657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK

Tarih: 2017-05-17

Hükümet, yatırım ve istihdam teşviklerinin yanı sıra, kamu çalışanları düzenlemesini de reform ajandasına aldı. Memurun, 'İş güvencesiz personel alanları çoğaltıldı' diye karşı çıktığı paket sağlık, güvenlik, bilişim ve ulaşımda sözleşmelilere kapı açıyor.

Karar gazetesinden Hamide Hangül'ün özel haberine göre, Hükümet, referandum sonrası reform çalışmalarını hızlandırdı.

Yabancı yatırımcıyı çeken, katma değerli yatırıma teşvik ve istihdamı artırıcı yeni paketlerin yanı sıra, memura performans kriteri getiren kamu çalışanı reformunu da ajandasına aldı.

Memur temsilcilerinin, 'İş güvencesiz sözleşmeli personel alanları çoğaltıldı' diye karşı çıktığı yeni reform, köklü değişiklikleri beraberinde getiriyor.

KAMUNUN YETERLİ OLMADIĞI YERDE SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINACAK

Devlet memurlarını ilgilendiren 657 sayılı kanunun yeniden düzenlenmesi ile sağlık, teknik, bilişim, güvenlik ve ulaşım gibi devlet hizmetlerinde yeni ihtiyaç oluşması halinde bu görevin sözleşmeli personelle karşılanması öngörülüyor.

Tıpkı özel sektördeki gibi terfi ve ücret artışlarında da performansa bakılıyor. Karar'a konuşan iş güvenliği uzmanları, bu durumu, "Kamunun yeterli olmadığı yerlerde sözleşmeli personel görevlendirilecek. Örneğin, İstanbul'da doktor, avukat, öğretmen şoför, bilişim uzmanı var ancak bunlar yetersiz, oraya ilave doktor, şoför, mühendis alımı sözleşmeli statüsünde yapılacak. Yani mevcut doktorlar kalacak, ilave ve yeni ihtiyaçta bu, sözleşmelilerle giderilecek" şeklinde özetledi.

YÖNETİCİLER DÂHİL TÜM MEMURLARA PERFORMANS KRİTERİ 

 Son taslakta dikkat çeken noktalardan biri, yöneticiler dahil tüm memurlara performans kriteri getirilmesi.

Böylelikle, yeniden tanımlanan devlet çalışanlarının maaşı ve terfileri, başarı ve verimliliğe dayandırılıyor. Düzenlemede, üst düzey bürokratların yanı sıra mülki amirler, eminyet mensupları, kadastro üyesi, mal müdürü, müfettiş, savunma sekreteri, denetim elemanları gibi görevliler memur kadrosunda sayılıyor. Doktor, hemşire gibi sağlık görevlileri ile mühendis, din görevlisi, öğretmenler, zabıta, avukat, hava trafik kontrolörleri, itfaiyeci, kimyager, mübaşir, pilot, teknisyen gibi çok sayıda kamu görevleri ise sözleşmeli statüsüne alınıyor.

Söz konusu taslak, o dönemde yüksek maliyet ve sendikaların itirazları nedeniyle ertelendi. Ancak, geçen sürede sözleşmeli alımına ağırlık verilmesi, kadrolu memur sayısının azalmasını da beraberinde getirdi.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) verileri incelendiğinde, Aralık 2016'da KİT'lerde çalışan 4 bin 552 devlet memuruna karşılık, sözleşmeli personel 73 bin 329'e çıktı. Bu kadroların 49 bin 293'ünü sürekli işçi, 9 bin 434'ünü geçici işçi ve 3 bin 587'sini kapsam dışı çalışanlar oluşturdu.

Ancak, ilerleyen yıllarda 300 bin sözleşmeliye kadro sözü verilmesi sayıyı artırdı.

Bu daha çok KİT'ler dışındaki kadrolarda kendisini gösterdi. Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü (BÜMKO) verilerine göne, Aralık 2007'de 2 milyon 77 bin 699 kadrolu memur, 223 bin 812 sözleşmeli personel bulunurken, 2009 yılına gelindiğinde 2 milyon 92 bin 626 kadroluya karşılık sözleşmelilerde 302 bin 948 kişiye ulaşıldı. Bu rakam 2010'da da hafif yükselişlerle mevcut durumunu korurken, 2011 yılından itibaren sözleşmelilerde keskin düşüş görüldü. Kadrolular 2 milyon 416 bin 159'a yükselirken, sözleşmeli personel 169 bin 282'ye indi. Bu sayı, 2016'ya gelindiğinde sırasıyla 2 milyon 854 bin 243 ve 180 bin 377 oldu. Toplamda 3 milyon 341 bin kişiye ulaşıldı.

'BANKAMATİK MEMURLUĞU BİTECEK'

Güvencenin kalkacağı yönündeki eleştirilere yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Devlet güvencesinin kalkması söz konusu değil" demişti.

Ancak Bakan Müezzinoğlu'nun "Kamuda güvencenin tapulu mal gibi olmasını doğru bulmuyorum" sözleri de basına yansımıştı. Referandum öncesi yaptığı açıklamalarda Müezzinoğlu, söz konusu reforma ilişkin, "Henüz mutfak çalışmasındayız. Taşeron da bunun içinde çözülecek" demişti. Bakan Müezzinoğlu, performans kriterine, "Kendisini geliştirmesine, ülkeye hizmet etme, alanındaki gelişmeleri takip edip etmemesine bakacağız" açıklığını getirdi. Müezzinoğlu, devlette şu anda bin 700'ün üzerinde bakan müşaviri bulunduğuna işaret ederek, "Bunlar bankamatik memuru. Bu kişilerin çalıştığı bakanın görev süresi bitebiliyor, ancak bu müşavirler 65 yaşına kadar aynı görevde kalıyor. Böyle bir sistem olamaz" eleştirisini getirmişti.

 

Bu Haber 933 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!