7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SEZAİ YAZICI’DAN MUHTEŞEM 4 ESERSEZAİ YAZICI’DAN MUHTEŞEM 4 ESER

Tarih: 2017-11-07

Fazlı KÖKSAL

PTT/Türk Telekom ailesi Türk bilim, sanat ve edebiyat dünyasına önemli isimler kazandırdı. Rıza Tevfik Bölükbaşı, Salih Zeki, Refik Halit Karay, Peyami Safa, Adnan Adıvar, Orhan Veli, Sezen Aksu, Ali Rıza Binboğa, Latife Tekin ve onlarcası…[1]

PTT ve Türk Telekom ailesinin yetiştirdiği değerlerden, çalışan, üreten beyinlerden birisi de araştırmacı-yazar Sezai Yazıcı’dır…

Uzun yıllar Kars’ta PTT Bakım Merkezi Müdürlüğü, Telefon Müdürlüğü, PTT ve Telekom Başmüdürlüğü yaptı.

Çok geniş bir arşivi ve 7000 cildi aşkın kitap bulunan bir kitaplığa[2] sahip olan Sezai Yazıcı, emekli olduktan sonra Kars’la bir ilgisi kalmamasına rağmen, kitapların taşıma maliyeti ve taşınacağı büyük kentte kitaplarını alacak büyüklükteki bir evin kirasının ekonomik gücünü aşması nedeni ile Kars’a mahkûm… Ama o bu mahkumiyetten de şikayetçi değil..

Sezai Yazıcı, yalnız okuyan değil, aynı zamanda yazan bir aydın. Yani soyadı gibi yazıcı… Kars'taki  mahalli gazetelerde ve çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazan Yazıcı, başta Kars tarihi olmak üzere çeşitli araştırmalara makalelere imza attı…

Orhan Pamuk, Kar Romanında Sezai Bey’i adının iki harfini değiştirerek “Telefon idaresinin kitap ve hatıra okumaya meraklı kültürlü müdürü Recai Bey” diye tanımlar.

Sezai Yazıcı uzun yıllardır tarihi kent ANİ üzerinde çalışıyordu. Bu çalışmalarını çok değerli dört kitapla taçlandırdı.

Kitabın, ANİ’nin 2016 yılında UNESCO Dünya Miras listesine eklenmesinin hemen ardından yayımlanması da hem ANİ’nin hem de kitapların tanıtımı açısından çok iyi bir zamanlama…

Ani bir Ortaçağ metropolüdür. 961-1045 yılları arasında kadim Bagratlı krallığına başkentlik yapmış Onlarca medeniyete beşiklik etmiştir. Sultan Alp Arslan’ın 1064 yılında Ani fethini anlatan tarihçiler ondan 100.000 nüfuslu 1001 kiliseli şehir olarak söz eder. Yaptığı kazılarla kenti ortaya çıkaran Nikolay Marr Ani’deki çok kültürlülükten derinden etkilendi. Ani, Kars ili içerisinde Türkiye-Ermenistan sınırını çizen Arpaçay’ın yanı başındadır. Kimilerine göre “ölmeden önce gezilmesi gereken yüz yer” arasındadır.

Sezai Yazıcı’nın çalışmasına kadar, Türkiye’de Ani üzerine yapılan çalışmaların son derece sınırlı sayıdaydı. Bunların önemli bölümünü de  belli bir dönemi kapsayan ‘Tarih çalışmaları’ veya  rehber kitaplardı.

Sezai Yazıcı’nın  On yılı aşkın süredir Ani üzerine yaptığı çalışmalar Serhat Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle dört kitap olarak yayımlandı.

Sezai Yazıcı’nın, imzalayıp getirmek lütfunda bulunduğu  kitapları: 1. Ani Kaynakça [Ani Bibliography] (Türkçe-İngilizce), 2. Ani Sırları [Secret of Ani] (Türkçe-İngilizce), 3. Seyyahların Gözünden Ani (Türkçe)ve 4. Ani Through of Travelers (Seyyahların Gözünden Ani’nin İngilizcesi) olmak üzere 4 ciltten oluşuyor ve  yaklaşık 1200 sayfa.

Ani Kaynakça adli kitapta Ermenice, Rusça ve Arapçanın da olduğu 2029 kaynağın künyesine yer veriliyor.  225 madde başlığı altında, Ani’ye ilişkin bir kronoloji hazırlanmış. Ani Kaynakça kitabının tanıtım yazısındaki imza ise kendisi de Karslı olan Şair, Prof. Dr. Ataol Behramoğlu’na ait.

Ani Sırları başlıklı kitapta yeraltı sırları, fetih sırları, köprü sırları ve sur sırları üzerinde duruluyor. Ani Sırları Kitabının arka kapak tanıtım yazısı İtalya Yer altı Araştırmaları Merkezi Başkanı Mağara Bilimci Roberto Bixio tarafından kaleme alınmış.

Seyyahların Gözünden Ani adlı kitapta 42 seyyahın gözlemlerine yer veriliyor. Seyyahların Gözünden Ani’nin tanıtım yazısı da Sezai Yazıcı’nın yakın dostu yazar Orhan Pamuk’un imzasını taşıyor.

Sezai Yazıcı’nın Ani kitapları yurt içinde yurt dışında Ani’ye ilgi duyan herkes tarafından okunmalı ve incelenmelidir.

SEZAİ YAZICI KİMDİR

Sezai YAZICI; 14.12.1951 tarihinde Erzurum’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Erzurum’da tamamladı. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Sevk ve İdare Bölümünden mezun oldu.

 1975 yılında göreve başladığı PTT’nin farklı kademelerinde çalıştı. 1985 yılında PTT Bakım Merkezi Müdürü oldu. 1991 yılında PTT Başmüdürlüğüne atandı. 1995 yılında Telekom Başmüdürü oldu. 2000-2002 yıllarında Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürlüğünde Araştırma Planlama Koordinasyon Dairesinde Başmüdür unvanıyla görev yaptı.

2002 yılında kendi isteği ile Telekom Başmüdürlüğü görevinden emekliye ayrıldı.

 Kars Kent Konseyi’nin kuruluş ve tüzük çalışmalarının ardından 2002 yılında konseyin Genel Sekreterliğine seçildi. Ayni yıllarda Kars Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliğini yaptı. Pek çok projenin hazırlanması ve uygulanmasında görev aldı, koordinatörlüklerini yaptı.

 1983’te, “Atatürk ve Barış” konulu inceleme yarışmasında “Atatürk’te Evrensel Barış ve Denge” adlı çalışmasıyla “2. Mansiyon” aldı. Son 15 yıldır bölge sorunları ve Kars’ın yakın tarihi üzerine yaptığı çalışmalar çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Bu konular üzerine katıldığı panel ve sempozyumlarda tebliğler sundu.

 1999 Yılında, Kars Valiliği yayınları arasında çıkan “Cumhuriyetimizin 75. Yılında Kars” kitabının hazırlanmasında ve kimi bölümlerinin yazımında görev aldı. 2005 yılında Büyükelçilerin Kars’a daveti münasebetiyle ilin tanıtımı için hazırladığı kitapçık “West Of The East” adıyla İngilizceye çevrilerek Kars Belediye Başkanlığınca yayımlandı. 2008 yılında Kent Konseyi yayınları arasında çıkan Kars Kent Rehberi’nin editörleri arasında yer aldı.

“Folklor ve Edebiyat”ın 2007/4 sayısında “Kars Üzerine Bir Kaynakça Denemesi -1” adlı çalışması yayımlandı.

Kars Tarih, Turizm ve Kültür Derneği  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Sezai YAZICI, Karsın mahalli gazetelerinde ve internet sitelerinde köşe yazarlığı da yapıyor

 [1] Geniş Bilgi İçin Bkz. Fazlı Köksal, Posta ve Telekomünikasyon Tarihinden Portreler, Akıl-Fikir Yayınları, İstanbul 2016

[2] http://www.hurriyet.com.tr/kutuphane-gibi-ev-40241033

Bu Haber 532 defa okunmuştur.
ALİ ATMACA´NIN BABASI VEFAT ETTİ
ÜMMET EREN VEFAT ETTİ
ZUHAL ÇELİK´İN ANNESİ VEFA
RAMADAN İLÇİKTAY AMELİYAT OLDU
ŞAKİR TALU VEFAT ETTİ
TARIK KORAY VEFAT ETTİ
ÖMER BAŞKURT VEFAT ETTİ
ATANUR YILMAZ YAZDI: GEÇMİŞE ÖZL
MEHMET DİNLER VEFAT ETTİ
ALP ARSLAN’IN BABASI VEFAT ETTİ
ZAFER AYKIRI’NIN BABASI VEFAT ET
SABAHAT ÖZGÜR´ÜN ANNESİ VEFAT ET
SEMA YASAK’IN KIZI TRAFİK KAZASI
İMODSANCILARDAN BİRLİK VE VEFA
ŞEHİT YILMAZ ERZ’İ RAHMETLE ANIY
MUSTAFA AKGÜL´Ü KAYBETTİK
BEKİR ÖZTOPRAK AMELİYAT OLDU
HATİCE G.ŞAHMAN 2018 EDEBİYAT TA
İRFAN ÇAKIR VEFAT ETTİ
RECAİ SAYAR´IN ANNESİ VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!