VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI? VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?

Tarih: 2017-08-25

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’nin vekiller için tahsis ettiği cep telefonu hattından, seçmenlerine “‘Adalet timsali dinimizin, mübarek Ramazan Bayramının adaletli günlere vesile olması dileğiyle bayramınızı kutlarım” diye mesaj attı. Ancak söz konusu mesaj iletilemedi.

Tanal; Meclis’te yaptığı kısa araştırmada ‘sansürün’ arkasında, hatların bağlı olduğu GSM şirketi Vodafone’nun ‘antihacker’ uygulamasının olduğunu buldu.

GEÇEN YIL HACKLENMİŞ!

Tanal’a konuşan Vodafone yetkilileri; 09 Eylül 2016 tarihinde milletvekillerinin şifrelerinin kırıldığını ve telefon hatlarından, ‘onlar adına uygun olmayan, kamuoyunda infial yaratacak nitelikte SMS gönderimlerinin yapıldığını’ söylediler. Vodafone’nun bu hacklenme olayı sonrası, TBMM Milletvekili Hizmetleri Dairesi ile ortak çalışma yürüttüğü ve önlem olarak da özel bir şirketle anlaşıp ‘filtre’ uygulamasına geçtikleri ortaya çıktı.

Şirketin saldırıların önlenmesi için de saldırıda kullanılan bazı kelimeleri ‘yasaklı’ listeye aldığı öğrenildi.

 

Milletvekilleri eğer SMS’lerinde bu kelimeleri kullanılarsa, mesajları filtreye takılıyor.

Yani milletvekillerinin attıkları mesajlarda; “Tanrı Türkü korusun, Börteçine Siber TİM, Börteçine, Tengri Biz Menen, Türk ırkı sağ olsun, Ayyıldız tim, Ya İstiklal Ya Ölüm, Ergenekon Tim, Siber Tim ve Siber” söz öbekleri yer alıyorsa sistem bunu ‘hat hacklenmiş’ olarak algılıyor ve söz konusu mesajı göndermiyor.

TANAL’DAN UYGULAMAYA TEPKİ!

Şans eseri skandalı ortaya çıkaran ve filtre uygulamasına tepki gösteren CHP'li Mahmut Tanal  “Ramazan Bayramı mesajımın ‘Adalet timsali dinimizin, mübarek Ramazan Bayramının adaletli günlere vesile olması dileğiyle bayramınızı kutlarım. Av. Mahmut Tanal CHP İstanbul Milletvekili' içinde ‘adalet timsali dinimiz' yazıyordu. Timsali kelimesi içindeki ‘tim' hecesi yasaklı kelimeler içerisinde olduğu için Vodafone mesajımı göndermediğini açıkladı. Simge anlamı taşıyan timsali kelimesi nasıl bir tehlike teşkil etmiştir ki benim haberleşme hürriyetim kısıtlanmıştır? Konuya ilişkin TBMM Milletvekili Haberleşme Hizmetleri Başkanlığı'na bayram mesajımın hangi gerekçe ile gönderilmediğine dair yazılı açıklama istedim ve bilgi edinme ile sorularıma cevap aradım. Vodafone'nin ve TBMM Başkanlığının bilgi edinmelerime cevabı tatmin edici değildir ve asla kabul edilemez. TİM kelimesinin yasaklı kelimeler arasında olmasından dolayı kendi takdirleriyle mesajımı yollamayan Vodafone'nin yaptığı adeta düşünce polisliğidir.

Vodafone'ye verdiğim Bilgi Edinme Dilekçemde yasaklı kelimeler nelerdir sorusuna; Tanrı Türk'ü korusun, Börteçine siber tim, Börteçine, Tengri biz menen, Türk ırkı sağ olsun, Ayyıldız Tim, Ya istiklal ya ölüm, Ergenekon Tim, Siber Tim, Siber kelimelerinin yasaklı olduğu cevabını aldım. Timsali kelimesindeki tim'i yasaklayan Vodafone, ‘kutlu olmasını' yerine ‘kutlu olsun' yazsaydım onu da yasaklı kelimeler arasında sayacak mıydı? Veya olmasını kelimesindeki ‘ol' hecesini neden yasaklamadı? ‘Türk ırkı sağ olsun' yazmak yasak ise içinde ‘ol' hecesi bulunan ‘olmasını' yazmak da yasak olmalı! Veya içinde ‘tim' bulunduğu için ‘timsali' yazmak yasak olmamalı! Vodafone'nin bu çelişkili kararı art niyetinin göstergesidir ve kabul edilemez! Bu sebeple konu kurban bayramı sonrası yargıya intikal edecek.” diye konuştu.

“VODAFONE DÜŞÜNCE POLİSLİĞİNİ BIRAKSIN İŞİNE BAKSIN”

Vodafone'nin açıklamasını bahane ve anlamsız olarak değerlendiren Tanal, “Düşünce polisi gibi hareket eden Vodafone, Ramazan Bayramı mesajımın toplumda infial yaratabileceğini söylemiş. Zorlayıcı, insanları etki altına almaya çalışan, korku ve baskıya yer verecek şekilde anlamsız bahanelerle, mesajda yer alan kelimelerin anlamını araştırmadan keyfi davranmıştır. Yasaklı kelimelerin hangi kelimeler olduğuna ilişkin hiçbir uyarı ve açıklamada bulunmadan haberleşme hakkımı, hukuki mesnetten yoksun gerekçelerle kısıtlamış, sanki kendisi yasa koyucuymuş gibi Anayasanın 22. Maddesi olan haberleşme hürriyetimi, temel hakkımı, on binlerce seçmenime ulaşmamı engellemiştir. Beni tanıyanlar bir avukat, hukukçu olarak davamın peşini bırakmayacağımı bilir” diye konuştu.

Bu konu üzerinde çok düşünülmesi gereken bir olay.

Ve sorular sorulması gereken bir olay;

1) Yasaklı Kelimeler Belirlenirken TBMM Başkanlığının bilgisine başvurulmuş mudur?

2- Hemen hemen her yasaklı kelime grubunda "Türk" kelimesinin geçmesi tesadüf müdür? 

3- Türkiyedeki tüm Hacker'ler Türkçü müdür?

4-Bu yasaklamanın arkasında ideolojik bir yaklaşım var mıdır?

5-BTK bu konunun neresindedir?

6-Türkiyede Milletvekillerinin haberleşme özgürlüğü yoksa, sıradan vatandaşın konumu nedir?

7- BTK Konuyla ilgili Soruşturma Başlatacak mıdır?

8- Diğer operatörler de benzer uygulamalar yapmış mıdır?

9- Bu uygulamalar sonucunda kaç mesaj alıcısına ulaşmamıştır?

10-Türkçü bilinen milletvekilleri bu dönemde bu kelimeleri içeren hiç mesaj göndermemişler midir? Göndermişlerse, meseajlarının alıcısına ulaşmadığını onlar neden farketmemiştir?

Bütün bunların yanında Milletvekili Tanal da; yasaklara tamamen karşı durması gerekirken, yasaklı Türk kelimesi üzerinde hiç durmayarak, olmak, tim kelimeler üzerinden eleştiriler getirmesi,  yasakları normal görmekle birlikte yasaklı kelimelerden hareketle yasağın genişlemesine karşı gözüken tavrını da demokrat bir tavır olarak görmediğimizi belirtmek isteriz?

 

Bu Haber 1176 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!