinciyle geçmiş meğer. Doya doya seyredemediğim en fevkalade tabloymuş annem. En derin okyanuslar varmış gözlerinde, yüreğinde en kıymetli hazineler… Ağaran saçları ışıl ışıl yıldızlar gibiymiş. Güneşmiş meğer bağrı…  Yaslandığımda içimi yakışı ondanmış.

Şimdi anlıyorum ki anne; İçi kan ağlarken, yüzü gülen, evladını doyurmak için “ben tokum” diyen. Yağlıyı yedirip, yavana talim edenmiş. Bir evin hem temeli, hem çatısıymış. En çok huzur duyulan yuvanın altın kapısı, yaslanılacak en yıkılmaz sanılan duvarıymış. Bağrı;  ipekten, kuş tüyünden daha has yastıkmış.  Kolları; sarıldığında içini ısıtan atlas yorganmış. Buseleri; en kıymetli ödülmüş meğer bir evladın alacağı.

Öyle bir gün geliyor böyle kıymetli bir varlığı alnı gibi ak bir kefene sarıyorlar, bir daha hiç göremeyeceğin bir meçhule gömüyorlar, sonra da yaşa diyorlar. Evet yaşıyorsun da… Nasıl yaşamaksa ve yaşamak denirse bunun adına. İşte o zaman gülerken ağlayan sen oluyorsun. Kahkahan yakıyor içini.  Karnın doysa da içinde derin bir açlık. Yastığın taş, yorganın rüzgar oluyor. Hep bir boşluktasın. Bayramlar bir ayrı acıtıyor içini,  “Anneler günü” bir ayrı. Öpülecek elleri o derin meçhuller öpüyor. Sen sadece o boşluğu yaşıyorsun yüreğin yana yana.

Mezar taşı set oluyor önüne ağlıyorsun, hıçkırıyorsun, çırpınıyorsun da…. Göstermem diyor. Vaktinde bilecektin kıymetini dercesine, bağrını kırbaçlıyor o mermer duvar. Doyamadım sana hiç derken yürek, “Anneler Günün kutlu olsun annem”……diyor dudaklar. Ve sonra nerede bir anne-evlat görsen için yanıveriyor ve yaşın kaç olursa olsun öksüzlük ağır geliyor insana.

Evet içim sızlıyor. Evet çok özledim. Evet derin bir boşluktayım. “Annem” sözü hançer misali yüreğime saplanıyor.

Ve diyorum ki “Annem” dedikçe dudakları, yürekleri, gönülleri bayram eden kim varsa, kimin annesi yaşıyorsa yarının ve anneli olan her gününün tadını çıkarsın.

Eli öpülesi şehit anneleri başta olmak üzere bütün annelerin “Anneler Günü”nü canı gönülden kutluyorum.

 

Atanur YILMAZ

Bu Haber 1055 defa okunmuştur.
ŞEHADETİNİN 25. YILINDA RAHMETLE
EDİRNE PTT’DEN BİR VEFA ÖRNEĞİ
ÖZDEMİR´LER UMUT´LARINI KAYBETTİ
ŞEHİT CENGİZ PULAT´I ANIYORUZ
FUAT DEMİR´İN BABASI VEFAT
NURAY VESEK´İN BABASI SEDAT PEKE
SEVGİ ÜN VEFAT ETTİ
MELİS YAŞAM MÜCADELESİNİ KAYBETT
MEHMET ÖZDEMİR VEFAT ETTİ
AHMET ARAT VEFAT ETTİ
BAHTINUR ERSEN’İN BABASI VEFAT E
ALİ ATMACA´NIN BABASI VEFAT ETTİ
ÜMMET EREN VEFAT ETTİ
ZUHAL ÇELİK´İN ANNESİ VEFA
RAMADAN İLÇİKTAY AMELİYAT OLDU
ŞAKİR TALU VEFAT ETTİ
TARIK KORAY VEFAT ETTİ
ÖMER BAŞKURT VEFAT ETTİ
ATANUR YILMAZ YAZDI: GEÇMİŞE ÖZL
MEHMET DİNLER VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!