7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLMİŞÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLMİŞ

Tarih: 2017-10-20

Şırnak’ta yedi işçinin yaşamını yitirdiği ve bir işçinin ise ağır yaralandığı kömür sahası hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, madenin ruhsatsız olduğunu ve 2013 yılında faaliyetinin durdurulduğunu açıklamıştı. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, bu açıklamayı yalanladı. Yüksel, maden ocağının 2017 Mart’ında özel şirkete ihale ile verildiğini açıkladı. Yüksel, “İşler yolundayken taşeron deniyor, kaza olunca kaçak üretim” dedi.

Şırnak kent merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan 1 No’lu Kömür Ocağı’nda dün meydana gelen göçükte, Mehmet İzer, Sevkan Üstün, Yılmaz Mağrur, Mesut Mağrur, Vedat Özden, Ramazan Uğur ve Abdullah Kayaş isimli yedi işçi yaşamını yitirdi.

Aynı göçükten yaralı bir şekilde kurtarılan Şırnak Devlet Hastanesine kaldırılan Uğur Kabak’ın ise tedavisi sürüyor.

Yaşanan iş cinayetinin ardından açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, madenin ruhsatsız olduğunu ve 2013 yılında faaliyetinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Fakat bakanlığın “kaçak” olduğunu belirttiği kömür ocakları sahasında bu olayın ilk olmadığı aynı maden sahasında 2014 ile 2015 yılları arasında 2 kez göçük yaşandığı ve bu göçüklerde 3 işçinin yaşamını yitirdiği ve 8 işçinin yaralandığı ortaya çıkmıştı.

Bakanlığın açıklamasına karşı bir açıklama da TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel’den geldi.

Yüksel, maden ocağının 2017 Mart’ında özel şirkete ihale ile verildiğini açıkladı.

Yüksel, “Bu kazalara politik nedenler, özelleştirme ve taşeronlaştırma ile birlikte denetimsizlik neden oluyor. Şırnak’taki bu ocak yıllardır Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından özel sektöre ihale usulü veriliyor. 2017 yılının Mart’ında en son ihale yapıldı ve özel bir firma işi aldı” dedi.

‘İşler yolundayken taşeron deniyor, kaza olunca kaçak üretim’

Yüksel şöyle devam etti:

İşler yolundayken orada çalışanlara taşeron deniyor. Kaza olunca ‘kaçak üretim yapıyor’ deniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kaza yaşanan bu ocağın 2013 yılında kapatıldığını açıkladı. Ancak 2017 yılında yine kamu kurumu tarafından ihale edilmiş. Kaza varsa bilim ve teknik açıdan ihmal vardır. Ocağın fotoğraflarına baktığınızda ocağın güvenli olmadığı çok açık. Bırakın üretimi ocağa hiç yaklaşılmaması gerekiyor. Bir tarafta su birikintileri, bir tarafta yüksek şevler, kontrolü yapılmayan çalışma alanları var. Oysa bu ocağın 1 kilometre yakınında bir kontrol noktası var. Kömür işletmelerinin kantarından bu kömürler geçiyor. Bölgede çalışan işyerlerine satılıyor. Hatta yerelden bize gelen duyumlara göre, bu kömürler resmi kurumlara satılıyor. Üretilirken kaçak, satılırken nasıl yasal oluyor? Bu ocak ‘kaçak’ deyip yetkililerin sorumluluktan sıyrılmaya çalışması kabul edilemez. Bu ocak kaçak olsa resmi kurum ihale edemez.

Bu Haber 212 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!