7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
GÜZEL KENTTE GÜZEL İNSANLAR:GÖYNÜKGÜZEL KENTTE GÜZEL İNSANLAR:GÖYNÜK

Tarih: 2017-12-19

Erdoğan Gümüş

İpek Yolu’nun Kuzeybatı Anadolu’daki güzergahında önemli yol duraklarından birisi olan Göynük bu defaki durağımız. Kervanların konakladığı, hem ticaret hem de askerî yol güzergahı olmasından dolayı bu bölge, tarih boyunca daima hareketliliğe sahip olmuş. Günümüzde de taşıdığı değerler ve kültürel çeşitliliği itibariyle her biri birer turistik cazibe merkezi hâline gelen bu ilçeler görülmeyi hak ediyor ve ziyaretçilerini bekliyor…

Toprak kış uykusuna hazırlanırken, dalların neşe kaynağı, göçmen kuşların yareni ağaçlar, terkedilmiş olmanın hüznünü yaşamakta…Yaprak dökümü çoktan bitti. Eylül ardına bakmadan gitti, ekim bir bilmeceydi sanki. Kış, kapıyı Aralık görüp içeri girmek istese de bir hayli tedirgin. Nazlı bir gelin edasında adeta. Şimdilik dağların tepesinde beyaz bir taç olmuş göz kırpıyor habire; “Ha geldim ha geliyorum!” dercesine. Neredeyse, sonbahar bitmedi mi hâlâ dediğimiz havaları yaşıyoruz bugünlerde. Yani mevsim bir garip! Bazı sabahlar gün ağarırken pastırma sıcaklarından arta kalmış bir gün sunacak olmanın neşesiyle bizi selamlarken oldukça kibar, şehrin caddelerinde renkli vitrinleri dolaşırken ansızın geliveren ikindi yağmurlarıyla, bir o kadar da şakacı.

İşte böylesine ortaya karışık bir mevsi m havasında, şehrin boğucu atmosferinden uzaklaşmak ve hafta sonunu değerlendirmek istiyor canımız. İpek Yolu’nun Kuzeybatı Anadolu’daki  güzergahında önemli yol duraklarından birisi olan Göynük bu defaki durağımız. 

Güzel kentte güzel insanlar: Göynük

 

 
 

Ankara’dan Ayaş, Beypazarı, Nallıhan ilçelerini geçerek 220 km.lik bir yolculuğun ardından Göynük’e ulaşıyoruz. Yol güzergahında yer alan bütün ilçeler İpek Yolu’nun tarih boyunca yol durakları olmuş. Kervanların konakladığı, hem ticaret hem de askerî yol güzergahı olmasından dolayı bu bölge, tarih boyunca daima hareketliliğe sahip olmuş. Günümüzde de  taşıdığı değerler ve kültürel çeşitliliği itibariyle her biri birer turistik cazibe merkezi hâline gelen bu ilçeler görülmeyi hak ediyor ve  ziyaretçilerini bekliyor.

Nallıhan’ı geçtikten 60 km. sonra tabelası görünse de kendisi görünmüyor Göynük’ün. Ana  yoldan şehir merkezine giden yola giriyoruz. 100-150 metre gider gitmez vadi içerisinde bir sır gibi saklanmışcasına buluyoruz Göynük’ü. Kahverengi kiremitli çatıları ve beyaz badanalı evleriyle bezenmiş ilçe, panoramik ve tam da kartpostallık bir görüntüyle karşılıyor bizi…

Anadolu’nun pek az yerinde rastlayacağımız bu manzara karşısında büyüleniyoruz. Uzaktan bakıldığında kentsel dokuyu bozacak hiç bir eğreti yapı ya da siluet yok karşımızda. Bu manzarayı görünce Göynük’ün neden dizi ya da sinema filimlerin mekanı olarak tercih edilen bir yer olduğunu daha iyi anlıyorum. Bu güzel beldeyi çarpık kentleşmeden koruyormuşçasına karşı tepede bir küheylan gibi duran Zafer Kulesi, bu ülke için toprağa düşmüş nice yiğitlere tanıklık edercesine görkemi ve güzelliği ile de selam veriyor bize.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 
Bu Haber 320 defa okunmuştur.
TARAKLI´DA EVLER İNSAN NEFESİYLE
PTT’YE 2 BİN 500 MEMUR ALIMI AÇI
BTK’YA MEMUR ALIMI BAŞVURULARI Y
GÜZEL KENTTE GÜZEL İNSANLAR:GÖYN
GÜLLÜ İPEK AMELİYAT OLDU
SAADET KAR’IN OĞLU EVLENDİ
TELEKOM İLE SENDİKA ANLAŞTI
PTT PERSONEL ALACAK BAŞVURULAR
60 BİN BİLİŞİMCİ İSTİHDAM EDİLEC
TÜRK TELEKOM ŞİRKET İÇİNDEN YAZA
ABDULLAH TANER KILYUMAK VEFAT ET
VEDAT KAYA VEFAT ETTİ
VAHDETTİN BADEMCİ’NİN BABASI VEF
MAKALE YARIŞMASI İÇİN SON 4 GÜN
FERİDUN HANCIOĞLU
SEFA YILDIZ´IN BABASI VEFAT ETTİ
SELMA TOKSÖZ VEFAT ETTİ
AHMET ORAL’IN ANNESİ VEFAT ETTİ
ÖZELMAS’LARIN ACI GÜNÜ
TURGAY KÖKTEN´İN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!