ESKİ BİR PAZARLAMA MÜDÜRÜNDEN TAVSİYELERESKİ BİR PAZARLAMA MÜDÜRÜNDEN TAVSİYELER

Tarih: 2017-05-31

İhsan Tarakçı Türk Telekom Elazığ İl Müdürlüğünün eski Pazarlama Müdürü. 2000-2004 tarihleri arasında bu görevde bulundu. Türk Telekom’un en başarılı Pazarlama Müdürlerinden biriydi… Okuyan, araştıran, üreten, sorgulayan ve de çalışan…

Elazığ’dan sonra İstanbul’da Mühendislik ve nihayet emeklilik… Ama üretmeye sorgulamaya devam ediyor… Aynı Zamanda Felsefe Öğrencisi. İstanbul Üniversitesinden Felsefe Lisans diplomasını almak üzere… Bir mahalli gazetede ve bazı internet sitelerinde köşe yazıları yazıyor…. Aynı zamanda bir roman üzerinde çalışıyor…

İhsan Tarakçı, Elazığ Hakimiyet gazetesinde pazarlama ve halkla ilişkilere yaklaşımını, insana bakışını ve kişisel yetkinliğini gösteren güzel bir yazıya imza atmış: Misaş Marketler Zinciri ve Şirketlere Dair

Bir zamanlar Türk Telekom’da ne yetkin kişilerin görev yaptığını göstermek için bu yazıyı paylaşmak istedik.

MİSAŞ MARKETLER ZİNCİRİ ve ŞİRKETLERE DAİR

Harput’un viraneye dönüşmeye başladığı yıllarda, yeni dünyalar tanıma ve yaşama dair yeni imkanlar bulma hayaliyle pek çok insan, bin bir türlü meşakkatle kalkıp “Yeni Dünya” ya yolculuk etmiş… İçlerinden biri, garsonlukla başladığı yeni hayatının devamında pek çok yerde şubesi olan tanınmış bir lokantalar zincirinin sahibi durumuna gelmiş. Evlenmiş, çocukları olmuş… Katları, yatları… 

Bir gün Ekonomi eğitimi almış oğlu yanına gelip, “Baba” demiş. “Yıllardır kasanda sakladığın eski bir defterin var. Hala tüm hesapları onda tutuyorsun. Gelir ve giderler çok karışık hal aldı. Bu şekilde yıl sonu bilançoyu net bir şekilde ortaya koyamayız.” Ve buna benzer sitemli sözler…

Baba bir müddet sessizce bakmış oğluna… “Tasalanma oğlum!” demiş. “Amerika’ya geldiğimde üzerimdeki don ve gömlek haricinde hiçbir şeyim yoktu. Bak şimdi evim, eşim, eğitimli çocuklarım, arabam, lokantalarım, yatlarım ve katlarım var. İşte tüm bunlardan don ve gömleği çıkardığımda net kar ortaya çıkıyor.”

Harput zekasının, yaşama üst perdeden bakış felsefesini özetlese de bu misal, günümüz dünyasının şirketlerinin, kendileri için başarı addettikleri ve övündükleri pek çok kıstasları vardır. Mesela bazıları“uzun” tarihleriyle övünürler. Dünyada öyle şirketler vardır ki birçok devletin ömründen daha uzundur… Osmanlı İmparatorluğu 624 yıl hüküm sürmüş, Doğu Roma İmparatorluğu ise 1058 sene… En uzun hüküm süren devlet unvanı ise 2 bin yıllık geçmişiyle Çin İmparatorluğu’na ait.

Dünyanın en eski şirketi, milattan sonra 578 yılında kurulan ve 1439 yaşında olan bir Japon İnşaat şirketi. Yapılan araştırmalarda dünyada 200 yıldan fazla geçmişe sahip 6 bin civarında şirketin olduğu söyleniyor.

Türkiye’nin en eski şirketi ise 1777 yılında kurulan Hacı Bekir Lokum ve Akide Şekerleri… 240 yıllık geçmişe sahip. İskender Kebap, Vefa Bozacısı, Kuru kahveci Mehmet Efendi geçmişi 200 yıldan fazla olan şirketlerden birkaçı…

Ancak günümüz ekonomi anlayışında uzun ömürlü olmak bir şirketin başarı değerlendirmesinde yeterli bir ölçü değildir. Şirketlerin bulunduğu ülkenin ekonomisindeki maddi katkı payı, yarattığı istihdam çok daha önemlidir. Hatta bu da yetmez dünya ekonomisinde katkı payı nedir? Ona bakılır… Hacı Bekir Lokumları’na, Kuru Kahveci Mehmet Efendi’ye bu gözle baktığımızda göreceğimiz şudur.  Kurulduğu semtte ilk haliyle bulunduğu mekâna sıkışmış, müşterilerine nostalji yaşatan bir görüntü. Hepsi bu.

                                                             *****

Wal-Mart, Sam Walton tarafından 1962 yılında küçük bir bakkal olarak kurulmasına rağmen 9 yıl gibi çok kısa bir süre de bir perakende zincirine dönüşen belki de kurulduğu günden beri kendi sektörünün lideri bir şirket. Her gün genel olarak mağazalarına 40 milyon müşteri geliyormuş. Saat başına yaptığı ciro ise 1,9 milyon dolar… Yıllık cirosu 500 milyar dolar olan bu şirketin ekonomik gücü birçok devletin gayri safi hasılasının oldukça üstünde… Oluşturduğu 2,3 milyonluk istihdam da işin bir başka boyutu. Tüm bu başarılarda kurucusu “Walton” nun yönetim felsefesi işin şifresi.

Başarınızın sırrı nedir diye sormuşlar. Şöyle cevap vermiş. “Çalışanlarınıza müşterileriniz gibi davranın!” "Şartlar ne olursa olsun bir yöneticinin yapması gereken ilk iş, karşısındaki kişiyi düşünmek ve onun başarıya katkıda bulunması için gereken her türlü düzenlemeyi yapmaktadır.”

Yani diyor ki! Birinci derecede önceliği insanlara verin.

                                                                  *****

“Misaş’ın yöneticisini tanidin değil mi?” diye sordu Sakallı Mustafa ve devam etti. “Görürsen söle kendisine… Memlekete hizmet ediler, istihdam yaratiler. Allah razı olsun onlardan… Hizmetlerini artırsın… Yalunuz geçen uğradım, bahan hizmet eden yardımcı olan çağa yokdu. Başka şubeye mi göndermişler ne… O öğretmeleri yapiler ya! rotasyon mudur, nedir? Ele yapilermiş. Çalışanlar sözde müşterilerden samimi olilermiş… Olacaklar elbet. Millet samimi olmak için on takla ati. Yav kimsenin eline geç mi? sevin da bu duruma… Hem bura küçük memleket, olur bele şeler, bu da bahane mi? Hele sen biraz büyü… Ulusal ol baham bu samimiyeti yakalamak için kendin telef edi misin, etmi misin?

Bi de çalışanlar deyi ki, ahan bu üzerimize geydirilen cırtlak yeşil önlüklerden dolayı kendimizi yeşillik sanik. Heç mutlu delik… Duyduk şimdi de pembe önlük geydireceklermiş… Çalışanın fikirlerini niye sor mi arkadaşın? Onların ne ile mutlu olacağanı, nasıl mutlu edeceğini düşünmi mi?  

Bak sahan diyem… Bele yaparlarsa küçük ayrıntıları gözden gaçırırlarsa, Lokumcu Hacı Bekir gibi bir köşeye sıkışıp galmak bir yana ya tarih olurlar ya da antika!

 

 

Bu Haber 1185 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!