Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?

Tarih: 2017-07-28

Halkın bilgi alma hakkını kısıtlayan Wikipedia yasağına ilişkin BirGün’e konuşan Akdeniz, “Milyonlarca içeriğe erişim engellenmiş durumda” dedi.

MERVE GÖKALP

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia’ya Türkiye’den erişim hâlâ sağlanamıyor. Yasak nedeniyle bilgiye ulaşmak isteyen yurttaşlar ise mağdur ediliyor. AKP Hükümeti tarafından Wikipedia’ya üç ay önce erişim engeli getirilmişti. Halkın bilgi alma hakkını kısıtlayan bu sansür kararına ilişkin BirGün’e konuşan bilişim uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ile birlikte sansür kararının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptıklarını hatırlattı. Akdeniz, “Erişimi engelleme kararlarına itiraz ettik, reddedildi. Hatta iki defa itiraz ettik” dedi. Akdeniz, AYM’nin kararını beklemeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurabileceklerini de kaydetti. Akdeniz şöyle devam etti: “Bu herhangi bir gazete veya dergide yayınlanan bir makalenin dava konusu yapılmasından farklı. Tüm bir platforma, yani milyonlarca içeriğe sadece hükümetin rahatsız olduğu iki tane içerikten dolayı erişim engellenmiş durumda.”

Sansür sistematik şekilde sürüyor

Sansür kararının demokratik toplumlarda kabul edilemez olduğunun altını çizen Akdeniz, AYM’nin Twitter ve Youtube kararlarını hatırlatarak, “O zaman da biz Kerem Altıparmak’la beraber Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk ve başarılı olmuştuk. Yasak aslında sadece Wikipedia ile de sınırlı değil. Dün (önceki gün) Sendika.org 54’üncü kez erişime engellendi. Benzer şekilde Dicle Haber Ajansı’nın web sitesi 40’tan fazla engellendi. Birçok benzer muhalif veya Kürt haber sitesi sistematik bir şekilde erişime engelleniyor. Sorun aslında Wikipedia değil, 5651 sayılı kanunun 8a maddesinden kaynaklanıyor. Başbakanlığa verilen bir yetki ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracılığıyla sistematik bir şekilde sansür uygulanıyor” diye konuştu.

Ne olmuştu?

29 Nisan’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet ansiklopedisi wikipedia.org’a erişimin idari tedbir kararı nedeniyle engellendiğini duyurmuştu. Erişim engelinin ilk saatlerinde yasağın nedeni açıklanmamış, ilerleyen saatlerde yandaş gazeteler, erişim yasağı kararının ‘bazı terör örgütleriyle Ankara’yı ilişkilendiren içerikler’ nedeniyle alındığını aktarmıştı. Daha sonra ise Wikipedia’nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği ortaya çıkmıştı. İki başlık şöyleydi: “Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi” ve “Devlet destekli terörizm.”

 

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/en-buyuk-internet-ansiklopedisi-hala-yasak-3-ay-gecti-tik-yok-171620.html

Bu Haber 285 defa okunmuştur.
MİLLİ PUL SERGİSİ AÇILDI
TELİA TURKCELL HİSSELERİNİ SATIY
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLM
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!