7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖPETELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖPE

Tarih: 2017-12-10

Türk Telekom yeni inşa ettiği binayı yıkıyor:

Milyonlar çöpe gitti! Bankalara olan kredi borcuyla gündemde olan Türk Telekom, İstanbul Ümraniye’de yeni inşa ettiği yönetim binasını yıkıyor.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre 60 bin metrekare inşaat alanına sahip olan ve tamamlandığında Türk Telekom İstanbul Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılması beklenen yapı, uzun süredir “kaba” inşaat olarak duruyordu. Kısa bir süre önce binanın çatısına iş makineleri çıkartıldı ve yıkım işlemi başladı. Önceki yönetim tarafından onay verilen binanın tasarımı, yeni yönetim tarafından beğenilmedi ve bu nedenle projede değişikliğe gidildi. Komşu parselde yer alan eski yapıların da yıkılmasıyla biri 25 diğeri 10 kattan oluşan iki bloklu yeni bir plaza inşa edileceği öğrenildi.

MİLYONLAR ÇÖPE GİTTİ

Eski projenin rafa kalkmasıyla milyonlarca liralık inşaat harcaması çöpe giderken, yıkım işlemlerinin ardından yeni proje için belediyeye başvurulacak. Mimari çizimleri devam eden hizmet binasında TT Akademi, IPTV gibi birimlerin de yer alması bekleniyor. İnşa edilecek bina, çok sayıda banka, sigorta ve şirket genel müdürlüğüne komşu olacak.

Türk Telekom'un Ankara'da Yerleşkesine 2007 Yılında yaptırmaya başladığı 30 Katlı Bina da tamamlanmasına rağmen boş duruyor. Bu kadar kötü yönetim kamu zamanında olsa medya yer yerinden oynatırdı.... Çarçur edilen bu paranın %30'u Hazinenin %15'i küçük hissedarların. Kaldı ki OGER'in elindeki %55 hissenin de yeniden devlete dönmesi söz konusu. Sonuçta Türk Telekom, hisseleri kime ait olursa olsun kamunun bir değeri. Birileri bu hesapsızlığın hesabını sormalı..

BANKALARA REHİN VERDİ

Lübnanlı Hariri Ailesi'nin STC ile ortak olduğu Oger Telecom şirketi, 2005 yılında Türk Telekom'un yüzde 55'ini 6.5 milyar dolara satın aldı. İşlem Türkiye'de kurulan Ojer Telekomünikasyon (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapıldı.

OTAŞ, 2007 yılında 4.5 milyar dolarlık kredi kullanarak özelleştirme borcunu kapattı. Şirket, 2013 yılında bankalara olan borcunu ödemek için ise yeniden kredi çekti. 29 bankadan 4 milyar 750 milyon dolarfinansman sağlayan OTAŞ, 11 yıl daha işletme hakkını bulundurduğu Türk Telekom'un hisselerini bankalara rehin verdi. Ancak, ilk üç taksidi Eylül 2016'dan bu yana ödemeyen OTAŞ, kredinin yeniden yapılandırılması için müzakere yürütüyor.

YÖNETİMİ DEĞİŞMEDİ

2006'dan 2014 sonuna kadar Türk Telekom'dan elde ettiği kâr 6.6 milyar dolar olan OTAŞ, aslında özelleştirme parasını çıkarmış durumda. Eğer borçları ödeyemez ve hisseler 29 bankaya devredilirse zararı olmayacak.

Telekom'un yüzde 25 hissedarı olan Hazine, OTAŞ'a, ağustos ayının başında bir mektup yazarak kredi sorununun çözümü için 60 gün süre vermiş, temerrüt sorununun çözülememesi durumunda Hazine'ye yönetim kurulunu değiştirme yetkisi veren şirketin esas sözleşmesindeki ilgili madde hatırlatılmıştı. Ancak yönetim kurulunda henüz bir değişikliğe gidilmedi.

Bu Haber 1247 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!