7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
5 G´DE TÜRKİYE İMZASI DA OLACAK5 G´DE TÜRKİYE İMZASI DA OLACAK

Tarih: 2017-09-05

Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumu (BTK) tarafından ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent üniversiteleri ile  operatörlerin katılımıyla imzalanan "5G Vadisi-Açık Test Sahası Protokolü" ile  Türkiye, dünyada 5G teknolojisinin standartlarının belirlenmesine katkı  sağlayacak. 

Türkiye'de 5G mobil haberleşme  teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla en erken geçen ülkelerden birisi olma hedefi doğrultusunda BTK eşgüdümünde 5G ve ötesi ekosistemi oluşturulması amacıyla 5GTR Forumu'nun kurulmasının ardından "5G  Vadisi Açık Test Sahası Projesi" hayata geçirdi.

Söz konusu proje kapsamında ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent üniversiteleri  rektörleri ile operatörlerin katımıyla 5G Vadisi Açık Test Sahası Protokolü  imzalandı. Buna göre, 5G Vadisi Açık Test Sahası’nda yapılacak test ve  denemelerle 5G standartlarının belirlenmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Bu kapsamda 5G Vadisi’nde, BTK, üniversiteler ve işletmecilerin iş  birliğiyle 5G ve ötesi teknolojilerin Ar-Ge, Ür-Ge ve testlerinin yapılacağı bir  altyapı kurulması amaçlanıyor. Akademisyenler, araştırmacılar, doktora  öğrencileri gibi 5G konusunda teknoloji üreten herkesin faydalanabileceği açık  test sahasında, elektronik haberleşme sektörünün tüm paydaşları için yeni Ar-Ge  fırsatlarına olanak sağlanacak.

Kamu-üniversite-işletmeci-sanayi iş birlikleri bağlamında etkili  araştırmalar ve projeler yürütülmesine imkan sağlanacak 5G Vadisi Açık Test  Sahası, ekosisteme katma değeri yüksek iş imkanları oluşturacak.

Ayrıca 5G Vadisi Açık Test Sahası Projesi ile Ar-Ge çalışmalarının patentlere dönüşmesi, patentlerin uluslararası standart çalışmalarına aktarılması  ve bu standartlara dayalı ürünlerin küresel çapta yerli markalar oluşturması için  çalışmalar hızla sürüyor.


"MÜHENDİSLERİMİZE BU ALANDA ÇALIŞMALAR YAPTIRACAĞIZ"

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 5G Vadisi-Açık Test Sahası Protokolü ile Türkiye'nin 5G standartlarının belirlenmesinde rol üstleneceğini  ifade ederek, "Bu çok önemli bir protokol. Çünkü artık tüketen değil üreten bir  Türkiye olmak istiyorsak, standartların belirlenmesinde bizim de söz sahibi  olmamız lazım." diye konuştu.

Dünyada 5G standartları henüz konulmadan böyle bir test sahasının  kurulmasının, Türkiye'ye bu fırsatı vereceğini dile getiren Terzioğlu, "Bunu en  etkili şekilde kullanarak, mühendislerimize bu alanda çalışmalar yaptıracağız."  dedi.

"5G VADİSİ'NİN BİR PARÇASI OLMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ"

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan da Ulusal  Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’nı hayata geçiren Ulaştırma, Denizcilik ve  Haberleşme Bakanlığı ve BTK tarafından oluşturulan 5G Vadisi-Açık Test Sahası ile  Türkiye'de 5G teknolojisinin temelinin atılmasını sağlayacak çalışmaların  başlatıldığını söyledi.

Türkiye’nin en önemli üç üniversitesinin rektörüyle bir araya gelerek  bu çalışmaları bir adım ileri taşıyarak, 5G Vadisi'nin bir parçası olmaktan  dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Deegan, "Vodafone Türkiye olarak, teknolojinin arkasında yatan insan hikayelerinden daha iyisini yapma konusunda  aldığımız ilhamla hayatımızı daha akıllı kılacak ve her alanı kapsayan 5G  teknolojileriyle ilgili çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. 5G’nin aynı zamanda  yerli üretimin desteklenmesi açısından da itici bir güç olacağına inanıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

"5G ÇALIŞMALARINA HIZLA DEVAM EDECEĞİZ"

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan ise  Türkiye'nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olarak Türkiye'nin öncelikli gündemi arasında yer alan 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirilmesi konusunda ulusal ve uluslararası paydaşlarla birçok farklı proje yürüttüklerini  belirtti.

Söz konusu protokolle BTK öncülüğünde 5G ve ötesi mobil haberleşme  teknolojilerine Türkiye’nin daha hızlı hazırlanması, bu doğrultuda bir ekosistem oluşturularak 5G teknolojilerinde yerlilik ve millilik oranının arttırılmasının  hedeflendiğini anlatan Doğan, bu doğrultuda donanım, yazılım, uygulama ve  güvenlik seviyelerinde 5G altyapısında çalışacak ürün ve hizmetlerin 5G  platformları üzerinde test edilebilmesi için açık test sahası oluşturulacağını  kaydetti.

Böylece bu özel alanda 5G ve ötesi teknolojilerin denenmesi ve  sonuçlarının izlenmesi süreçlerinin hızlanacağını belirten Doğan, "Ülkemizin  hedeflediği hızlı büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmada teknoloji kullanımındaki artış büyük önem taşıyor. Dolayısıyla ülkenin mobil ve internet  iletişim altyapısının bel kemiğini oluşturan bir kurum olarak 5G ekosisteminin yaygınlaşması konusundaki çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz." ifadelerini  kullandı.

Öte yandan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "5G Vadisi - Açık Test Sahası Protokolü" ile dünyada 5G standartlarının belirlenmesinde, Türkiye'nin de imzasının olacağını söyledi.  

Bu Haber 286 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!