GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRIYOR?GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRIYOR?

Tarih: 2017-10-04

Maliye Bakanlığı müfettişlerinin, bazı GSM operatörlerinin düşük vergi ödemek için faturada düşük vergiye tabi hizmetleri şişirdiği iddialarıyla ilgili olarak bir süre önce inceleme başlattığı ortaya çıktı. Maliye’nin önce bir GSM operatöründe inceleme başlattığı, sonra tüm operatörleri incelemeye aldığı kaydedildi. 

Soruşturmanın nedeni, bazı GSM operatörlerinin WhatsApp üzerinden geçen konuşmaları gerekçe göstererek telefon faturalarında % 25 ÖİV’ye tabi konuşma ücreti yerine % 5'lik vergiye tabi olan internetin payını şişirdikleri iddiaları. Mevzuata göre, cep telefonu görüşmelerinden % 25, data ve internet hizmetlerinden % 5 oranında özel iletişim vergisi (ÖİV) ve % 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) alınıyor.

Soruşturulan diğer bir konu ise, bazı operatörlerin müşteriden herhangi bir talep gelmediği halde “elektronik yayın” abonesi olmuş gibi işlem yaptığı, faturanın bir kısmını, sadece yüzde 1 KDV’nin ödendiği elektronik yayın olarak gösterdiği iddiaları. Paketin bir kısmının “elektronik yayın” olarak gösterilmesi suretiyle GSM operatörünün KDV+ÖİV olarak telefon konuşması için % 43, internet için % 23 vergi ödemek yerine sadece yüzde 1 KDV ödediği şeklinde iddialar var.

Maliye Bakanlığının, % 40'lık Motorlu Taşıtlar Vergisi oranı nedeniyle büyük tepki gören, torba yasa tasarısına konulan maddeyle, cep telefonu faturalarında vergi kaybını önlemek için farklı oranlardaki Özel İletişim Vergisi’ni % 7.5 oranında eşitleyecek. Bu arada, yapılacak bir başka mevzuat değişikliğiyle, müşteriden yazılı onay almadan “elektronik yayın” adı altında fatura düzenlenmesinin yasaklanacağı kaydedildi. Maliye’nin incelemesinin tamamlanmasıyla vergi aşındırdığı tespit edilen GSM operatörlerine yüksek tutarlı cezalar gelmesi bekleniyor.

Bu Haber 394 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!