TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA ÖNERGESİTÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Tarih: 2017-10-06

Oğuz Kaan Satıcı

Türk Telekom A.Ş'nin hisselerinin büyük çoğunluğunu elinde bulunduran OTAŞ'ın banka kredilerini ödemekte güçlük çekmesi sonrası Başbakan Binali Yıldırımın Türk Telekom A.Ş'ye müdahale edilebileceğine ilişkin açıklamaları üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 05.10.2007 Tarihinde TBMM Başkanlığı'na meclis araştırma önergesi verdi. 

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı tarafından paylaşılan önergede şu ifadeler kullanıldı: "Ülkemiz bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinden Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin içerisinde bulunduğu ekonomik durumunun değerlendirilmesi ve şirketin ortakları arasında Hazine’nin de olduğu dikkate alınarak Hazine’nin daha fazla zarar görmemesi adına yapılması gerekenlerin araştırılıp tedbir ve önlemlerin alınması amacıyla Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis araştırmasının açılmasını; arz ederiz"

OTAŞ ÜÇÜNCÜ TAKSİTİ DE ÖDEMEYEDİ

Saudi Oger, Türk birimi OTAŞ'ın Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hissenin satın alınmasında kullanılan kredinin Eylül ayında yapılması gereken üçüncü taksidini de ödemezken, yüzde 55 hissenin satışı için görüşülen Saudi Telecom Company, Hazine'ye yazdığı mektupta kreditörlerle görüşmelerin sürdüğünü belirterek, ödeme için Kasım'a kadar ek süre istedi.

Hazine’nin Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip Hariri Ailesi’nin bankalara olan 4 milyar 750 milyon dolarlık kredi borcunu ödemesi için verdiği 60 günlük dolmuştu. 

Oger satın alma için kullandığı kredinin her biri 290 milyon dolar büyüklüğündeki Eylül 2016 ve 2017 Mart ayı geri ödemelerinin yanı sıra Eylül 2017'deki üçüncü ödemeyi de yapmadı.

Oger'e 2013 yılında 4,75 milyar dolar tutarındaki krediyi veren 30'a yakın banka arasında en büyük payı Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası alıyor. 

Bu Haber 1675 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!