BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?

Tarih: 2018-01-14

Ekonomist, köşe yazarı Atilla Yeşilada paraanaliz.com sitesinde “Bankacılık sistemi tıkandı mı?” başlıklı yazısının bir bölümünde Akbank, Garanti ve İş Bankasının OTAŞ kredisini “yakın izlemeye” aldıklarını beyan etmeleri ile Türk Telekom’u konu almış. O yazısının ilgili bölümünü sizlerle paylaşmak istedik...

BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?

Akbank’ın ardından, Garanti ve İş Bankası da OTAŞ kredisini “yakın izlemeye” aldıklarını beyan ettiler. OTAŞ’ı hatırlarsınız. Türk Telekom’u almak için Hariri’lerin kurduğu naylon şirket. TT’u borçlandırıp, içerdeki temettüyü hortumladıktan sonra “valla işler bozuldu, ödeyemeyeceğiz, bize %50 kıyak yapın” diyen şirket. Halen sahibi, yeri ve hukuki durumu belli olmayan şirket. TT’u, “Atatürkçü” yerli ve milli sermayeye kaptırmamak için Arap sermayesine peş-cash çekmekte kullanılan şirket. TT, AKP ne derse yapıp, tüm abonelerin ne konuştuğunu, ne seyrettiğini, ne yazıştığını devlete jurnal eden şirket. TT, milli gururumuz ve bir dünya markası. TT, benim Internet sağlayıcım çünkü Superonline’ın markası aslında Superoffline olmalı.

Ama bugün konum telekom operatörleri değil. Nuh Peygamber krizinden sonra onların fazla üstüne gitmemeye karar verdim. Ama bankacılık hala “serbest av alanı”, nasıl olsa bu fani dünyada tek dostları yok.

Bu yüzden de 2 yıldır ödeme yapmayan OTAŞ’ın 4.5 milyar dolar donuk kredisini daha 2017 sonunda “yakın takibe” almalarına popomla gülüm. Aman, çok yakından takip edin, kaçmasın. O EN-PE-EL, abi, ENPEEL. Yani performans göstermeye takati olmayan kredi. Yani geri ödenmeyecek ve sermayedarın cebinden çıkacak bir hata. Halen sistemdeki “takipteki krediler” 63 milyar TL, bizim bankaların OTAŞ riski sanırım 3 milyar dolardı. Yani bir günde 11.5 milyar ya da %18 kadar artacak takipteki krediler. Tabii, şöyle bağımsız ve cevval bir denetçi girse o banka mahzenlerine de sıkı bir arama-tarama yapsa daha ne OTAŞ’lar bulur? Halen toplam kredilerin %3.2’si kadar gösterilen takipteki krediler oranı kaça çıkar acaba?

Bu Haber 613 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!