TARAKLI´DA EVLER İNSAN NEFESİYLE YAŞARTARAKLI´DA EVLER İNSAN NEFESİYLE YAŞAR

Tarih: 2018-01-16

      Erdoğan Gümüş 

      2011 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği’ne kabul edilen Taraklı, ülkemizin beşinci sakin beldesi. Taraklı, özellikle tahta kaşık ve tarak yapımıyla ünlenmiş. Son yıllarda kültür ve termal turizmi denilince de ilk akla gelen yerlerden birisi olmuş. Taraklı küçük ve şirin bir ilçe. Öyle sizi saatlerce yoracak büyüklükte bir yer değil. “Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar, teriyle ayakta kalır!”

Tadı damağımızda kalan Göynük seyahatimizi arkada bırakıp, yine Kuzeybatı Anadolu İpek Yolu’nun bir başka durağı Taraklı'ya doğru yol alıyoruz. Bir gün önce meteoroloji verilerine göre yağmurlu bir hava beklentisiyle kıvrımlı yol ve eşsiz bir manzara eşliğinde yol alırken, umulmadık güneş bizi sevindiriyor. Buradaki coğrafya her mevsim ayrı bir güzellik sergiliyor. 30 kilometrelik kısa bir yolculuğun ardından Taraklı tabelasını görür görmez ilçe merkezine yöneliyoruz. Son yıllarda neredeyse birçok yerleşim yerlerine girerken karşımıza çıkan çok katlı, modern betonarme binalara  rastlamayışımız oldukça sevindirici! Sakin bir ilçeye giriş yaptığımızın ilk işaretleri aslında bu durum.

 

 

Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar


2011 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği’ne kabul edilen Taraklı, ülkemizin beşinci sakin beldesi. Son yıllarda kültür ve termal turizmi denilince de ilk akla gelen yerlerden birisi olmuş. Birkaç yıldır hizmete giren 30.000 kapasiteli termal devremülk, ilçenin, sağlık turizmi açısından da cazibe merkezlerinden biri hâline gelmesinde önemli bir role sahip.

Yaklaşık beş yıl önce de geldiğim Taraklı’nın merkezine gitmeden önce ilk durağımız, Yusuf Bey Mahallesi’ndeki çınar ağacı (doğal anıt) oluyor. Yangın nedeniyle gövdesi oyulmasına rağmen asırlardır dimdik ayakta duruyor devasa çınar ağacı. Tanıtım tabelasında 700 yıllık olduğu belirtilen ağacın altında çayımızı yudumlarken, bu yoldan geçen nice sultanların da burada dinlenmiş olabileceğini hayal ederek, kendimi bir kral gibi hissediyorum.  

Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar

Bir zamanlar “Mümkünlü’de her şey mümkün!” reklam filmiyle de adını duyuran Taraklı; tarihi, kültürel zenginliği ve doğal güzelliğiyle, artık sinema ve TV dizileri için de vazgeçilmez mekânlardan biri hâline gelmiş. Bugünlerde bir TV kanalında dizi film olarak gösterilen Yalaza’nın çekimleri de burada yapılıyor.

Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ 

Bu Haber 702 defa okunmuştur.
ABDULLAH ULU VEFAT ETTİ
NECLA ÖZALP´İN BABASI VEFAT ETTİ
TARAKLI´DA EVLER İNSAN NEFESİYLE
PTT’YE 2 BİN 500 MEMUR ALIMI AÇI
BTK’YA MEMUR ALIMI BAŞVURULARI Y
GÜZEL KENTTE GÜZEL İNSANLAR:GÖYN
GÜLLÜ İPEK AMELİYAT OLDU
SAADET KAR’IN OĞLU EVLENDİ
TELEKOM İLE SENDİKA ANLAŞTI
PTT PERSONEL ALACAK BAŞVURULAR
60 BİN BİLİŞİMCİ İSTİHDAM EDİLEC
TÜRK TELEKOM ŞİRKET İÇİNDEN YAZA
ABDULLAH TANER KILYUMAK VEFAT ET
VEDAT KAYA VEFAT ETTİ
VAHDETTİN BADEMCİ’NİN BABASI VEF
MAKALE YARIŞMASI İÇİN SON 4 GÜN
FERİDUN HANCIOĞLU
SEFA YILDIZ´IN BABASI VEFAT ETTİ
SELMA TOKSÖZ VEFAT ETTİ
AHMET ORAL’IN ANNESİ VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!