E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTIE-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI

Tarih: 2017-06-18

Elektronik ve mobil imza, bireylerin ve kurumların güvenli şekilde dijital dünyada işlem yapabilmelerini sağlıyor. Bilişim Teknolojileri Kurumu verilerine göre, elektronik ve mobil imza sertifikası toplamda 2.829.528 adete ulaşmış durumda. Özel sektörde hizmet veren şirketler ve birçok kamu kuruluşu elektronik imza kullanmaya başladı.

E-İMZA YÜZDE 538 ORANINDA ARTTI

Bilişim Teknolojileri Kurumu verilerine göre, 2012 yılı ilk çeyrek sonuna kadar üretilen elektronik imza sertifika sayısı 372.228 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017 yılının ilk çeyreğinde yayımlanan rapora göre, 2.379.490’ye ulaştı. 2012 yılına göre 2017 yılının ilk çeyreğinde üretilen elektronik imza sertifika sayısı yüzde 538 oranında artmış oldu. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen ve ıslak imza ile eşdeğerde olan mobil imza kullanımı da artmış durumda.

Farklı işlemlerin her an ve her yerden cep telefonuyla gerçekleştirilmesine olanak veren mobil imza sayısı, her geçen yıl yaygınlaşıyor. 2012 ilk çeyrek sonuna kadar 211.639 adet mobil imza sertifikası üretildi. Mobil imza sertifika sayısı 2017 yılının ilk çeyreğinde 450.038 seviyesine yükseldi. 2012 yılına göre 2017 yılının ilk çeyreğinde üretilen mobil imza sertifika sayısı yüzde 113’lük artış kaydetti.

BANKACILIKTAN E-TİCARETE HER ALANDA

E-imza; kağıt, kartuş, toner ve benzeri kalemlerden tasarruf elde edilmesini sağlarken aynı zamanda çevreci yönüyle de ekosisteme büyük faydalar sunuyor. E-imza,giderlerin azalmasını sağladığı gibi zamandan da tasarruf ettiriyor.

Sanal dünyada yapılan bütün işlemlerin güvence altına alınarak yapılabilmesine olanak tanıyan e-imza, insan kaynağının en verimli şekilde değerlendirilebilmesini mümkün kılıyor. Bankacılıktan e-ticarete, kurum içi sözleşmelerden ihale süreçlerine, özel ve kamu alanlarında yapılabilen her türlü işlemin hızlı ve güvenli yapılmasını sağlayan e-imza, zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldırıyor.

AYDA 15 MİLYON DOĞRULAMA VE 750 BİN MOBİL İMZALAMA İŞLEMİ

Türkiye’nin geçtiğimiz 12 yılda e-dönüşümde önemli bir mesafe kat ettiğini belirten E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Dijital dünyada yapılan işlemlerin güvenli ve hızlı yapılabilmesini sağlayan elektronik ve mobil imza; e-devlet, e-şirket, e-fatura, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), Ulusal Yargı Ağı Bilgi Sistemi (UYAP), Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS),Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP),Elektronik Genel Kurul başta olmak üzere pek çok uygulamada kullanılıyor. Türkiye’deki ilk elektronik imzanın üreticisi olarak, ayda ortalama 15 milyon doğrulama ve 750 bin mobil imzalama işlemi gerçekleştiriyoruz. İnsana dokunan ve fayda odaklı teknolojiler giderek yaygınlaşıyor. Bu sene, varlığını daha da hissettiren mobilite eğilimine önem vererek yeni uygulamalarımızı ve çözümlerimizi hizmete sunduk. E-imza ve mobil imzanın farklı alanlarda kullanılmasına öncülük ediyoruz” dedi.

Bu Haber 280 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!