Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE

Tarih: 2017-07-18

Türk Telekom ile Türkiye Haber-iş Sendikası tarafından “12'nci Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi” müzakereleri sonuçsuz kaldı.

Konuyla ilgili olarak Türkiye Haber İş Sendikası üyelerine, “Yasal 60 günlük süre içinde anlaşma sağlanamadığından Resmi Arabulucu tayini için 12.07.2017 tarihinde görevli makam olan Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne ibraz edilmiştir.”  şeklinde bir açıklama yaptı.

TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE GEÇTİ

Toplu iş görüşmelerinin sonuçsuz kalması nedeniyle Telekom işçileri KAMUOYUNA başlıklı bir bildiri yayınlayarak sosyal medyada direnişe geçtiler.

Söz konusu bildiride; iletişiminin bel kemiği Türk Telekom A.Ş.’nin “Türkiye Personel Memnuniyeti Anketi”nde ilk yirmiye girememesinin nedeninin iş yüküne rağmen eski ve yeni tüm personellerin ücretlerinin asgari ücret seviyesine çekilmesinden kaynaklandığını, 2005 Özelleştirmesinden sonra personel sayısında azaltılmaya gidildiğini, kalan personellerin ise sosyal haklarının teker teker ellerinden geri alındığını belirterek haklarını aramaya başladılar.

TELEKOM ÇALIŞANLARI BORÇLU

Bildiriye göre, 2015 yılı toplu iş sözleşmesine göre Telekom İşçilerinin işe giriş maaşı brüt 1500 TL. Bu rakam asgari ücretin de altında kalınca ek protokolle asgari ücret seviyesine çekildi.

Buna karşın, çalışanların maaşları 3500 TL. ve üzeri gösterilip kamuoyunda genel bir kanı oluşturularak toplum yanlış yönlendirildi.

Oysaki söz konusu Bildiride, Türk Telekom çalışanlarının aldıkları maaş ile ay sonunu getiremedikleri, banka ve yardım sandığından borç almak zorunda kaldıklarına dikkat çekilmekte.

TELEKOM İŞÇİSİ AÇLIK SINIRINDA

Bildiride, Toplu İş Sözleşmesinin çıkmaza girmesi sonucunda Telekom çalışanları #telekomişçisiaçlıksınırında tagıyla Türk Telekom A.Ş’nin ücret politikasındaki adaletsizliğe tepki gösterdiler.

Yaşamaya değer bir hayat için emeklerinin karşılığını almak isteyen Telekom İşçileri, sorunlarını dile getiren bildiri ile kendilerine yapılan bu haksızlığa dur demek için kamuoyundan destek istediler.

Söz konusu Bildiri aşağıda aynen verilmektedir:

KAMUOYUNA

Türkiye’nin sekiz kere en değerli markası olan iletişiminin bel kemiği Türk Telekom A.Ş. bütün değerlendirmeler de açık ara önde olmasına rağmen Türkiye personel memnuniyeti anketinde ilk yirmiye girememiştir. Bunun başlıca sebebi artan iş yüküne rağmen eski ve yeni tüm personellerin ücretlerinin asgari ücret seviyesine çekilmesi yatmaktadır. 2005 Özelleştirmesinden sonra personel sayısı azaltmasına gidilmiş. Kalan personellerin sosyal hakları teker teker ellerinden alınmıştır.

Bunun başlıca göstergeleri;

Türk Telekom A.Ş.’de çalışan personellerin ekonomik sorunlar yaşamasıyla başlamış ve ay sonun getirebilmek için banka ve yardım sandığı kredilerine başvurmuştur. 2015 yılı toplu iş sözleşmesine göre işe giriş maaşı 1500tl brüttür. Bu rakam asgari ücretin altında kalınca ek protokolle asgari ücret seviyesine çekilmiştir. Toplumumuzda var olan genel kanı personel maaşlarının 3500tl ve üzeri sanılması tamamen toplumu yanlış yönlendirilmek istendiğindendir.

Şu an, Haber-İş Sendikası ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında devam eden 12. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde yasal 60 günlük süre içinde anlaşma sağlanamadığından 6356 sayılı Yasanın 49.maddesi uyarınca taraflarca uyuşmazlık tutanağı tutulmuş, yasal zorunluluk gereği uyuşmazlık tutanağı, Resmi Arabulucu tayini için 12.07.2017 tarihinde görevli makam olan Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ibraz edilmiştir.

Bu süreçte tüm çalışanlar sosyal medyada harekete geçerek #telekomişçisiaçlıksınırında başlığı altında ücret politikasında ki adaletsizliğe karşı direnmektedir. Yaşamaya değer bir hayat için emeğimizin karşılığını almak istiyoruz diyen çalışanlar, Yüce milletimizin değerli desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Arz olunur.

 

 

      
Bu Haber 2040 defa okunmuştur.
KARİA YOLUNDA BİR NEFES ARASI
ATATÜRK´ÜN İNÖNÜ´YE
ŞERİFE SEMERCİ´NİN İLK Şİİ
TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE
NAİLE DEMİR AMELİYAT OLDU
TT´DA OGERİN HİSSELERİ SATILIYOR
AVRUPANIN EN İYİ PULUNU SEÇELİM
21 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANAN
UYGULAMAYI KALDIRMAZSANIZ YANDIN
EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPM
YERLİ BAZ İSTASYONUNDAN İLK GÖRÜ
YSK; SEÇSİS ÇOK GÜVENLİ
PTT´YE ALINACAK 2500 KİŞİ İÇİN Ş
TURKCELL 2300 KİŞİ ALACAK
1472 YENİ BAZ İSTASYONU
RTÜK TELGRAF MEMURU
TÜRK TELEKOMDAN ŞİKAYET ÜSTÜNE Ş
TÜRK TELEKOM GERÇEĞİ
TELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEK
ERMENİ TEZLERİ-TURKCELL VE REKLA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!