Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?

Tarih: 2017-07-28

Halkın bilgi alma hakkını kısıtlayan Wikipedia yasağına ilişkin BirGün’e konuşan Akdeniz, “Milyonlarca içeriğe erişim engellenmiş durumda” dedi.

MERVE GÖKALP

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia’ya Türkiye’den erişim hâlâ sağlanamıyor. Yasak nedeniyle bilgiye ulaşmak isteyen yurttaşlar ise mağdur ediliyor. AKP Hükümeti tarafından Wikipedia’ya üç ay önce erişim engeli getirilmişti. Halkın bilgi alma hakkını kısıtlayan bu sansür kararına ilişkin BirGün’e konuşan bilişim uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ile birlikte sansür kararının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptıklarını hatırlattı. Akdeniz, “Erişimi engelleme kararlarına itiraz ettik, reddedildi. Hatta iki defa itiraz ettik” dedi. Akdeniz, AYM’nin kararını beklemeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurabileceklerini de kaydetti. Akdeniz şöyle devam etti: “Bu herhangi bir gazete veya dergide yayınlanan bir makalenin dava konusu yapılmasından farklı. Tüm bir platforma, yani milyonlarca içeriğe sadece hükümetin rahatsız olduğu iki tane içerikten dolayı erişim engellenmiş durumda.”

Sansür sistematik şekilde sürüyor

Sansür kararının demokratik toplumlarda kabul edilemez olduğunun altını çizen Akdeniz, AYM’nin Twitter ve Youtube kararlarını hatırlatarak, “O zaman da biz Kerem Altıparmak’la beraber Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk ve başarılı olmuştuk. Yasak aslında sadece Wikipedia ile de sınırlı değil. Dün (önceki gün) Sendika.org 54’üncü kez erişime engellendi. Benzer şekilde Dicle Haber Ajansı’nın web sitesi 40’tan fazla engellendi. Birçok benzer muhalif veya Kürt haber sitesi sistematik bir şekilde erişime engelleniyor. Sorun aslında Wikipedia değil, 5651 sayılı kanunun 8a maddesinden kaynaklanıyor. Başbakanlığa verilen bir yetki ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracılığıyla sistematik bir şekilde sansür uygulanıyor” diye konuştu.

Ne olmuştu?

29 Nisan’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet ansiklopedisi wikipedia.org’a erişimin idari tedbir kararı nedeniyle engellendiğini duyurmuştu. Erişim engelinin ilk saatlerinde yasağın nedeni açıklanmamış, ilerleyen saatlerde yandaş gazeteler, erişim yasağı kararının ‘bazı terör örgütleriyle Ankara’yı ilişkilendiren içerikler’ nedeniyle alındığını aktarmıştı. Daha sonra ise Wikipedia’nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği ortaya çıkmıştı. İki başlık şöyleydi: “Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi” ve “Devlet destekli terörizm.”

 

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/en-buyuk-internet-ansiklopedisi-hala-yasak-3-ay-gecti-tik-yok-171620.html

Bu Haber 313 defa okunmuştur.
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!