Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜKDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ

Tarih: 2017-05-22

İl Planlama Uzmanlığında 3. derece olarak çalışırken yeşil pasaport alan bir memur daha sonra Kalkınma Ajansına işçi statüsünde çalışmak üzere, kendi kurumundan muvafakat alarak geçiş yapmıştır.

Normalde kanun hükmü gereğince, yeşil pasaport almaya hak kazananlar, emekli olsa veya istifa ederek kurumdan ayrılsa dahi, yeşil pasaport alma hakkı devam etmektedir.

Ancak bu olayda, Emniyet Genel Müdürlüğü, emeklilik veya istifa olmadığı için, yeşil pasaport verilmesi talebini reddetmiştir.

Bu red kararı üzerine, kişi, Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuştur. Kamu Denetçiliği Kurumu yaptığı incelemede, Kalkınma Ajansının kamu tüzel kişiliğine haiz olduğunu, kişi eğer emeklilik veya çekilme yoluyla geçiş yapsaydı yeşil pasaport alabileceğini ancak muvafakat alarak geçiş yaptığı için yeşil pasaport alamayacağı yönündeki görüşün hakkaniyete uygun olmadığına karar vermiştir.

Kurumun tavsiye kararı üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü, görüşünü değiştirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından Kamu Denetçiliği Kurumuna yazılan yazıda, muvafakat alarak geçiş yapan kişilerin de "önceki kurumlarına dönme hakkının bulunduğunu belgelendirmeleri durumunda" yeşil pasaport alabileceklerini belirtmiştir.

Bu olay, Türk Telekom emeklisi ve çalışanı bazı arkadaşlarımızın yaşadığı pasaport sorunu ile aynı olmasa da andırmaktadır. Bu konuda daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, arkadaşlarımızın dava açmadan önce Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmalarını tavsiye ederiz.

Bu Haber 1041 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!