ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVETÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET

Tarih: 2017-06-07

ÖZELEŞTİRİ GURUR VE İFTARA DAVET

Öncelikle tüm üyelerimizin, camiamız mensuplarının ve okuyucularımızın ramazan ayını kutlar, bu uzun yaz günlerinde tutulan oruçların ve yapılan ibadetlerin kabulünü Allah’tan dilerim.

Türk Telekom’un bugünlere gelmesinde alın teri döken, emeği olan, ama bugün büyük bir çoğunluğu dışarıda olan arkadaşlarıma merhaba diyorum.

Hayatını kaybeden arkadaşlarımızı/büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Sağlık sorunları yaşayan arkadaşlarıma da Allah’tan şifa diliyorum.

Bildiğiniz gibi 2006 yılında Türk Telekom’dan ayrılan arkadaşlarımızın bir araya gelerek kurduğu derneğimiz kuruluşunun 11.nci yılını tamamlamak üzeredir.

Kısıtlı imkanlarla bu güne kadar varlığını sürdüren derneğimiz bir çok etkinlik düzenleyerek, faaliyetlerini sürdüren binlerce sivil toplum kuruluşunun aksine güzel projelere imza atmıştır.

Önce Türk Telekom’un özelleştirilmesindeki hukuksuzluğu ve çekilen peşkeşi dile getirmek amacı ile “Türk Telekom’un özelleştirilmesi/Bir Talanın Hikayesi” başlıklı bir rapor hazırladık. Oldukça kapsamlı ve sürükleyici olan bu rapora, ulaşmak için TIKLAYINIZHazırladığımız bu rapora, siyasi baskılardan korkmayan bazı köşe yazarları köşelerinde yer verdi. Bu raporumuzu TBMM’de bazı milletvekillerine ve duyarlı gazetecilere ilettik. Türk Telekom bu rapordan çok etkilenmiş olacak ki Derneğimiz aleyhine 50.000TL’lik tazminat davası açtı. Ama kaybetti. Çünkü rapor gerçekleri yazıyordu.

Özelleştirme sonrasında başka kurumlara gitmek zorunda bırakılan arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları tespit ederek çeşitli raporlar hazırladık. (Bu raporlara ulaşmak için TIKLAYINIZ) Arkadaşlarımızın sorunlarını, TBMM’nde grubu olan partilerin milletvekillerine anlattık, yazılı basın aracılığı ile de kamuoyunu aydınlatmaya çalıştık. Düzenlediğimiz rapor ve Araştırmacılar Derneği ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucu, istenilen ölçüde olmasa da Araştırmacıların ücretlerinde bir iyileştirme sağladık.

Ayrıca dernek yönetimi olarak Siyasi Parti yetkilillerine ziyaretler yaparak düzenlediğimiz raporlarımızı sunduk. Sorunlarımızı ilettik.

Bu arda  eski bir Telekomcu olan AKP Mardin milletvekilini ziyaretimizde Telekom mağduru arkadaşlarımızın sorunlarını Genel Kurula taşımasını istedik. Ne yazık ki Sn. Milletvekili yardımcı olmak yerine, bizlere son derece mantıklı! bir açıklama yaparak “Türk Telekom’un özelleştirilmesinde bir mağduriyet yaşanmadığını, kimsenin işinden atılmadığını” söyledi. Kendisine “Siz ne demek istiyorsunuz sayın milletvekili, hangi özelleştirmede insanlar işinden atıldı?” şeklinde tepki göstererek yanından ayrıldık.

Yine Bursa İl Müdürlüğü yapmış eski bir Telekomcu olan bir AKP Milletvekilini (Bursa) ziyaret ederek arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları dile getirdik. Daha sonra derneğimize davet ettiğimiz milletvekilinden arkadaşlarımızın yaşadığı sorunlara yardımcı olmasını istedik. Bu milletvekili arkadaşımız bir şeyler yapmaya çalıştı, ancak sonuçsuz kaldı.

Özelleştirmeden sonra arkadaşlarımız mahkemelere dava açmaya başladılar. Piyasada bir çok tüccar avukat, mağduriyet yaşayan arkadaşlarımız üzerinden para kazanmak için çeşitli entrikalar çevirmeye başladı. Denize düşen yılana sarılır misali arkadaşlarımızın bir kısmı tüccar avukatlarla sözleşme imzaladı. Tüm uyarılarımıza rağmen binlerce eski Telekom personelinin vekaletini alan bir avukat onları dolandırdı. Bu nedenle Avukatlık lisansı iptal edildi. Bu gelişmeler üzerine arkadaşlarımızı maddi sıkıntıya sokmadan onların adına hukuk mücadelesi verebilecek hukuk büroları ile görüşmeler yaptık. Ve birisi ile anlaştık.

Geçen bunca zaman sonunda hukuki mücadelede fazlaca bir yol alamadığımız için yılgınlığa düştük. Birbirinin aynısı olan iki davada, bir hakimin verdiği kararın tam tersini bir başka hakimin verdiğine şahit olmak “Bu nasıl hukuk sistemi” dememize neden oldu. Her insana lazım olan “adalet” mekanizmasının çalışmadığına şahit olmak, hukuk mücadelesi veren bir çok arkadaşımızla birlikte bizleri de sıkıntıya soktu. Ve biz de “Adalet sadece sarayların ismidir” demek zorunda kaldık. Bu adaletsiz ortamda arkadaşlarımızın yarasına yeterince merhem olamadık. Davaları sürdürme tahammülü olan arkadaşlarımız davaları kazanmaya başladı. Ama zamanaşımı, kaybetme ihtimali nedeni ile düşük talepler üzerinden yatırılan harçlar gibi nedenlerle dağ fare doğurdu. Davaların bir bölümü hala sürüyor.

Verdiğimiz bu mücadelelerin yanında farklı etkinlikler yapmaya çalıştık. PTT’cilerle Telekomcuları aynı çatı altında topladık.

PTT’ye çok büyük katkıları olan bir ismi, “Servet Bilgi’yi anıyoruz” başlıklı bir konferansla andık. Derneğimizde zaman zaman PTT’de Genel Müdür Yardımcılığı yapmış, Daire Başkanlığı yapmış, yine Türk Telekom’da Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcılığı ve Daire başkanlığı yapmış ağabeylerimizi /arkadaşlarımızı misafir ettik. 2 kuşağı bir araya getirdik.

Ödül törenleri düzenledik.

Özelleştirme sonrası mağduriyet yaşayan arkadaşlarımızın sorunlarını gündeme taşıyan milletvekilleri ile Türk Telekom’un peşkeşine yer veren gazetecilere yılın en iyisi ödüllerini verdik.

Anı yarışması yaptık ve en güzel şekilde kaleme alınan yaşanmış anılara ödüller verdik. Ve bu anıları “Artık Telgrafın Tellerine Kuşlar Konmuyor” isimli bir kitapta topladık. Bu kitabımız binlerce arkadaşımız tarafından satın alınarak okudu.

Kitap söyleşi günleri düzenledik.

Kendimizi ve arkadaşlarımızı kitap okumaya zorladık.

Türk Telekom’da çalışmış olmanın bir ayrıcalık olduğunu, çalışanların kapasiteli olduğunu her geçen gün daha iyi gördük. Telekom’dan ayrılarak başka kurumlara giden arkadaşlarımızın çalışkanlığı ve başarılı çalışmalarının yanı sıra kitap yazdığını, Ebru sanatında usta olduğunu, ressam olduğunu, müzisyen olduğunu gördük. Her birinin sosyal birer birey olduğuna şahit olduk. Onların çalışmalarını duyurmaya, destek vermeye çalıştık.

Arkadaşlarımız Fazlı Koksal, Kudret Ulusoy, Binnur Çelebi ve Hatice Günday Şahman'ın yazdıkları kitaplar için derneğimizde imza günü düzenledik.

Yine arkadaşımız Ayşegül Akyürek derneğimizde “Ebru Sanatı” ile ilgili bir eğitim verdi.

Çok farklı bir sese sahip olan arkadaşımız Abdullah Gündüz, başkanlığını yaptığı Hamoy Derneğinin solistleri ile derneğimizde çok nefis konserler verdi.

2016 yılında arkadaşlarımız Gülten/Fahrettin Akkaya’nın kızları olan şehit Elif Gizem Kızılay’da alçakça düzenlenen bir saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Şehit kızımız anmak ve terörü lanetlemek için yine derneğimizde bir anma günü düzenledik. Katılan tüm arkadaşlarımızın göz yaşını tutamadığı bu etkinlik hepimizi fazlasıyla duygulandırmıştı.

Çok Önemli Bir etkinlik daha başlattık; “Türk Telekom Özelleştirmesi ve Sonuçları” konulu, para ödüllü makale yarışması. Yarışmaya son katılma tarihi 30.07.2017. Yarışmayla ilgili geniş bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz; http://www.telekomculardernegi.org.tr/haber-7337-odullu-makale-yarismasi.html sizden dileğimiz, bu yarışmanın amacına ulaşması için; yarışmaya katılmanız, ilgi duyacağınızı düşündüğünüz kişilerin yarışmaya katılması için teşvik etmeniz…

Yukarıda yazdığım etkinliklerin dışında burada belirtmediğim birçok etkinliğe imza atan derneğimiz, sorumluluğunu yerine getiren üye arkadaşlarımızın desteği ile bugünlere geldi. Bizlere inanan ve güvenerek desteğini esirgemeyen, düzenlediğimiz etkinliklerde bizleri yalnız bırakmayan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Umudum bu desteğin artarak devam etmesidir. Daha güzel ve anlamlı etkinliklere hep birlikte imza atmak, Telekomcular Derneği çatısı altında geçmişimizi, dostluğumuzu ve umutlarımızı yarınlara taşımak en büyük dileğim.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında bir araya gelmek ve hasret gidermek amacı ile bir iftar yemeği düzenleme kararı aldık. 15 Haziran Perşembe, Ulus’taki PTT lokalinde birlikte oruç açmak ve hasret gidermek için güzel bir fırsat. Gelin birlikte olalım. Ön yargılarımızdan sıyrılıp birbirimizi sevelim/sayalım.

Sevgi ve saygılarımla

Telekomcular Derneği Yönetim Kurulu adına

Başkan Zafer TEKBUDAK

Not: İftar yemeği, 15 Haziran 2017 Perşembe günü Ulus’ta bulunan PTT Genel Müdürlüğü’nün 9’ncu katında gerçekleşecektir. Bedeli 40 TL'dir. İftar Bedeli girişte ödenecektir. Organizasyonda aksaklık yaşanmaması, gelecek kişilerin yaklaşık sayısının tespit edilmesi, masa düzeninin belirlenmesi için İftara gelmek isteyenler birlikte gelecekleri kişilerin isimlerini telekomculardernegi@gmail.com adresine e-posta ile bildirmelerini bekliyoruz.  

 

Bu Haber 1067 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!