Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY ENGELİPTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY ENGELİ

Tarih: 2017-09-28

Danıştay PTT'de işe alımlarla ilgili 'sözlü sınav’ın nesnel koşulları etkisiz kılacağını belirtti.

Haber- Sen Genel Başkanı Musa Özdemir,PTT'ye işe alımlarda “sözlü sınav” uygulamasıyla ilgili Danıştayın verdiği kararı kamuoyuyla paylaştı. Özdemir, “sözlü sınav”ın hukuka aykırı olduğunu diye getirerek, Danıştayın kararında “sözü edilen sınavın tek aşamalı olarak sözlü şeklinde yapılması halinde de sınavın yargısal denetimi yetki ve şekil unsurları ile sınırlandırılmış olacaktır” sözünü aktardı.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber- Sen) Genel Başkanı Musa Özdemir, PTT'de işe alımlarda sözlü sınav uygulamasının Danıştaydan dönmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi

Toplantıda konuşan Başkan Özdemir, PTT'deki işe alımlarda iki defa yönetmelik değişikliğine gidildiğini ve ikisinde de sözlü sınavdan başarılı olma şartının koşulduğun ifade ederek, “Keyfiyete, suiistimale ve kayırmacılığa açık, hukuki denetimi zorlaştıran sözlü sınavla personel alımını düzenleyen yönetmelik maddesi hukuka aykırıdır. Görüyoruz ki inatla aynı yönetmeliği uygulamaya çalışmaları niyetlerini de açıkça ortaya koymaktadır” dedi. Yönetmelik değişiklerine dava açtıklarını hatırlatan Özdemir, son olarak Danıştay  Daireleri Kurulunun verdiği kararı açıkladı. 

'İKİNCİ SINAV NESNEL KOŞULLARI ETKİSİZ KILAR’

Özdemir’in verdiği bilgiye göre Danıştay “sözlü sınav” uygulaması hakkında şu sonuca vardı: “Adayların eşit şartlarda yarışmalarını sağlayan objektif bir yöntem olan merkezi sınavdan sonra her türlü öznel değerlendirmeye açık bulunan ikinci bir sınavın yapılması, merkezi sınavın nesnel sonuçlarını kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı gibi, sözü edilen sınavın tek aşamalı olarak sözlü şeklinde yapılması halinde de sınavın yargısal denetimi yetki ve şekil unsurları ile sınırlandırılmış olacaktır”

MÜDÜR OLABİLMEK İÇİN YENİ ŞART 

Yine PTT'nin yaptığı yönetmelik değişikliğinde, belli unvanlara sahip personelin şube müdürü veya müdür olarak atabilmesi için, idari hizmet sözleşmeli personel statüsüne geçme şartı koşulmuştu. Haber- Sen bunu da yargıya taşımıştı. 

Danıştay Daireler Kurulu verdiği son kararında bu konuya da değindi: “Bu durum, PTT A.Ş.'de 399 Sayılı KHK'ye tabi olarak görev yapmaya devam eden personeli, idari hizmet sözleşmeli personel statüsüne geçme konusunda zorlayıcı bir sonuç doğuracağı gibi; Posta Hizmetleri Kanunu mevcut personele, sahip oldukları statüde kalma konusunda bir tercih hakkı tanımışken, bu tercih hakkının kullanımının, yönetmelik maddesi ile zedelenmesi söz konusu olacaktır”

 

Bu Haber 326 defa okunmuştur.
MİLLİ PUL SERGİSİ AÇILDI
TELİA TURKCELL HİSSELERİNİ SATIY
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLM
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!