TÜRKİYE KART´TA ANAHTAR ROL PTT´DETÜRKİYE KART´TA ANAHTAR ROL PTT´DE

Tarih: 2018-01-27

Başbakan Binali Yıldırım tarafından önceki gün lansmanı yapılan “Türkiye Kart” için temmuz ayına kadar geçecek süreçte belediyelerle masaya oturulacak. Bankacılıktan, tüm illerdeki toplu ulaşım araçlarına, telekomünikasyondan, müzelere kadar birçok alanı kapsayacak olan Türkiye Kart’ta anahtar rol PTT’nin olacak.

Amaç mümkün olduğunca çok belediyenin katılımıyla temmuzda uygulamayı başlatmak olarak açıklanıyor. Kartın açıklanmasının ardından, serbest kartlar gibi ulaşımda avantaj veya ücretsiz biniş hakkı sağlayan kartların iptal edilip edilmeyeceği sorusu da gündeme geldi. Yetkililer, ulaştırmada avantaj sağlayan veya ücretsiz biniş hakkı tanıyan kartların iptali gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirterek, "Türkiye Kart, ilk aşamada isteğe bağlı olarak kullanılacak. Bu kartı kullanmak isteyen vatandaşların ellerinde bulunan diğer kartlar da bu sisteme entegre olacak. Herhangi bir hak kaybı veya hak gerilemesi ise söz konusu olmayacak. Uygulama tarihi yaklaştığında entegrasyon ve diğer konularla ilgili prosedürler de kamuoyuyla paylaşılacak" bilgisini verdiler.

TÜRKİYE KART'TA PTT ANAHTAR ROLDE

Bankacılıktan, tüm illerdeki toplu ulaşım araçlarına, telekomünikasyondan, müzelere kadar birçok alanı kapsayacak olan Türkiye Kart'ta anahtar rol PTT'nin olacak. Kartların halka ulaştırılmasında PTT'nin 4 bin 600 noktası kullanılacak. Hürriyet'in haberine göre böylece köylerden ilçelere kadar ülkenin her noktasında kartın aktif olarak kullanılması sağlanacak. Kart uygulamaya girdikten sonra ise modelin ihraç edilmesi için çalışmalara başlanacak. Örneğinin çok az olduğuna dikkat çekilirken, "Türkiye'ye özgü bir sistem, bu sistemin dünya ölçeğinde de kabul görme şansı yüksek" deniliyor. Türkiye Kart'ın çalışmalarını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı öncülüğünde bir araya gelen PTT, Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım Bankası ve İBB'nin Belbim Şirketi yürüttü.

TÜRKİYE KART İLE HER TÜRLÜ ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, projenin maliyetleri düşürerek ekonomiye büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Sistemin otobüste, metroda, trende, müzede de kullanılabileceğini anlatan Ateş, "Alışveriş merkezinden alışveriş yaparken de bunu kullanabiliyorsunuz. Direkt ödemenizi de bununla yapabilirsiniz. PTT'nin ve Türk Telekom'un getirdiği bütün hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz. Barkodla telefonu göstererek, uzaktan da, telefonla da alışveriş yapılabilecek" dedi.

 

Bu Haber 626 defa okunmuştur.
BADEM ÇİÇEKLERİ
TURKCELL’DEN KAPSAMA ALANINA ÇÖZ
TÜRKİYE KART´TA ANAHTAR ROL PTT´
HAVVA TUNCER TRAFİK KAZASI GEÇİR
TARİHE IŞIK TUTACAK MÜZE PTT PUL
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI:SARIGERME
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!