BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA BİZDENBÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA BİZDEN

Tarih: 2017-06-11

“Bir Dileğim Var” grubunun/derneğinin, eski cep telefonlarını , dizüstü bilgisayarları ve tabletleri toplayıp geri dönüşümünü sağlama, geri dönüşümden elde ettiği gelirle de Lösemili Çocuklar için bir konukevi yapma projesini duyunca, Grubun/Derneğin başkanı oyuncu Alper TÜREDİ’yi arayarak, proje ve dernek hakkında bilgi aldık…

Kızını 2002 yılında lösemi hastalığından kaybeden Alper Türedi, Bundan üç yıl kadar önce, sosyal medyada Bir Dileğim Var grubunu kurmuş. Sonra bu grup dernekleşmiş. Bu grubun temel amacı  lösemi ve kanser hastası çocukların dileklerini gerçekleştirmek. Bugüne kadar 20 farklı ilde, 25 hastanede, 676 çocuk “Bir dileğim var” demiş ve  o dilekler bir bir gerçek olmuş. Dilekler bazen küçük, bazen büyük…

O dileklerden bazılarının hikayesini  şöyle anlatıyor Türedi;
“Bir hastane ziyaretimde yine bir çocuğumuza dile benden ne dilersen dedim. “İstediğim her şeyi dileyebilir miyim?” diye sordu. Evet dediğimde, “İyileşmeyi diliyorum” dedi bana. Çok zor bir andı benim için. Beni çok korkuttun yahu, zor bir şey isteyeceksin zannettim. Zaten iyileşeceksin, onun için buradasın. Bir tane dilek hakkın var, bu kadar kolay bir şey için kullanma bence dedim. Playstation istedi, getirdim. Maalesef yedi ay sonra kaybettik ama dileğini yerine getirdiğimdeki mutluluğunu size kelimelerle tarif edemem. Gaziantep’te yaşayan 16 yaşındaki bir kız çocuğumuz, “Benim en büyük dileğim Emre Çolak’la tanışmak” dedi. Emre de o zaman Galatasaray’daydı. Nasıl ulaşabilirim diye düşündüm. Bir umut, gruba yazdım; Arkadaşlar Emre Çolak lazım, acil         diye. 100’lerce insan sosyal medyada ne kadar Emre Çolak hesabı varsa ulaşmışlar, deyimi yerindeyse taciz etmişler. Emre ile konuştuğumuzda, bir örgüt peşime düştü sandım demişti. Yani bugüne kadar gerçekleştiremediğimiz bir dilek olmadı.”

Şimdi sırada #birdileğedönüşsün projesi varmış. #birdileğedönüşsün projesiyle hem hasta miniklerin anne-babaları için tam teşekküllü bir konukevi açılacak hem de geri dönüşüm yoluyla çevrenin korunmasına katkı sağlanacak.

Alper Türedi bu proje hakkında şunları söyledi; Dernek gönüllülerinin cep telefonu, laptop, tablet gibi çalışmayan veya kullanmadıkları elektronik eşyalarını derneğimize bağışlamasını amaçlıyoruz. Bu kullanılmayan, bozuk elektronik eşyalar derneğimize destek veren geri dönüşüm şirketine verilecek. Evlerde kullanılmayan ortalama 8 milyon kadar cep telefonu olduğu tahmin ediliyor. Bize bu rakamın yalnızca 16’da biri gerekiyor, yani 500 bin telefonla konukevini yapabiliyoruz. Kampanya için gönderilecek telefon veya tabletlerin bozuk, çok eski model veya kırık dökük olması hiç fark etmiyor. Bu aletler geri dönüşüme girdiğinde içlerinden bakır, paladyum, altın ve gümüş ayıklanıyor. Bu maddeler toplanıyor ve satılıyor. Böylelikle çevreye de duyarlı bir iş ortaya çıkmış olacak. Geri dönüşümü yapan şirket, bu işten hiçbir kar elde etmeyecek. Satıştan sağlanan tüm gelir derneğimize aktarılacak. TÜBİTAK tarafından denetim altında olan güvenilir bir firma. Mimar bir dostumuz da hiç ücret almadan konukevi projemizi hazırladı.

Neden Konukevi sorusunu da şöyle cevaplandırıyor Türedi; Kanser hastası çocukların refakatçileri hep anneler. Babalar akşama kadar trombosit için koşturuyor, evrak kaşeletme, imzalatma gibi işlerle meşgul oluyor. Akşam ise evine gitmek zorunda kalıyor. Ama evleri İstanbul’da olmayan, İstanbul’a sevk almış çocukların babaları hastanenin banklarında ve kafelerinde yatıyor. Ben kızımın hastalığı esnasında böyle babalardan bazılarını evimize davet ediyordum, onları misafir ediyordum. O da başka bir çocuğun babası. Aynı kaderi paylaşıyoruz. Sırtı yumuşak bir yatak görecek ki ertesi gün aynı işlere koşturabilsin. Birinci sebep bu. İkinci sebep de başka bir şehirden sevk alıp gelen ailenin hemen boş yatak bulması mümkün olmuyor. Hastanelerde genelde ilk yatak boşalınca çocuğunuzu alacağız deniyor. Ailelerin yatak boşalıncaya dek beklemesi gereken, zorluklar yaşadıkları zamanlar oluyor. O nedenle kapısında kızımın isminin yazdığını hayal ettiğim konukevini inşa edilmiş ve çalışır halde görmeden bu işin peşini bırakmayacağım. Konukevimiz tamamlandığında istiyorum ki bize destek veren her bir dostumuz ben de bu projeye bir cep telefonu yollamıştım, binanın ortaya çıkmasında benim de katkım var desin, kendini iyi hissetsin, imece usulü olsun. Binamızı hep beraber hizmete açalım. Tırnaklarımızla derneğimizi bu hale getirdik, bu büyük projeyi de yine el birliğiyle yapalım. Bunu gerçekleştirmek için hedef süremiz de bir yıl.

Bu görüşmeden sonra Sayın Alper TÜREDİ’ye, dernek olarak bu kampanyaya destek vermek istediğimizi söyledik. Ve Bir Dileğim Var derneğinin kampanyası  adına üyelerimizden/arkadaşlarımızdan /Telekom camiasından ve Sitemizin izleyicilerinden, kullanılmış, eski, bozuk, çalışan-çalışmayan, hurda Cep Telefonlarını, dizüstü bilgisayarları toplayıp, bunları derneğe teslim etme kararı aldık.

Bu nedenle hepinizden , eski, bozuk, çalışan-çalışmayan, hurda Cep Telefonlarını, dizüstü bilgisayarları, tabletleri derneğimize getirmenizi/göndermenizi bekliyoruz.
Böylece; hem evinizde gereksiz yere bekleyen cihazlarınızla bir iyilik seferberliğine katılacaksınız, bu cihazların geri dönüşümüne, çevrenin kirlenmemesine, ülke ekonomisine katkıda bulunacaksınız. Hem de her konuda olduğu gibi iyilikte de yarışan byük bir aile olduğumuzu göstereceğiz…

Kampanyaya katkıda bulunacak arkadaşlar, kendilerinin eşlerinin/dostlarının/tanıdıklarının kullanım dışı Cep Telefonlarını, dizüstü bilgisayarları, tabletleri Cuma ve Cumaertesi günleri saat 13.00 ile 17.00 arası Telekomcular Derneğine getirebilirler… 15 Haziranda gerçekleşecek iftar yemeğine gelecek arkadaşlarımız, iftara gelirken kampanyaya iştirak etmek istedikleri cihazlarla iftara gelirlerse; iftar açmanın, uzun süredir görmedikleri arkadaşlarıyla karşılaşmanın hazzı yanında iyilik etmenin hazzını yaşarlar… Ramazanın ruhuna uygun bir davranışta bulunurlar…

Katkılarınızı bekliyoruz efendim…

Bu yazıyı paylaşmanız bile bu kampanyaya bir katkıdır… Esirgemeyin…

#birdileğedönüşsün

 

 

Bu Haber 1874 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!